מעבר כרם שלום נפתח הבוקר; ליברמן לתושבי עזה: השקט עדיף מהאלימות

מעבר כרם שלום נפתח הבוקר וחזר לפעילות מלאה, ומרחב הדיג של דייגי רצועת עזה הורחב ל- 9 מייל ימיים. ההחלטה על ההקלות לפלסטינים התקבלה אתמול בדיון הערכת מצב שקיים שר הביטחון אביגדור ליברמן עם ראשי מערכת הביטחון. בסיכום הדיון נמסר מטעם לשכתו של שר הביטחון: "ליברמן הבהיר בסיכום הדיון כי פתיחת מעבר כרם שלום, לאחר שלושה ימים של שקט, נועדה לאותת לאוכלוסיה בעזה כי שמירת השקט היא בראש ובראשונה אינטרס של תושבי עזה".

למרות השקט היחסי השורר בגבול הרצועה מאז תחילת השבוע, לא מדובר בשקט מוחלט. בלון תבערה שנחת אתמול בנחל עוז גרם לשריפה. ארבעה בלוני תבערה נוספים נחתו סמוך לקיבוץ ארז, אך לא חוללו שריפה.

ליברמן פנה הבוקר לתושבי הרצועה במסר לפיו "השקט עדיף מהאלימות". המסר פורסם בשפה הערבית באמצעות "אל-מונסק" – חשבונות הפייסבוק והטוויטר של מתאם פעולות הממשלה בשטחים. ליברמן ציין בתחילת דבריו כי "בשבוע שעבר הנחית צה"ל מכה קשה על מטרות של ארגון הטרור חמאס. למרבה הצער, רק לאחר שהרסנו את בניין ביטחון הפנים של חמאס, ולאחר יום שישי נוסף של דמים על הגדר במהלכו נהרגו שלושה פלסטינים ונפצעו עשרות נוספים – רק לאחר מכן שרר שקט בגבול עזה. ארבעת הימים האחרונים היו השקטים מאז ה- 30 במרץ".

בהמשך הבהיר ליברמן כי הוא עושה הפרדה בין הנהגת החמאס לתושבי הרצועה: "לכן החלטתי לפתוח את מעבר כרם שלום ולהרחיב את מרחב הדיג למרחק תשעה מייל – כמסר ברור לתושבי עזה: השקט עדיף מהאלימות. תושבי עזה ירוויחו כאשר לתושבי ישראל יהיה שקט וביטחון, והם יפסידו כאשר ישרור כאוס. על תושבי עזה להבין כי מדינת ישראל אינה הבעיה אלא הפתרון. הבעיה היא הנהגת חמאס, המשתמשת באזרחים כתחמושת חיה וכמגנים אנושיים. לפני הסכם אוסלו, כ- 90 אלף עזתים עבדו בישראל, ובמעברי קרני וארז היו כ- 80 מפעלים. אנו מקווים בשבילכם, תושבי עזה, שכל התקציבים של החמאס והקהילה הבינלאומית יופנו לרווחתכם ולטובתכם ולפיתוח הרצועה – במקום לטרור. עזה יכולה להפוך לסינגפור של המזרח התיכון. זה יהיה טוב לתושבי עזה וטוב לישראל ולאזור כולו".

ליברמן סיים את דבריו בהבהרה כי ניתן יהיה להגיע להסדרה ארוכת טווח רק אם זו תכלול פתרון לסוגיית השבויים הישראליים שבידי חמאס: "מה שלבסוף יקבע אינן ההצעות [להסדרה] אלא המציאות בשטח. שלא יהיה ספק: אנו נפעל בכל האמצעים למען בטחונם של תושבי ישראל. אם החמאס יפנה לאלימות – נגיב מיד ובכוח, יותר מאשר בפעמים הקודמות".

ליברמן בהערכת מצב באוגדת עזה , תמונת ארכיון (צילום: שחר לוי, משרד הביטחון)
ליברמן בהערכת מצב באוגדת עזה , תמונת ארכיון (צילום: שחר לוי, משרד הביטחון)