מפלוג'ה לחלב בשירות החזבאללה / ד"ר אלי גליה

השתתפותם של לוחמים שיעים-אסייתיים (איראנים, אפגאנים, פקיסטאנים ועיראקים) ושל לוחמים מחזבאללה-לבנון במערכה לצידו של בשאר אל-אסד, הפכה לעובדה קיימת באזורי הקרבות השונים בסוריה: מול ארגוני המורדים ומול דאע"ש כאחד.

על רקע התבוסה השיעית לפני שבועיים באזור חאן טומאן שמדרום לעיר חלב, והכרזתו של מזכ"ל החזבאללה חסן נסראללה לפני כמה ימים ש"המערכה על חלב היא מערכה אסטרטגית", באים דבריו של עלי א-סאעדי, מפקד שטח ממיליציית "א-נוג'בא" העיראקית-שיעית, המספר שחזבאללה-לבנון שלח למיליציית-העל העיראקית "הגיוס העממי" (אל-חשד א-שעבי) בקשה דחופה לתגבור לוחמים בריף הדרומי של חלב.

הרקע לבקשה: האבדות הכבדות של החזבאללה סביב העיירה ח'לסה (לפחות כ- 30 הרוגים, בהם רמזי מורנייה, אחיינו של עימאד מורנייה, ועוד 7 לוחמים שנפלו בשבי), וזאת לנוכח העובדה, שמצבת כוח האדם של הלוחמים-שיעים (עיראקים ואפגאנים) בסוריה, בראייתה של תנועת החזבאללה, לא עונה, ככל הנראה, על צרכיה המבצעיים.

לדברי א-סאעדי, חלק מהלוחמים השיעים נמצאים בחזיתות תדמור, את'ריא (מזרח חומס) וא-רקה מול דאע"ש – חזיתות שהן לא פחות מסוכנות מזו של הריף הדרומי של חלב.

מפקד השטח העיראקי הוסיף, שההחלטה לתגבר את החזבאללה בסוריה ב- 500 לוחמים בשני סבבים כבר התקבלה, אלא שהתמשכות הקרבות בפלוג'ה שבעיראק היא שעיכבה את שליחתם. באשר ללוחמים האיראנים, "הם מרוכזים", לדבריו, "בחזיתות מיוחדות, כדוגמת דמשק (שכונת ג'ובר) ובריף שלה (דראיא ומעדומיית א-שאם)".

החזבאללה בריף חלב (תמונת אילוסטרציה, צילום מסך מערוץ המדיה של הארגון)
החזבאללה בריף חלב (תמונת אילוסטרציה, צילום מסך מערוץ המדיה של הארגון)

נתון מעניין אחר מובא מפיו של מפקד שטח בחזבאללה, שיכול להשלים את הרקע לבקשה של ארגונו מהעיראקים: הרוסים הודיעו לעמיתיהם הסורים, שהפצצותיהם מדרום לחלב היו חסרות תועלת, משום שעל הקרקע לא היו מספיק כוחות שיאבטחו את השטחים שנכבשו ושוחררו (קודם לכן) מידי המורדים, משימה שלקחה עליה החזבאללה, ובמשתמע – לא בוצעה כראוי (מדבריו ניתן להניח, שהמשימה הזו הוטלה על החזבאללה במסגרת חלוקת "כוחות ומשימות" שקבע החמ"ל השיעי).

מכל אלה אפשר להסיק, שהואיל ולוחמי החזבאללה לא עמדו במשימתם, הם לא זכו לסיוע אווירי רוסי, ומכאן הדרישה שנשלחה לפני כמה ימים למיליציה העיראקית, בתזמון מלא להצהרתו של נסראללה ש"ארגונו יתגבר בחלב את כוחותיו". כך מוצאים עצמם מיליציונרים ושכירי חרב שיעים מעיראק (וממקומות אחרים) עושים את דרכם לסוריה כדי למלא את השורות החסרות בצבאו המתדלדל של אסד.

ד"ר אלי גליה –  חוקר וכותב על מימדיה השונים של מלחמת האזרחים בסוריה. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בביוגרפיה של ג'ורג' חבש, מייסד "תנועת הלאומיים הערביים" ו"החזית העממית לשחרור פלסטין".