מלחמת תעמולה ברשת: נסראללה חולה בסרטן; #חזבאללה_הוא_האויב

בשעות האחרונות מתרוצצות ידיעות באתרים שונים ברשת (וברשתות החברתיות), לפיהן מזכ"ל החזבאללה חסן נסראללה נמצא במצב אנוש.

ככל הנראה, המקור הראשוני לשמועות הוא ג'רי מאהר, סגן עורך רדיו "קול ביירות" (רדיו לבנוני שמרכזו באירופה). לפני מספר ימים (ב- 11 בפברואר) "צייץ" מאהר בחשבון הטוויטר האישי שלו, כי נסראללה חולה בסרטן, וכי הוא מטופל בבית חולים באיראן על ידי רופאים מרוסיה וצפון קוריאה. מאהר הוסיף, כי נסראללה נמצא במצב סופני: הסרטן פשה בכל גופו ומצבו מידרדר במהירות.

למחרת "צייץ" מאהר, כי הוא מרחם על הסרטן על שפשט בכל גופו של "הפושע ההורג את העם הסורי".

מאהר – מבקר עקבי של נסראללה וארגונו – מוסיף היום ו"מצייץ", כי בנוסף לכאביו של נסראללה בשל הטיפולים הרפואיים, הוא אחוז פחד מ"סופה" בה יפתחו מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז וכוחותיו – רמז עבה בנוגע לכוונותיה של סעודיה (המוצהרות בעת האחרונה באופן פומבי) להכניס כוחות קרקעיים לתוך סוריה.

האתר הסעודי "עוכאז" מביא היום את הידיעה בנוגע לנסראללה (בהסתמכו על מאהר), ומציין כי בארגון השיעי-לבנוני מסרבים להגיב לפי שעה.

ואילו האתר המצרי "כלמתי" טוען, בהסתמכו על ידיעה באתר של האופוזיציה האיראנית, כי נסראללה הגיע לפני מספר ימים לאיראן כדי לקבל טיפולים, ונפגש עם בכירים בהנהגה האיראנית.

רחמנות על הסרטן? נסראללה (צילום מסך ארכיוני, "אל-מנאר")
רחמנות על הסרטן? נסראללה (צילום מסך ארכיוני, "אל-מנאר")

יצוין, כי זו אינה הפעם הראשונה שנפוצות שמועות/ידיעות על מצבו הרפואי של נסראללה. במאי 2015, לדוגמה, טענו מקורות בלבנון כי מזכ"ל החזבאללה לקה בשבץ ואושפז בבית חולים ברובע הדאחיה בביירות. בהמשך אף נטען כי הוא מת, אך מקורות בחזבאללה הכחישו זאת ואמרו כי מדובר בחלק מהמלחמה הפסיכולוגית שמנהלים המורדים הסורים נגד הארגון. נסראללה הופיע כעבור מספר ימים בראיון טלוויזיוני והזים את השמועות.

ועוד ממלחמת התעמולה שמנהליו יריביו הרבים של ארגון החזבאללה נגדו ברשת – וגם זה לא בפעם הראשונה: גולשים ערבים ברשתות החברתיות השיקו שלשום קמפיין רשתי נגד הארגון, הנלחם בסוריה לצד כוחותיו של בשאר אל-אסד ובעלי בריתו במאבק נגד המורדים. בין היתר, הגולשים תוקפים את החזבאללה על כך שהוא בוגד בזהותו הערבית ומשרת את "הכיבוש האיראני הפרסי הנאלח", וכי הוא "האויב המסוכן ביותר והראשון [במעלה] עבור סוריה ותושביה ועבור העולם האסלאמי והערבי" (כפי ש"צייץ" ריאד אל-אסעד, מייסד "הצבא הסורי החופשי")

בעבר הלא רחוק השתמשו הגולשים בהאשטאגים דוגמת #חזבאללה_פושע_מלחמה ו-#חזבאללה_צר_על_מדאיא (בהקשר של המצור הארוך שהטילו הצבא הסורי והחזבאללה על העיירה הסורית הסמוכה לגבול עם לבנון, ותוצאותיו ההומניטריות הקשות) כדי להביע את סלידתם ממעורבותו של הארגון במלחמה בסוריה.

(חשבון הטוויטר של ג'רי מאהר; "עוכאז", סעודיה; "כלמתי", מצרים; טוויטר)