מנהיג איראן ח'אמנאי במסר לחג' 2017: החובה החשובה ביותר של המוסלמים – להציל את פלסטין

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, תובע להפסיק באופן מיידי את המלחמות הפנימיות במדינות המוסלמיות, ומדגיש כי החובה החשובה ביותר המוטלת על המוסלמים היא הצלתה של פלסטין.

דברים אלו נכללים במסר שפורסם מטעמו של ח'אמנאי לקראת החג' – העלייה לרגל למקומות הקדושים במכה ובסביבתה, שהחלה אתמול.

ח'אמנאי פותח את דבריו בשבחן של תועלות החג', וקובע כי הוא יכול להוות תרופה ל"מחלות החמורות" מהן סובלת האומה המוסלמית: "הוא יכול לטהר את הלבבות מטומאות ולהאירם באור של אדיקות והבנה; הוא יכול לפתוח את העיניים למציאויות המרות של עולם האסלאם, הוא יכול לחזק את הנחישות [של המוסלמי] כדי להתמודד עם מציאויות אלו…".

לפני שנה, לקראת החג' ב- 2016, הקדיש מנהיג איראן את המסר שלו למתקפה חריפה על סעודיה, וזאת לאחר חודשים ארוכים בהם העוינות בין שתי המדינות הגיעה לשיאים חדשים. איראן אף נקטה בצעד חריג, כאשר הודיעה כי אזרחיה לא יעלו לרגל למכה.

השנה אזרחי איראן המעוניינים בכך הגיעו לחג' במכה. ח'אמנאי מצידו בחר לצאת במסר של קריאה לאחדות מוסלמית והפניית החיצים לעבר "האויב המרושע":

"קשים עם הכופרים": ח'אמנאי (תמונת ארכיון מהאתר שלו, CC BY 4.0)
"קשים עם הכופרים": ח'אמנאי (תמונת ארכיון מהאתר שלו, CC BY 4.0)

"כיום, עולם האסלאם סובל מאי ביטחון: אי ביטחון מוסרי, רוחני ופוליטי. הגורם העיקרי לכך הוא הרשלנות שלנו והפלישה הברוטלית של האויבים. אנו, המוסלמים, לא ביצענו את חובותינו הדתיות וההגיוניות נוכח הפלישה של האויב המרושע. שכחנו להיות הן 'קשים עם הכופרים' והן 'רחומים זה לזה' [הציטוט – מתוך סורת ההכרעה, פרק 48 בקוראן, פסוק 29; התרגום על פי מהדורת רובין].

התוצאה היא שהאויב הציוני ממשיך לעורר מדנים בלב הגיאוגרפיה של עולם האסלאם. בעוד אנו, המוסלמים, מתעלמים מהחובה שאין להימנע ממנה של הצלת פלסטין, ועסוקים במלחמות פנימיות בסוריה, עיראק, תימן, לוב ובחריין ובהתמודדות עם טרור באפגניסטן, בפקיסטן ובמקומות אחרים.

לראשי המדינות האסלאמיות והאישים הפוליטיים, הדתיים והתרבותיים בעולם האסלאם אחריות כבדה המוטלת על כתפיהם: האחריות להשיג אחדות ולמנוע את כולם מסכסוכים שבטיים וכיתתיים; האחריות ליידע את העמים על שיטותיו של האויב ועל המזימות של היהירות ושל הציונות; האחריות לגייס את כולם להתמודדות עם האויב בזירות השונות של מלחמות קשות ורכות; האחריות למנוע בדחיפות אירועים הרי אסון במדינות אסלאמיות – הדוגמה המרה של היום היא האירועים בתימן, אשר הם מקור לצער ולמחאה; האחריות להציע תמיכה נחושה למיעוטים המוסלמים המדוכאים, כמו במיאנמר… והחשוב ביותר: האחריות להגן על פלסטין ולהציע ללא תנאי שיתוף פעולה וסיוע לעם שנלחם על ארצו הגזולה קרוב ל- 70 שנה…

אלו הלקחים של החג', ואני מקווה שנוכל להבין [אותם] ולפעול על פיהם."