נשיא איראן רוחאני: ישראל מבינה רק כוח, ה'התנגדות' היא האופציה היחידה נגדה

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום כי "לא ניתן להפריד את ירושלים ממיליארד וחצי המוסלמים שברחבי העולם באמצעות משחקים פוליטיים".

רוחאני אמר את הדברים במהלך ישיבת ממשלה בטהראן, בה התייחס להעברתה של שגרירות ארה"ב לירושלים ולעימותים שלשום בגבול עזה-ישראל בהם נהרגו כשישים פלסטינים. לדבריו, הצעד האמריקני הינו טעות חמורה; הוא מהווה הפרה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ויפגע בבטחונו וביציבותו של האזור.

הנשיא האיראני גינה בדבריו את "הפשעים" שביצעה ישראל שלשום ואת השתיקה, כהגדרתו, של מדינות ערביות מסוימות באזור נוכח הפגיעה הישראלית בפלסטינים: "המשטר הציוני אינו מחויב למוסר ואפילו לא לנורמות בינלאומיות, והוא מבין רק רק כוח". הוא אמר כי ה'התנגדות' היא האופציה היחידה להתמודדות עם ישראל, וכי העם הפלסטיני ימשיך להיאבק כפי שעשה במשך שבעים שנה, וזאת "עד להשבת זכויותיו הלגיטימיות". רוחאני ציין כי הרפובליקה האסלאמית של איראן תמשיך להגן על זכויותיו של העם הפלסטיני.

סוגיה נוספת אליה התייחס רוחאני בדבריו היא פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין. סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א מדווחת, כי רוחאני הבהיר שארצו לא תיכנע ללחצים, לסנקציות ואף לאיומי מלחמה מצידה של ארה"ב: "האומה האיראנית תתנגד למזימות האמריקניות". רוחאני הוסיף, כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ציפה שלאחר הפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין איראן תנקוט בצעד דומה, אך שגה בהערכותיו מפני ש"איראן לא הלכה על פי תוכנית זו". רוחאני קרא להפעלת לחץ על ארה"ב כמי שמפרה הסכמים בינלאומיים, וטען כי "דעת הקהל העולמית עימנו ותומכת בנו אפילו בתוך ארה"ב" וכי הממשל האמריקני נמצא בבידוד.

רוחאני (Tasnim, CC BY 4.0)
רוחאני (Tasnim, CC BY 4.0)

רוחאני שוחח היום בטלפון עם עמיתו הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, השרוי ביממה האחרונה בקדחת של שיחות טלפון דיפלומטיות (בין היתר, הוא שוחח עם נשיאי רוסיה וגרמניה, עם מלכי סעודיה וירדן, שליטי קטר, כוויית וגם עם האפיפיור). שיחות אלו עוסקות בשתי הסוגיות הבוערות שעל הפרק: האירועים בגבול עזה-ישראל ופתיחתה של שגרירות ארה"ב בירושלים. שני נושאים אלו עמדו גם במרכז השיחה עם רוחאני, שאמר במהלכה כי המדינות המוסלמיות צריכות לגנות בקול אחד את מעשיהן של ארה"ב וישראל. ארדואן, שהביע בשיחה עמדה דומה לזו של רוחאני, הזמין אותו להשתתף בכינוס החירום של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי שייערך ביום שישי באיסטנבול. סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" מדווחת כי שליחו המיוחד של נשיא איראן, מחמוד ואאזי, יצא לטורקיה כדי להיפגש עם ארדואן ולהעביר לו מסר מרוחאני.