מפקד כוח "קודס" קאסם סולימאני: לא אתמודד בבחירות לנשיאות איראןכלי תקשורת באיראן מפרסמים היום הודעה מטעמו של הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוח "קודס" של "משמרות המהפכה האיראניים" [הכוח האחראי על פעילות חו"ל של ה"משמרות"], ובה הוא מכחיש שמועות (באיראן ומחוצה לה) על כוונתו להצטרף למערכת הפוליטית באיראן ולהציג את מועמדותו בבחירות לנשיאות שתתקיימנה בשנה הבאה.

כחלק מהמאבק הניטש באיראן בין שמרנים ורפורמיסטים, שמו של סולימאני הכריזמטי מועלה בחודשים האחרונים – על ידי גורמים שמרניים בתקווה, ועל ידי רפורמיסטים בחשש – כמי שהינו בעל הסיכויים המירביים לנצח בבחירות לנשיאות את הנשיא הנוכחי חסן רוחאני או כל מועמד אחר. רוחאני המתון וממשלתו נתונים לביקורת מצידם של השמרנים, הנתמכים על ידי "משמרות המהפכה האיראניים", בין היתר בשל המדיניות הפייסנית (באופן יחסי) בה הם נוקטים כלפי המערב – מדיניות שהובילה לחתימה בקיץ שעבר על הסכם הגרעין עם המעצמות, המותקף על ידי השמרנים.

"חייל פשוט": סולימאני (החודש באזור חלב. מקור: המדיה של המיליציה השיעית-עיראקית "א-נוג'בא")
"חייל פשוט": סולימאני (החודש באזור חלב. מקור: המדיה של המיליציה השיעית-עיראקית "א-נוג'בא")

סולימאני קורא בהודעתו לתושבי איראן להתעלם מהשמועות/ספקולציות – שזכו לפרסום לא רק באיראן, אלא גם באמצעי תקשורת מערביים וערביים – ואשר לדבריו מופצות על ידי אויביה של איראן במטרה לזרוע פילוג ומחלוקות בשורות העם האיראני. הוא מבהיר כי הוא "החייל הפשוט ביותר" של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, של המשטר והעם, וכי "אם ירצה אללה, ובעזרתו, אשאר כל החיים במעמד זה".

למרות הפופולריות לה הוא זוכה באיראן, אם סולימאני יחליט בכל זאת להיכנס לביצה הפוליטית – דרכו לכס הנשיאות תיתקל בהתנגדות מצידם של השמרנים. דוגמה לכך ניתן לראות בהתבטאות של מהדי ח'זעלי – רופא, בלוגר ופעיל חברתי ופוליטי, המזוהה עם הזרם הרפורמיסטי – שהועלתה השבוע לרשת. ח'זעלי בן ה- 41 – בנו של חכם דת שמרני בכיר, האייתוללה אבו אל-קאסם ח'זעלי – נעצר מספר פעמים בעבר בשל ביקורת שמתח על המשטר באיראן. בין היתר, הוא טען כי נשיא איראן (דאז) מחמוד אחמדי-נז'אד הינו ממוצא יהודי. בשנה שעברה הוא שוחרר מן הכלא לאחר שביתת רעב. הוא הגיש את מועמדותו לבחירות לפרלמנט, שנערכו בחודש פברואר האחרון, אך "מועצת שומרי החוקה" (גוף שמרני, שבסמכותו 'לסנן' את רשימות המועמדים לבחירות) פסלה אותו יחד עם אלפי מועמדים רפורמיסטיים אחרים.

בהתבטאותו האחרונה, טוען ח'זעלי כי מעורבותה של ארצו במלחמה המתנהלת בסוריה שגויה. על פי התרגום שמספק אתר "אל-ערביה", ח'זעלי נעזר במשל פרסי כדי להבהיר את דבריו אלו: "אבן שזרק משוגע לתוך הבאר – מאה חכמים לא יוכלו להוציא". הוא מאשים באופן אישי את סולימאני, שהמדיניות המוטעית אותה הוביל בהנהגת כוח "קודס" היא שהביאה להקמתו של ארגון דאע"ש וסיבכה את איראן בביצה הסורית.