מזכ"ל האו"ם גוטרש: ההתנחלות בלתי חוקית ומהווה מכשול לשלום; קורא לישראלים ולפלסטינים להימנע מהסתה

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר היום כי ההתנחלויות הישראליות מהוות מכשול שיש להסירו כדי שניתן יהיה ליישם את פתרון שתי המדינות.

גוטרש, שהחל אתמול ביקור בן שלושה ימים באזור, אמר את הדברים במסיבת עיתונאים משותפת ברמאללה עם ראש הממשלה הפלסטיני ראמי אל-חמדאללה בתום פגישתם. הוא הדגיש את מחויבותו של האו"ם ומחויבותו האישית שלו "לעשות כל מה שביכולתו כדי ליישם את פתרון שתי המדינות וליצור את התנאים הנחוצים לסיום הכיבוש". לדבריו, הערובה היחידה לשלום היא "הקמתה של מדינה פלסטינית לצידה של מדינת ישראל, [כש]שתיהן חיות בשלום וביטחון תוך הכרה הדדית".

מזכ"ל האו"ם הוסיף כי "חשוב שנסיר את המכשולים כדי להגיע לפתרון שתי המדינות, ונבין שההתנחלות היא בלתי חוקית ומהווה מכשול שיש להסירו כדי ליישם את פתרון שתי המדינות". הוא קרא לשני הצדדים להימנע מהסתה.

גוטרש הביע את דאגתו מהידרדרות המצב ההומניטרי ברצועת עזה, וציין כי האו"ם מחויב להמשך תהליך שיקומה של הרצועה, לתמיכה באונר"א, סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים הפלסטינים, ולתמיכה במאמציו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לסיים את הפילוג הפנים-פלסטיני.

ראש הממשלה הפלסטיני אל-חמדאללה, בדבריו במסיבת העיתונאים, פנה בקריאה לאו"ם לספק הגנה לעם הפלסטיני ולמקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות מול מה שהוגדר על ידו כ"הפרות של הכיבוש ומתנחליו, בפרט לאור ההסתה המתמשכת של ממשלת ישראל [הקוראת] לפרוץ למסגד אל-אקסא". הוא דרש לחייב את ישראל ליישם את ההחלטות בסוגיה הפלסטינית שהתקבלו בפורומים בינלאומיים, ובפרט את החלטות מועצת הביטחון, האחרונה שבהן החלטה 2334 מדצמבר 2016 שהגדירה את ההתנחלויות כבלתי חוקיות.

גוטרש נפגש אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא אמור לבקר מחר ברצועת עזה.