נציג קטר בכינוס הליגה הערבית: איראן מדינה מכובדת; נציג סעודיה: אתם תתחרטו על קשריכם עם איראן

כינוס שרי החוץ של הליגה הערבית, שנפתח היום בקאהיר, הדגים באופן פומבי – למי שעוד היה זקוק להוכחה נוספת – את עומק השבר בין קטר לבין מדינות הרביעייה הערבית (סעודיה, איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומצרים) שניתקו ב- 5 ביוני את היחסים עם האמירות.

שר המדינה הקטרי לענייני חוץ, סולטאן בן סעד אל-מריח'י, חולל את הסערה התורנית כאשר הצדיק את קשריה של ארצו עם איראן בהגדירו אותה כ"מדינה מכובדת" (בחודש שעבר חודשו היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות באופן מלא, וקטר החזירה את שגרירה לטהראן לאחר הפסקה של כשנה וחצי). הוא דחה את הדרישות שהציבה הרביעייה בפני ארצו כתנאי לסיום המשבר ואמר כי מדובר בדרישות בלתי לגיטימיות המפרות את ריבונותה, מתערבות בענייניה הפנימיים ומנוגדות לחוק הבינלאומי ולזכויות האדם. לדבריו, מטרתן של מדינות הרביעייה לחולל שינוי משטר בקטר. בפנותו לנציגיהן שנכחו באולם, הוסיף אל-מריח'י ואמר כי אם הם חושבים שהם גורמים נזק אך ורק לארצו – הם טועים, וכי הנזק נגרם לכל מדינות המפרץ.

אחמד קטאן, שגריר סעודיה במצרים ונציגה לליגה הערבית, הגיב [וידיאו מצורף] על דברי הנציג הקטרי באומרו כי דבריו אודות היותה של איראן מדינה מכובדת הינם בדיחה: "איראן אשר קושרת קשר נגד מדינות המפרץ, שיש לה רשתות ריגול בבחריין ובכוויית ובמדינות אחרות – הפכה למדינה מכובדת. [איראן] אשר שרפה את שגרירות סעודיה ושגרירויות נוספות – הפכה למדינה מכובדת. זו הדרך הברורה שקטר מתמידה בה…". הוא הוסיף ואמר: "שיערב לכם [הקשר] עם איראן. אם ירצה אללה – בקרוב תתחרטו על כך".

שר החוץ המצרי סאמח שוכרי הגיב אף הוא בזעם על דברי נציג קטר בישיבת הליגה ואמר כי מדובר בדברים בלתי מקובלים ובלתי ראויים, וכי דוחה ממשיכה כדרכה לתמוך בטרור ולפגוע ביציבותן של מדינות האזור: "כולנו יודעים את ההיסטוריה של קטר בתמיכה בטרור ובאספקת כלי נשק וכסף לגורמים קיצוניים בלוב, סוריה, תימן ובתוך מצרים – [מה ש]הביא למותם של רבים מבניה של מצרים".

("אל-ערביה"; "אל-ערבי אל-ג'דיד")