נשיא סוריה בשאר אל-אסד נפגש במוסקבה עם נשיא רוסיה פוטין

נשיא סוריה בשאר אל-אסד הגיע אתמול למוסקבה, ונפגש בקרמלין עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. על קיומה של הפגישה נודע לראשונה הבוקר, בהודעה שפורסמה מטעם הקרמלין.

דוברו של נשיא רוסיה, דימיטרי פסקוב, אמר כי שני האישים דנו בלחימה בארגוני הטרור הפועלים בסוריה ובסוגיות הקשורות להמשך הפעילות הצבאית הרוסית בה.

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א מוסרת, כי ביקורו של הנשיא הסורי במוסקבה התקיים לבקשתו של פוטין.

הביקור במוסקבה והפגישה עם פוטין מהווים, ללא ספק, זריקת עידוד מוראלית עבור אל-אסד, המצטרפת לסיוע הצבאי הפעיל שמעניקה רוסיה בשבועות האחרונים למשטר הסורי בדמותן של הפצצות אוויריות מסיביות כנגד ריכוזים של ארגוני המורדים. זו הפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה בסוריה (ב- 2011) בה אל-אסד יוצא את גבולות ארצו.

אל-אסד עדכן את עמיתו הרוסי על המצב במדינה, על תכניותיו של הצבא הסורי ועל התנהלותן של הפעילויות הצבאיות בסוריה. הוא הביע בפני פוטין את הערכתו של העם הסורי לסיוע הצבאי הרוסי, והביע את בטחונו כי הטרור ימוגר. לדבריו, ההחלטות והצעדים בהם נקטה רוסיה מראשית המשבר בסוריה מנעו מהטרור המתפשט ברחבי המזרח התיכון לצבור הישגים גדולים אף יותר ולהתפשט לאזורים נרחבים. הוא הדגיש את הצורך להפסיק את כל סוגי התמיכה בארגוני הטרור ולאפשר לעם הסורי לקבוע בעצמו את עתיד ארצו. אל-אסד הוסיף כי הטרור מהווה מכשול בפני פתרון מדיני, וכי לאחר הפעילות הצבאית יש לנקוט בצעדים מדיניים.

אל-אסד ופוטין, אתמול (אתר הקרמלין,CC BY 4.0)
אל-אסד ופוטין, אתמול (אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

אל-אסד ציין, כי הסיוע הרוסי לסוריה נעשה במסגרת החוק הבינלאומי, והביע את תקוותו כי שתי המדינות תפעלנה לשיקומה של סוריה מבחינה כלכלית ומדינית.

בדברי הברכה שהשמיע לאל-אסד, אמר פוטין כי הנסיונות של טרוריסטים בינלאומיים להשתלט על המזרח התיכון ולערער את יציבותו מעלים חששות במדינות רבות ברחבי העולם. לדבריו, גם רוסיה מוטרדת מכך, לאור העובדה שלפחות כ- 4000 איש מרחבי ברית המועצות לשעבר הגיעו לסוריה והם נלחמים בה נגד כוחות המשטר: "כמובן, איננו יכולים לאפשר לאנשים אלו לרכוש ניסיון קרבי, לעבור אינדוקטרינציה אידיאולוגית ולחזור לרוסיה".

פוטין הוסיף, כי רוסיה סבורה שתוצאותיה החיוביות של הפעילות הצבאית הן הבסיס לכינונו של הסדר לטווח הארוך – הסדר אשר יושג באמצעות תהליך מדיני בו ישתתפו כל הכוחות הפוליטיים, הדתיים והאתניים. הוא הבהיר, כי ארצו מוכנה לסייע לא רק בפעילות הצבאית אלא גם בתהליך המדיני ליישוב המשבר, ונכונה לשתף פעולה עם כוחות בינלאומיים ועם המדינות במזרח התיכון כדי לפתור את המשבר בדרכי שלום. פוטין הבהיר, כי מילתו של העם הסורי היא שצריכה להיות המכרעת ביישוב המשבר.

(אתר הקרמלין; RT; סאנ"א)