מפלגת ה"אסלאם" בבלגיה – "ברוכים הבאים לבלגיסטן" / פרופ' עוזי רבי

לאחרונה הודיעה מפלגת ה"אסלאם" בבלגיה כי החליטה להריץ רשימות מועמדים בבחירות המוניציפליות באוקטובר הקרוב, ברוב הערים המרכיבות את מחוז הבירה בריסל, כמו גם בערים המרכזיות של ואלוניה, המחוז דובר הצרפתית.

אמנם, המוסלמים מהווים רק כ- 12% מעשרת מיליון תושבי בלגיה (כלומר, כ- 1,200,000 מכלל תושבי בלגיה), אך נראה כי המפלגה מקווה לשפר ביצועיה ולתעל לשורותיה מצביעים, שנתנו קולם עד עתה למפלגות שמאל (עם מועמדים מוסלמים), שאינן פופולריות עוד בקרב בלגים מוסלמים. כוחה הממשי של המפלגה נותר בסימן שאלה, אך ראשיה סומכים על כך שהאווירה בקרב המוסלמים בבלגיה השתנתה בשנים האחרונות, וכי הדבר יבוא לידי ביטוי בבחירות המקומיות הקרובות, אולי אף בבחירות הכלליות שיתקיימו בשנה הבאה.

קשה להתעלם מהאופן הבוטה, שבו ראשי מפלגת האסלאם מציגים את מרכולתם. יש לאמץ את חוקי השריעה בחיי היום יום, מסבירים הללו, בכלל זה הפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית, עד אשר תקום (שימו לב! האיש מבטא את המלים בהאי לישנא) "המדינה המוסלמית הבלגית".

בריסל (תמונת נוף, pixabay, ssalae, CC0)
בריסל (תמונת נוף, pixabay, ssalae, CC0)

בלגיה – מדינה מלאכותית וריקה מתוכן המחברת באופן גס בין הדרום הדובר צרפתית לצפון הפלמי, נעדרת לכידות ורגש לאומי אמיתי – קיוותה כי הפיכתה לבירת האיחוד האירופי תספק לה זהות מוצקה יותר. לא כך קרה, ולא במקרה בחללים הריקים שבגופה נוצק בסיס פעילות ג’יהאדיסטי באירופה, כפי שהוכח במולנבק, שכונה בבריסל בה קיים רוב מוסלמי גדול.

בלגיה בצרות!! הפעם מדובר באתגר מורכב יותר המגיע מתוך "השיטה", משתמש בה ונועד לבסוף להכות אותה. רפיונה הכרוני של המדינה הבלגית והתנהלותה כסומא בארובה אומרים דרשני. האליטה הפריבילגית ושופרי האקדמיה נצמדים בדבקוּת לשפת "הפוליטיקלי קורקט" ורואים במשבר לא פחות מהזדמנות לחיזוק מגמה של "גיוון" ורב תרבותיות. כך, למשל, טענה פטימה זיבּוּ, אשת מדעי המדינה ממוצא מרוקאי-בלגי, כנגד אלה המציגים את שכונת מולנבק כחממת טרור ו“נכשלים בהבנת ההיבטים האחרים שלה”. במקביל יש רבים אחרים, מפלגות ימין וימין-מרכז, פלמים ואזרחים שונים, הנעשים יותר חשדנים, שונאי זרים, ומביעים חששם בקול, אך אינם מגיעים לכלל ביטוי מעשי.

בלגיה נתונה ב"ורטיגו". קהילות מוסלמיות קוראות תיגר על מערכת הערכים שאפשרה את קליטתן בבלגיה. היחלצות ממנו דורשת התמודדות אמיצה עם מערכת הערכים הניאו-ליברלית, מה שאין כפי הנראה למדינה הבלגית, וגם אם כן הרי ש"מעט מדי ומאוחר מדי".

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו)