משטרת אמסטרדם: לאפשר לשוטרות מוסלמיות ללבוש חיג'אב; בפרלמנט ההולנדי מתנגדיםהאם נראה בקרוב ברחובות אמסטרדם שוטרות מוסלמיות עוטות חיג'אב? שוטרים יהודים עם כיפות? שוטרים נוצרים עם צלבים?

כך, לפחות, מציע מפכ"ל המשטרה בבירת הולנד, פיטר יאפ אלברסברג [Pieter-Jaap Aalbersberg], בראיון ליומון המקומי Algemeen Dagblad.

ב- 2011 אימצה משטרת הולנד קוד לבוש האוסר על שוטריה לענוד סמלים דתיים. אך קצין המשטרה הבכיר סבור כי הרכבה המשתנה של אוכלוסיית אמסטרדם – 52% מתושביה באים מרקע לא-הולנדי – מצריך שינוי חשיבה לגבי קוד הלבוש המשטרתי.

נכון לעכשיו, רק 18% משוטרי הבירה באים מרקע שאינו הולנדי לחלוטין. אלברסברג טוען כי יש לשנות נתון זה ולעודד רב-תרבותיות במשטרה באמצעות גיוס מסיבי – לפחות 50% מקרב כוח השיטור – מקרב תושבים שמוצאם המקורי אינו הולנדי. לשם כך הוא מציע להעלות לדיון את האפשרות לתת לנשים מוסלמיות שתתגייסנה למשטרה לעטות עליהן חיג'אב, וכן לאפשר ליהודים ולנוצרים את לבישתם של סמליהם הדתיים.

בקרוב עם חיג'אב? משטרה באמסטרדם (אילוסטרציה, Jos van Zetten, flickr, CC BY 2.0)
בקרוב עם חיג'אב? משטרה באמסטרדם (אילוסטרציה, Jos van Zetten, flickr, CC BY 2.0)

ההצעה של אלברסברג נתקלת בהתנגדות מצד חברים בפרלמנט ההולנדי. חברי פרלמנט אלו מגיעים משש מפלגות פוליטיות, כולל מפלגת המרכז-ימין VVD (מפלגת העם לחופש ולדמוקרטיה) – מפלגתו של ראש הממשלה מרק רוטה, שניצחה בבחירות שנערכו בהולנד לפני חודשיים. גם המפלגה הפרוגרסיבית D66 והמפלגה הסוציאליסטית בין המתנגדות להצעה. לדעת המתנגדים, יש להשאיר את קוד הלבוש המשטרתי הקיים שאומץ ב- 2011, שנועד לשמור על הנייטרליות של השוטרים.

ובתוך כך, חודשיים לאחר הבחירות – עדיין אין ממשלה חדשה בהולנד: השיחות להרכבת קואליציה הגיעו בתחילת השבוע שעבר למבוי סתום, בשל אי הצלחתן של ארבע המפלגות שנטלו בהן חלק להגיע להסכמה על מדיניות הגירה משותפת. ראש הממשלה רוטה הביע את אכזבתו מכשלון השיחות. חירט וילדרס, מנהיג "המפלגה לחירות" הימנית-קיצונית (PVV) – שתקוותו להרכיב את הממשלה הבאה נכזבה לאחר שמפלגתו קיבלה 20 מנדטים בלבד – הביע סיפוק מהכישלון והוסיף כי מפלגתו כי מוכנה להתחיל בשיחות קואליציוניות. רובן של המפלגות במערכת הפוליטית ההולנדית – כולל מפלגתו של רוטה – הצהירו במהלך מסע הבחירות כי לא ייכנסו לקואליציה עם מפלגתו של וילדרס.