מיזם תחבורתי חדש בדובאי: מונית-מל"ט

מיזם תחבורתי חדש מבית איחוד האמירויות הערביות: דובאי נמצאת בשלבי ניסוי מתקדמים לקראת השקתו של מל"ט שישמש כמונית בשמי האמירות.

המיזם נערך מטעם רשות הכבישים והתחבורה בדובאי בשיתוף עם החברה הסינית EHANG המייצרת את המל"ט. טיסות המבחן כבר בעיצומן, והן נערכות מסביב למגדל הענק המפורסם של דובאי – בורג' אל-ערב.

על פי המפרט של המל"ט, המכונה EHANG-184, הוא יוכל להסיע נוסע אחד עם מזוודה (עד 100 ק"ג) במהירות טיסה ממוצעת של 100 קמ"ש (אם כי מהירות השיא שלו היא 160 קמ"ש). טווח הנסיעה של המל"ט – עד 50 ק"מ. סוללת המל"ט תספיק לנסיעה של חצי שעה, והוא ינוע באמצעות ניווט אוטומטי מתקדם – בלחיצת כפתור. מנגנוני בטיחות יוודאו כי בעת תקלה יונחת המל"ט במקום האפשרי הקרוב ביותר.

מנהל רשות הכבישים והתחבורה בדובאי, מטר א-טאיר, מסר בשבוע שעבר כי תאריך היעד להשקת הפרויקט הנו חודש יולי השנה, וכי האמירות לא תחסוך במאמצים כדי לעמוד בו.

מיזם המל"ט התחבורתי הנו יוזמה נוספת של דובאי שנועדה להתמודד עם עומסי התחבורה הכבדים ולפתח טכנולוגיות נסיעה ללא נהג. שליט האמירות, השייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום, הצהיר באפריל 2016 כי עד שנת 2030 רבע מהנסיעות התחבורתיות בתוך העיר יתבצעו בכלי רכב ללא נהג.

ברחבי דובאי כבר פועלת הרכבת התחתית ללא נהג הארוכה בעולם, ובספטמבר 2016 החלו נסיעות מבחן של ה- EZ10 – רכב חכם ללא נהג המיוצר על ידי החברה הצרפתית Easymile, והיכול להסיע עד 10 נוסעים במסלול קצר. בנובמבר 2016 נחתם חוזה בין האמירות לחברת Hyperloop One (שמרכזה בלוס אנג'לס) לבדיקת היתכנות פיתוחה של מערכת תחבורה מתקדמת (המבוססת על קפסולות הנוסעות בתוך צינורות) שתנוע במהירות של כ- 800 קמ"ש בקו בין דובאי ואבו דאבי, שאורכו 150 ק"מ, ותגמא את המרחק ב- 12 דקות בלבד.