מלך ירדן עבדאללה השני: התנהגות נתניהו – פרובוקטיבית ובלתי מקובלת

מלך ירדן עבדאללה השני תקף לפני שעה קלה בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בדברים שנשא לפני מועצת המדיניות הלאומית הירדנית שהתכנסה בארמון אל-חוסייניה, אמר המלך עבדאללה כי על נתניהו להיות מחויב לאחריות בה הוא נושא ולנקוט בצעדים המשפטיים שיביאו להעמדתו לדין של המאבטח הישראלי ולהשגת צדק, ולא להשתמש בפשע שבוצע (כך על פי עבדאללה) לצורך מופע ראווה פוליטי שנועד להשיג רווחים פוליטיים אישיים. הוא הוסיף כי התנהגותו זו של נתניהו "בלתי מקובלת ופרובוקטיבית בכל המישורים": "היא מכעיסה את כולנו, מאיימת על הביטחון האזורי ומזינה את הקיצוניות".

המלך הירדני הבהיר כי ארצו לא תוותר על זכויותיהם של קרבנות האירוע בשגרירות או על זכויות של מי מאזרחיה, ותעשה את כל המאמצים כדי להשיגן ולהשיג צדק. הוא הדגיש כי להתנהלותה של ישראל בתקרית בשגרירות, כמו גם להתנהלותה במקרים אחרים, תהיה השלכה ישירה על היחסים בין שתי המדינות.

כועס: המלך עבדאללה (צילום מסך, טוויטר)
כועס: המלך עבדאללה (צילום מסך, טוויטר)

עבדאללה התייחס גם לאירועים באל-אקסא. לדבריו, העמדה המאוחדת שהציגו ירדן והפלסטינים אפשרה לפתוח את המסגד. הוא ציין כי חשוב להבטיח את כיבוד הסטטוס קוו ההיסטורי והמשפטי במתחם אל-אקסא כדי למנוע את הישנותו של המשבר.

גם שר החוץ של ירדן איימן א-ספדי לא חסך את ביקורתו מנתניהו. בדברים שנשא בכינוס החירום של שרי החוץ של הליגה הערבית, המתקיים בקאהיר, אמר א-ספדי כי הניסיון לפגוע בירושלים מהווה פרובוקציה כנגד מאות מיליונים של מוסלמים ברחבי העולם, וכי על נתניהו לדעת ש"היהירות, האבסורדיות, הפרת החוק וזיוף העובדות במטרה לזכות בפופולריות – יתרמו אך ורק להגברת המתח ולהחמרת האווירה".