מתכנן הפיגוע נגד חיילי ארה"ב במזרח סעודיה ב- 1996 נתפס בלבנון

העיתון "א-שרק אל-אוסט" דיווח אתמול כי מתכנן הפיגוע, שבוצע ב- 25 ביוני 1996 כנגד מתחם מגורים של הצבא האמריקני בעיר אל-ח'ובר שבמזרח סעודיה, נתפס בביירות והועבר למעצר בריאד.

אחמד איבראהים אל-מורסל, אזרח סעודי שיעי בן 48, הינו מפקדו של ארגון "גדודי חזבאללה החיג'אז" (או "חזבאללה הסעודי") שהוציא לפועל את הפיגוע. ב- 2001 הרשיע אותו בית משפט אמריקני פדרלי ברצח, יחד עם 12 אזרחים סעודים ולבנונים נוספים. בפיגוע, שבוצע על ידי משאית תופת, נהרגו 19 אנשי חיל האוויר האמריקני ונפצעו כ- 500 איש – אמריקנים, סעודים ואחרים. נזק כבד ביותר נגרם למספר מבנים במתחם האמריקני, ובמיוחד ל"בניין מספר 131" בן שמונה הקומות. אל-מורסל היה ברשימת המבוקשים של סעודיה וארה"ב, וה- FBI הכריז על פרס המגיע לגובה של עד 5 מיליון דולר לכל מי שיוביל לתפיסתו.

ההרס בבניין מספר 131 (נחלת הכלל)
ההרס בבניין מספר 131 (נחלת הכלל)

איראן הכחישה את ההאשמות שהפנו לעברה ארה"ב וסעודיה על הסיוע והתמיכה שהעניקה לביצוע הפיגוע. רשת CNN מדווחת, מפי מקור מודיעין ערבי, כי אל-מורסל אמור למסור מידע משמעותי על מעורבותה של איראן בפיגוע.

על פי הידוע, במהלך שנות המצוד הארוכות אחריו אל-מורסל נע בין טהראן, דמשק וביירות. הפרטים המדויקים אודות האופן בו הוא אותר ונתפס אינם ברורים עדיין. "א-שרק אל-אוסט" טוען, כי מדובר בהישג מודיעיני סעודי. אתר "ראי אל-יום" מגדיר זאת כמהלומה כבדה לאיראן ולארגון חזבאללה (הלבנוני), שהעניקו את חסותם לאל-מורסל, ועלולים להינזק מהמידע שיתקבל ממנו.

ואילו העיתון הכווייתי "א-ראי" טוען היום, מפי מקורות דיפלומטיים, כי תפיסתו של אל-מורסל הינה פועל יוצא של הסכם הגרעין שהושג בחודש שעבר בין איראן והמעצמות, ולמעשה איראן החליטה לוותר על 'הדג השמן' כדי להעניק לנשיא ארה"ב ברק אובמה קלף פוליטי רב ערך במסגרת המאבק שהוא מנהל כדי להביא לאישורו של ההסכם בקונגרס בחודש הבא.

הפרטים שמביא "א-ראי" מפי מקורותיו הדיפלומטיים והבטחוניים מלמדים על הקלות היחסית בה בוצעו לכידתו של אל-מורסל והעברתו לסעודיה: מנגנוני הביטחון בלבנון קיבלו SMS, ובו מידע על הגעתו הצפויה של מבוקש מסוכן בעל זהות איראנית לנמל התעופה הבינלאומי של ביירות, כשהוא נושא עמו דרכון איראני ומגיע במטוס איראני. זהותו של אל-מורסל התבררה רק לאחר שהוא 'נשלף' מהמטוס, וזאת לאחר הגעתו של SMS נוסף. דגימת DNA נשלחה לסעודיה כדי לוודא כי אכן מדובר במבוקש הכבד.

המקורות מוסרים עוד, כי אל-מורסל הגיע ללבנון כדי להשתתף בחתונת בנו (משפחתו מתגוררת באחד מפרברי ביירות).

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" (המקורב לחזבאללה) מדווח, כי מעצרו של אל-מורסל התבצע ב- 8 באוגוסט.