מצרים: "הדוקטורית הרקדנית" הודיעה על מועמדותה לנשיאות


ד"ר מונא פרינס, מרצה לשפה וספרות אנגלית באוניברסיטת תעלת סואץ שבמצרים, הודיעה אתמול על כוונתה להתמודד בבחירות לנשיאות מצרים שתיערכנה בשנה הבאה.

פרינס בת ה- 47 זכתה לכינוי "הדוקטורית הרקדנית", וזאת לאחר שברשתות החברתיות הופצו בחודש שעבר סרטון וידיאו ותמונות אישיות שלה (בין היתר, בחוף הים) מתוך עמוד הפייסבוק האישי שלה. בסרטון היא נראית רוקדת על גג ביתה לצלילי שיר של זמר מצרי. סטודנטים וגולשים אחרים ברשתות החברתיות ביקרו אותה על שלדבריהם פגעה במסורת, במקצוע ההוראה האקדמית ובמוניטין של האוניברסיטה בה היא עובדת. דיקן האוניברסיטה מאהר מוסבח אמר, כי פרינס עברה במעשיה על קוד ההתנהגות של האוניברסיטאות, המחייב את המרצים להוות מודל לחיקוי עבור תלמידיהם. היא הושעתה מעבודה עד לתום החקירה שנפתחה בעניינה.

בתגובה למתקפות עליה ברשתות החברתיות, פרסמה פרינס סרטון חדש בעמוד הפייסבוק האישי שלה, המראה אותה (שוב) כשהיא רוקדת, עם הכיתוב המצורף: "לעולם לא אפסיק לצחוק, לרקוד, לשיר ולכתוב".

לדבריה של פרינס, זכותה לפרסם כל מה שהיא רוצה בעמודה האישי. היא האשימה עיתונאי, הנמצא ברשימת חבריה בפייסבוק, כי הוא היה הראשון ששיתף את הסרטון ברשתות החברתיות. היא קראה לתושבי מצרים לנהל דיון בנושאים חשובים יותר כמו חינוך, בריאות וחקלאות, ולא ב"אזרחית פשוטה הרוקדת בביתה".

כרזת בחירות (צילום מסך, עמוד הפייסבוק של פרינס)
כרזת בחירות (צילום מסך, עמוד הפייסבוק של פרינס)

גם ב- 2012 הודיעה פרינס על כוונתה לרוץ לנשיאות מצרים, אך לא הגישה את המסמכים הרשמיים הנדרשים לוועדת הבחירות. אתמול היא חידשה את כתיבתה בעמוד הפייסבוק הייעודי אותו פתחה לקראת בחירות 2012, שינתה את שמו ("ד"ר מונא פרינס: נשיאת מצרים 2018) והודיעה כי תתמודד בבחירות לנשיאות מול הנשיא המכהן עבד אל-פתאח א-סיסי.

באחד מהפוסטים שפרסמה, כתבה המועמדת הטרייה: "באמצעות מדע, אומנות וחופש – תחזור שמש הזהב שלך, מצרים, [לזרוח] – והמצרים יהפכו לעם יצרני הנוטל חלק בציוויליזציה האנושית". בפוסט אחר כתבה פרינס בהומור, כי תשתמש באישיותה הצבעונית כדי 'לפנק' את העם המצרי. היא הבהירה כי אינה מבטיחה לפתור את כל בעיותיה של מצרים ואזרחיה בשנה, בשנתיים או בעשר שנים: "שינוי אמיתי מצריך זמן". היא הבטיחה כי אם תיבחר, תפעל יחד עם צעירי מצרים למען בנייתה של המדינה המצרית ולמען החזרת הזהות המצרית, והצהירה מראש כי לא תתמודד לכהונה שנייה.

בדומה לפרינס, ישנם מספר אזרחים מצריים נוספים שהודיעו ברשתות החברתיות על כוונתם לרוץ לנשיאות, אך עד כה אף פוליטיקאי לא הכריז על כך.

(Ahram; "אל-יום א-סאבע""אל-ערביה"; CNN בערבית; egyptindependent; פייסבוק)

[תמונת הנושא – מתוך עמוד הפייסבוק של פרינס]