מתקפת החורף של דאע"ש על אזור הנפט הלובי: חזית אמריקנית שלישית בדרך?

שלוחת דאע"ש בלוב פרסמה אתמול (חמישי) תמונות וסרטון וידיאו, המראים את הוצאתם להורג של שלושה אנשים, המשתייכים ליחידת השמירה של מתקני הנפט בלוב. השלושה נחטפו לפני כשבועיים (ב- 14 בינואר) מאזור הקרוב לעיר הנפט ראס לנוף (על חוף הים הלובי, כ- 650 ק"מ מזרחית לבירה טריפולי).

(מתוך הטוויטר)
(מתוך הטוויטר)
(מתוך הטוויטר)
(מתוך הטוויטר)

דאע"ש שולט כיום על יותר מ- 200 ק"מ מקו החוף של לוב, כשבמרכזם נמצאת עיר הנמל הנפטית סירת, עליה השתלט בקיץ 2015. בשבועות האחרונים (החל מה- 4 בינואר) הוא ערך סדרת התקפות כנגד תעשיית הנפט הלובית המרוכזת לאורך החוף. במוקד המתקפה נמצאים יעדים באזור המכונה "סהר הנפט", ובהם מתקנים באזורי הערים ראס לנוף וא-סידר (מזרחית לעיר סירת) שהינם בעלי חשיבות רבה לתעשיה זו.

במהלך ההתקפות עשה דאע"ש שימוש בפיגועי התאבדות (בראס לנוף ובעיר זליתן – 56 הרוגים), בירי טילים לעבר מיכלי אחסון נפט (ליד א-סידר), ואפילו בפשיטה מהים (על מסוף נפט של חברת א-זויתינה בעיר טריפולי. ההתקפה נהדפה על ידי משמר החופים).

תקיעת היתד הדאע"שית בלוב נובעת מהואקום השורר במדינה מאז סילוקו מהשלטון ב- 2011 של מועמר קדאפי, ובפרט בשנה וחצי האחרונות, בהן המדינה שסועה ומדממת בין שני כוחות הנאבקים על השליטה בה: מחד, הפרלמנט היושב בעיר טוברוק (צפון-מזרח לוב, ליד הגבול עם מצרים) וממשלה מטעמו, הזוכים להכרה בינלאומית; ומאידך, מיליציות אסלאמיות המכונות "שחר לוב" (פג'ר ליביא), השולטות בעיר הבירה טריפולי שבצפון-מערב המדינה, וגם להן פרלמנט וממשלה משלהן. נוכח האיום המוחשי שמציב דאע"ש, נחתם בחודש שעבר הסכם בחסות או"ם להקמת ממשלת אחדות, אך בתחילת השבוע דחה הפרלמנט בטוברוק את הרכבה של הממשלה המוצעת בראשותו של פאיז סראג'.

גורמים במערב מעריכים כי לרשות דאע"ש עומדים כיום בלוב כ- 3000 לוחמים, ומספר זה גדל בהתמדה. זאת מאחר ואמצעי הביטחון שנוקטת טורקיה בגבולותיה מקשים על מתנדבי הג'יהאד להגיע לסוריה ועיראק, ובמקום זאת הם עושים את דרכם לעבר לוב.

על רקע נסיונותיו של דאע"ש להרחיב את מאחזיו בלוב (כפי שעולה ממתקפת החורף על אזור הנפט), ומתוך החשש להתפשטותו ביבשת אפריקה, מתרבים בתקופה האחרונה (ובמיוחד בימים האחרונים) הפרסומים במדיה המערבית לפיהם ארה"ב שוקלת לפתוח בלוב "חזית שלישית" נגד דאע"ש – נוסף על החזיתות בעיראק ובסוריה.


בסוף השבוע שעבר (ה- 22 בינואר), טען ה"ניו יורק טיימס" כי ארה"ב ובעלות בריתה הגבירו את טיסות הסיור ואיסוף המודיעין בלוב, וזאת לקראת היתכנותן של מתקפה אווירית ופשיטות קומנדו. העיתון ציין, אמנם, כי עדיין לא התקבלה החלטה סופית לגבי מועד הפעולה בלוב, אך לדברי פקידים בממשל האמריקני ייתכן ומדובר בטווח "קרוב מאוד". ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל ג'וזף דנפורד, אמר כי ההחלטה תתקבל בתוך "שבועות".

דובר הפנטגון פיטר קוק אמר אתמול, כי ארה"ב בוחנת את כל האפשרויות הצבאיות כדי למנוע מדאע"ש לצבור הישגים בלוב. הוא הודה, כי "קבוצה קטנה" של כוחות אמריקניים כבר יצרה קשר עם מיליציות לוביות כדי לתהות על קנקנן. המטרה האמריקנית הינה למפות את הסבך השבטי והאזורי בלוב, וזאת כדי לחפש בעלי ברית מקרב המיליציות המקומיות שניתן יהיה לסמוך על שיתוף הפעולה שלהם אם וכאשר תיפתח "החזית השלישית" מול דאע"ש.

נדמה, אם כן, כי בארה"ב הולכת ומבשילה ההבנה לפיה דאע"ש עלול להנחית בלוב הפתעה מרה בנוסח כיבושה המהיר של העיר העיראקית מוסול על ידי דאע"ש ביוני 2014. ה"פייננשל טיימס" מצטט דברים שאמר ברוח זו בתחילת החודש מייקל מורל, לשעבר סגן מנהל ה- CIA, לפיהן הוא לא יופתע "אם נתעורר בוקר אחד, ודאע"ש ישלוט על חלק גדול של טריטוריה לובית".

("אל-קודס אל-ערבי", "אל-ערביה"; "ניו יורק טיימס"; "גארדיאן"; ft)