מצרים: בית משפט לערעורים ביטל גזרי דין מוות בפרשת כרדאסה

בית המשפט לערעורים במצרים ביטל היום גזרי דין מוות בפרשה הידועה כ"אירועי כרדאסה".

ב- 14 באוגוסט 2013 הותקפה תחנת המשטרה בעיירה המצרית כרדאסה שבמחוז גיזה על ידי תומכים של הנשיא המודח מוחמד מורסי, איש "האחים המוסלמים". במתקפה המזוינת נהרגו 11 שוטרים ושני אזרחים. הפושטים על תחנת המשטרה הואשמו גם בהתעללות בגופות, באחזקת נשק כבד, בניסיון להרוג עשרה שוטרים נוספים, בהצתת התחנה ובשריפת כלי רכב משטרתיים.

התקרית האלימה בכרדאסה התרחשה ביום בו פיזרו כוחות הביטחון המצריים בכוח רב את הפגנות המחאה המרכזיות של "האחים המוסלמים" במסגד ראבעה אל-עדויה ובאזור "נהדת מצרים" בקאהיר. ההפגנות ואירועי האלימות ברחבי מצרים החלו חודש קודם לכן, לאחר הדחתו של מורסי מתפקידו, וכללו גם חסימת צירי תנועה ושביתת-שבת בכיכרות. פיזורן הכוחני של ההפגנות נתקל בהתנגדות אלימה מצד המפגינים, וגבה מעל ל- 600 הרוגים וכ- 4000 פצועים – על פי האומדן הרשמי של רשויות מצרים. אנשי האח'ואן טוענים, עם זאת, כי נהרגו למעלה מ- 2000.

הפגנות במצרים, 2013 (תמונת אילוסטרציה, VOA Hamada Elrasam, נחלת הכלל)
הפגנות במצרים, 2013 (תמונת אילוסטרציה, VOA Hamada Elrasam, נחלת הכלל)

בתחילת פברואר 2015 גזר בית משפט בקאהיר בראשות השופט נאגי שחאתה עונש מוות על 183 אנשים מעורבים בפרשת כרדאסה – 34 מתוכם נידונו בהיעדרם. בית המשפט לערעורים הורה היום לבטל את פסק הדין נגד 149 האנשים האחרים ולערוך להם משפט חוזר. עונש מאסר של עשר שנים שהוטל על נאשם קטין בוטל אף הוא. שני נאשמים נוספים זוכו מכתב האישום.

האתר המצרי "א-שורוק" מציין, כי זהו גזר דין רביעי של עונש מוות שהוטל על ידי השופט שחאתה, בתיקים שונים הקשורים ל"אחים המוסלמים", המבוטל על ידי ערכאת ערעור. שחאתה, הידוע כשופט קשוח, זכה לכינוי "שופט ההוצאות להורג" – לכל הפחות במדיה הפרו-אח'ואנית והאנטי-ממסדית.

(המדיה המצרית)