מצרים: ממשלה חדשה בראשות שריף איסמאעיל

ממשלה חדשה למצרים.

שישה ימים לאחר שמונה על ידי נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי להרכיב ממשלה חדשה במקומה של הממשלה המתפטרת בראשות איבראהים מחלב, ראש הממשלה החדש שריף איסמאעיל ושריו נשבעו אתמול אמונים בפני הנשיא.

בממשלה החדשה יכהנו 33 שרים (לעומת 34 בממשלת מחלב היוצאת), 16 מתוכם חדשים. חלק מהמשרדים הקודמים מוזגו או בוטלו. שר החוץ סאמח שוכרי, שר ההגנה סידקי סובחי, שר הפנים מגדי עבד אל-רפאר ושר המשפטים אחמד א-זנד ממשיכים בתפקידיהם.

הממשלה החדשה כוללת מספר לא מבוטל של מינויים מפתיעים: מחד, שרים שהדחתם הייתה צפויה הושארו בתפקידיהם – כדוגמת שר ההקדשים מוחמד מוח'תאר גומעה, למרות השמועות על מעורבותו לכאורה בפרשת השחיתות במשרד החקלאות שנחשפה לאחרונה.

מאידך, שרים חדשים שמינויים עלול לעורר ביקורת ותהיות. כך, למשל, מינויו של אחמד זכי באדר, איש "המפלגה הלאומית הדמוקרטית" (המפלגה בראשותו של הנשיא לשעבר חוסני מובארכ, שפורקה לאחר הפיכת 2011), שכיהן כשר החינוך בממשלה האחרונה של תקופת מובארכ, ומונה כעת לשר לפיתוח מקומי. כך גם שובו של הישאם זעזוע למשרד התיירות, חצי שנה לאחר שפוטר מתפקידו.

בין המינויים החדשים הבולטים: חבר המועצה העליונה של הכוחות המזוינים מוחמד אל-עסאר, שיעמוד בראשות המשרד לייצור צבאי. המשרד מוזג בדצמבר 2013 לתוך משרד ההגנה, וכעת פוצל ממנו. אל-עסאר כיהן מאז 2003 כסגן שר ההגנה לענייני חימוש צבאי, וכעת – עם מינויו לשר – הוא התפטר מתפקידו במועצה הצבאית העליונה. הוא נחשב ל"מהנדס עסקות הנשק" בצבא המצרי: לאחר הדחת משטר "האחים המוסלמים" (קיץ 2013) הקפיאה ארה"ב העברת נשק למצרים, ואל-עסאר מילא תפקיד מרכזי בכינונן של עסקות נשק חליפיות עם רוסיה, סין, צרפת ואיטליה. לאחרונה הוא ייצג את הממסד הצבאי בדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב, והביא למספר הישגים בהצטיידות הצבא. במסגרת תפקידו החדש הוא יהפוך בתקופה הקרובה לאחראי הישיר על עסקות הנשק השונות של מצרים. מינויו מסמן הפחתה נוספת בסמכויותיו של שר ההגנה סובחי, וזאת לצידו של הרמטכ"ל המצרי מחמוד חיגאזי (שהינו מחותן של הנשיא א-סיסי).

ראש הממשלה איסמאעיל, יליד 1955, הינו בוגר הפקולטה להנדסה באוניברסיטת עין שמס בקאהיר. הוא כיהן כשר הנפט בממשלה הקודמת. בהצהרה ראשונה לאחר השבעת הממשלה, הדגיש איסמאעיל כי ממשלתו תילחם בתופעת השחיתות.

במקביל להקמת הממשלה החדשה, מינה הנשיא א-סיסי את נביל סאדק לתובע הכללי של מצרים לתקופה של ארבע שנים. סאדק, סגן יו"ר בית הדין לערעורים, יאייש את המשרה שנותרה ריקה מאז הירצחו של הישאם ברכאת בפיגוע טרור בסוף חודש יוני.

מינוי נוסף של א-סיסי: ראש הממשלה היוצא איבראהים מחלב ישמש כיועצו לפרוייקטים לאומיים ואסטרטגיים.

קורות החיים של השרים החדשים מעידים על כך, שהממשלה החדשה הינה טכנוקרטית באופיה. יצוין, כי הממשלה אמורה לכהן זמן קצר בלבד: על פי החוקה המצרית, לאחר הבחירות לפרלמנט – שתיערכנה (בשני שלבים) בין ה- 17 באוקטובר וה- 2 בדצמבר – תוקם ממשלה חדשה.

(מקורות: "אל-אהראם"; "א-שרק אל-אוסט"; "אל-קודס אל-ערבי")