מנהיג איראן ח'אמנאי: לא ניתן לסמוך על המעצמות

המנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי מגדיר את ההסכם שהושג עם המעצמות בסוגיית הגרעין כ"צעד חשוב", אך מתרה כי יש לעקוב בקפדנות אחרי יישומו.

במכתב שנשלח אתמול לנשיא איראן חסן רוחאני, ח'אמנאי מברך את הנושאים ונותנים האיראניים על המאמצים שעשו "בהתמדה וללא לאות" כדי להגיע להסכם, אך מציין כי יש לבחון בקפדנות את נוסחו ולהעמידו בפני "ההליך המשפטי המוגדר" [כוונתו – לאישור הפרלמנט]. ח'אמנאי מוסיף, כי לא ניתן לסמוך על חלק מהמעצמות השותפות לחתימתו. הוא מבקש מרוחאני, על כן, כי במידה וההסכם אכן יאושר, עליו לגלות ערנות ולעקוב אחרי כל הפרה אפשרית של ההסכם מצידן של המעצמות.

לא מרוצה 100%? ח'אמנאי (מקור: thierry ehrmann, flickr, CC BY 2.0)
לא מרוצה 100%? ח'אמנאי (מקור: thierry ehrmann, flickr, CC BY 2.0)

ח'אמנאי מדגיש, כי על העם האיראני "לשמור על אחדותו וכבודו כדי שניתן יהיה להשיג את האינטרסים הלאומיים באווירה שלווה".

ובתוך כך, סימנים ראשונים ולא מפתיעים לאי שביעות הרצון של האגף הפוליטי השמרני באיראן מהסכם וינה: אתר "ערבי 21" מדווח כי העיתון האיראני השמרני "כיהאן" – המקורב למנהיג העליון ול"משמרות המהפכה האיראניים", ואשר זוכה לתפוצה הגדולה ביותר במדינה – תקף אתמול את ההסכם והגדירו כהסכם מאכזב, כתבוסה לאיראן וכוויתור מוחלט על מטרותיה של תוכנית הגרעין האיראנית.

"כיהאן" טוען, כי הפרשנות האיראנית להסכם – וכפי שהוצגה על ידי משרד החוץ האיראני – שונה ב- 180 מעלות מהפרשנות האמריקנית, וכי הקווים האדומים שנקבעו על ידי איראן לא נשמרו בהסכם.

"כיהאן" תוקף את ההודעה הרשמית שפורסמה על ידי משרד החוץ האיראני ביחס להסכם, וטוען כי היא שונה באופן מהותי מנוסח ההסכם שהושג. הוא מדגים זאת, בין היתר, בסוגיית הסנקציות: בעוד שר החוץ האיראני זריף טען כי הן תבוטלנה באופן מוחלט, האמריקנים טוענים כי ההסרה תהיה הדרגתית.

(חשבון הטוויטר של ח'אמנאי; "ראי אל-יום"; "אל-מיאדין"; "ערבי 21")