מצרים: פרשת שחיתות במשרד החקלאות

שר החקלאות המצרי סלאח א-דין מחמוד הילאל נעצר אתמול בחשד לקבלת שוחד. המעצר בוצע דקות לאחר שהגיש את התפטרותו (הכפויה) לראש הממשלה איבראהים מחלב.

ממשרדו של מחלב נמסר, כי הוא קיבל את ההתפטרות על פי הוראתו של הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. העיתון "אל-מסרי אל-יום" טוען, כי א-סיסי הורה למחלב לקבל את ההתפטרות לאחר שעודכן על ידי גורמי ביטחון בנוגע להיקפה של הפרשה ולמעורבותו של הילאל בה.

נשבע אמונים לא-סיסי: הילאל (תמונת ארכיון, מרץ 2015)
נשבע אמונים לא-סיסי: הילאל (תמונת ארכיון, מרץ 2015)

הילאל, בן 59, כיהן בתפקידים שונים במשרד החקלאות ומונה לשר בחודש מרץ.

התביעה הכללית במצרים הטילה בשבוע שעבר צו איסור פרסום על הפרשה. בהודעה מטעמה אתמול נמסר, כי בנוסף להילאל ישנם שלושה חשודים נוספים שנעצרו בפרשה: ראש לשכתו לשעבר מוחי א-דין מוחמד סעיד, איש העסקים איימן אל-גמיל, והעיתונאי מוחמד פודה המואשם כמי שתיווך בין הצדדים. (פודה ריצה בעשור הקודם חמש שנות מאסר לאחר שהורשע בפרשה דומה).

על פי ההודעה, הילאל ואחרים חשודים בקבלת שוחד מאל-גמיל בתמורה לקידום הליכי מכירתה של קרקע חקלאית בואדי א-נטרון. השוחד ניתן באמצעות מתנות יקרות ערך, ובהן: חברות במועדון הכדורגל "אל-אהלי" בשווי של 140 אלף לירות מצריות, בגדים יוקרתיים (230 אלף לירות), טלפונים ניידים (11 אלף לירות), סעודת איפטאר (שבירת הצום היומי של הרמדאן) בבית מלון בשווי של למעלה מ- 14 אלף לירות, דירה בשווי של למעלה מ- 8 מיליון לירות, ועוד.

איבראהים מחלב אמר אתמול לעיתונאים, כי ממשלתו הבהירה למן היום הראשון לכהונתה כי תילחם בכל צורות השחיתות ולא תגלה סובלנות כלפיהן. הוא הוסיף, כי אין כעת התייעצויות כלשהן בנוגע לשינויים בהרכב הממשלה.

ברוח דבריו של מחלב, המדיה תומכת המשטר משבחת את "ניקוי האורוות" הבא לידי ביטוי בפיטוריו של שר החקלאות. בראיון לערוץ הטלוויזיה המצרי CBC extra, הגדיר עורך העיתון "א-שורוק" עימאד א-דין חוסיין את ההתפטרות שנכפתה על הילאל כמסר לכולם, לפיו אף אחד אינו מעל החוק. העיתונאי מגדי אל-גלאד, המגיש בערוץ זה את התכנית "עלינו להבין", טען כי מדובר בצעד היסטורי חסר תקדים. הוא קרא אתמול לתביעה הכללית לפרסם את תוצאות החקירה בפרשה, והוסיף כי לאורך ההיסטוריה משרד החקלאות הוא המשרד הנגוע בשחיתות יותר מכל משרדי הממשלה.

מטבע הדברים, המדיה הפרו-אח'ואנית עטה על הפרשה כמוצאת שלל רב, וטוענת כי מדובר בקצה הקרחון של השחיתות המשטרית. אחמד עטואן, בתכניתו המשודרת בערוץ "מצרים עכשיו" (מסר אלאן) המשדר מטורקיה, טען אתמול כי בפרשה מעורבים שמונה שרים נוספים, ביניהם: שר המשפטים אחמד א-זנד, שר החינוך מוחיב א-ריפאעי ושר ההקדשים (אוקאף) מוחמד מוח'תאר גומעה. בנוסף למוחמד פודה, ציין עטואן גם את שמותיהם של העיתונאים תומכי המשטר מגדי אל-גלאד וח'אלד סלאח כמי שסייעו בתיווך לשוחד. הוא הוסיף, כי גם שמו של מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר עמרו מוסא עלה במהלך החקירה, אך תפקידו בה עדיין לא ברור.

שר החינוך א-ראפעי, השוהה כעת בצרפת, הכחיש אתמול כל קשר לפרשת השחיתות וטען כי הוא ממשיך בתפקידו.

מכחיש: גומעה (נחלת הכלל)
מכחיש: גומעה (נחלת הכלל)

שר ההקדשים מוחמד מוח'תאר גומעה מכחיש אף הוא, בהצהרות לתקשורת, כל קשר לפרשה. למרות ההכחשה הנמרצת, מקורות במשרד ההקדשים המצרי מסרו לעיתון המצרי "א-שורוק", כי השר יסיים את תפקידו, וזאת כחלק מהשינויים הצפויים להתבצע בהרכבה של הממשלה. אם כי, לדבריהם, הפיטורין יידחו עד לאחר תום העלייה לרגל השנתית למכה (החג'). "א-שורוק" טוען עוד, כי שייח' אל-אזהר אחמד א-טייב התבקש להציג מועמדים אפשריים להחלפתו של גומעה.

בנוסף לכך, מקורות מדיה שונים במצרים מדווחים כי גומעה – העומד מתוקף תפקידו בראש המשלחת המצרית הרשמית היוצאת לחג' – לא יצא השנה לסעודיה. גומעה עצמו הכחיש היום גם טענה זו, ואמר כי הוא ממשיך בעבודתו כרגיל.

(מקורות: "אל-אהראם"; "אל-מסרי אל-יום"; "מסר אלאן"; "מכמלין"; "אל-מסריון"; "אל-יום א-סאבע"; "א-שורוק"; cairoportal; ערוץ CBC eXtra)