מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר: לא רוצים במלחמה עם ישראל – אך צוברים כוח לקראתה

מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סנוואר נפגש היום בלשכתו בעזה עם עיתונאים – מפגש ראשון מסוגו מאז נכנס לתפקידו בחודש פברואר.

במהלך המפגש, שארך כשעתיים, אמר סנוואר כי ארגונו הציב לעצמו "מטרה אסטרטגית" לאפשר לתושבי עזה לחיות "חיים מכובדים", כהגדרתו, אך זאת מבלי לוותר על תכניתם הלאומית ועל התמיכה בהתנגדות. לשם כך, אמר, "אנחנו דופקים על כל הדלתות – למעט דלת הכיבוש – כדי לפתור את בעיותיה של רצועת עזה". עם זאת, הבהיר, "לא סחרנו ולעולם לא נסחור בעקרונות עמנו או בתכנית ההתנגדות תמורת צרכיהם של התושבים".

בהתייחסו לשאלה האם צפוי בקרוב עימות צבאי חדש בין החמאס וישראל, השיב סנוואר: "אנחנו לא רוצים מלחמה ועושים את כל המאמצים להימנע ממנה ולהרחיקה לאחור בכדי שעמנו יוכל לנוח ולהסדיר את נשימתו. אבל בה בעת איננו חוששים ממנה ומוכנים לקראתה, ואנו צוברים את כוחנו למען מערכת השחרור הגדולה והשיבה". הוא הדגיש כי השימוש אך ורק ביכולות דיפלומטיות לא יוביל את הפלסטינים להישגים לאומיים, וכי לשם כך עליהם להשתמש בהתנגדות כבשריון מגן.

סנוואר אמר כי החמאס מוכן לנהל עם ישראל "מו"מ מיידי באמצעות מתווך" על עסקה לחילופי שבויים, אך הבהיר כי המו"מ לא ייפתח קודם שישראל תשחרר תחילה 54 אסירים – אלו מבין משוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש על ידה. הוא הוסיף כי ארגונו מחזיק בקלפי מיקוח שמעמידים אותו "על קרקע מוצקה": "הבטחנו לכל האסירים שנשחרר אותם בעסקות מכובדות". סנוואר טען עוד כי ממשלת ישראל "פחדנית" ואינה מסוגלת להשלים עסקה חדשה לחילופי שבויים; לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מוכר אשליות למשפחותיהם של האסירים שבידי החמאס.

סנוואר (צילום מסך ארכיוני, ערוץ "אל-אקסא")
סנוואר (צילום מסך ארכיוני, ערוץ "אל-אקסא")

בנוגע למשבר הפוליטי העמוק השורר בין החמאס לבין הפת"ח והרשות הפלסטינית ברמאללה, אמר סנוואר כי ארגונו מוכן לפרק את הוועדה המנהלית שהקים בחודש אפריל לניהול ענייניה של הרצועה – צעד חמאסי מתריס שהסלים עוד יותר את היחסים עם הרשות. לדבריו, הקמתה של ועדה זו "אינה מטרה קדושה": היא באה למנוע את החלל שממשלתו של ראמי אל-חמדאללה לא מילאה, ועל כן טרם פירוקה יהיה צורך בסילוקן של ההצדקות שהובילו לכינונה. סנוואר הוסיף וקרא להקמתה של ממשלת אחדות לאומית, שתייצג את כל הפלגים הפלסטיניים, אשר תישא בכל האחריות ותחזיק בכל הסמכויות בגדה המערבית וברצועה. סנוואר הזמין את יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לבקר ברצועת עזה כדי לפתור את המשברים שבה.

סנוואר התייחס במפגש עם העיתונאים לקשריו של החמאס עם מדינות שונות במזרח התיכון. הוא אמר כי ארגונו הצליח להשיג פריצת דרך אסטרטגית ביחסים עם מצרים באמצעות פירוק "מצב העוינות והחשדנות" ששרר קודם לכן בין שני הצדדים. הוא ציין כי מצרים הבטיחה לפתוח את מעבר הגבול ברפיח למעבר אנשים וסחורות, וזאת לאחר השלמת השיפוץ בחלקו המצרי של המעבר, אם כי – לדבריו – פתיחת המעבר תהיה בהתאם לנסיבות הבטחוניות ולאו דווקא "מסביב לשעון".

המנהיג החמאסי הגדיר את יחסי ארגונו עם איראן כ"מצוינים", ואמר כי היא "התומכת הגדולה ביותר, בכסף ובנשק" של גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. הוא שיבח את טורקיה וקטר על תמיכתן ברצועת עזה, ועל שהן מספקות "רשת ביטחון" לסוגיה הפלסטינית בכלל ולרצועה בפרט. לדבריו, הפרויקטים הקטריים והטורקיים מנעו את קריסת התשתית בעזה.

(שהאבaqsatv; א-ראי; א-ריסאלה)