נתנז, איראן: טקס לזכר מדעני הגרעין האיראניים

במתקן להעשרת אורניום בנתנז שבאיראן נפתחה אתמול תערוכה, המציגה את יכולותיה והישגיה של תעשיית הגרעין האיראנית.

בפתיחת התערוכה השתתף ראש סוכנות הגרעין האיראנית עלי אכבר סאלחי. במקום נערך טקס לזכרם של מדעני הגרעין האיראניים שמצאו את מותם במהלך השנים, בהשתתפות בני משפחותיהם. הטקס נערך במלאת חמש שנים למותו של מדען הגרעין האיראני מוסטפה אחמדי רושאן. המדען חוסל ב- 11 בינואר 2012 בטהראן באמצעות מטען שהוטמן מתחת לרכבו. איראן הטילה את האחריות לחיסול על ישראל.

סאלחי (תמונת ארכיון, Dean Calma / IAEA, flickr, CC BY-SA 2.0, cropped)
סאלחי (תמונת ארכיון, Dean Calma / IAEA, flickr, CC BY-SA 2.0, cropped)

בנאומו בטקס אמר סאלחי כי בעיר בושהר (דרום-מערב איראן) ייבנו שני כורים גרעיניים חדשים בהשקעה של עשרה מיליארד דולר – הפרויקט התעשייתי הגדול ביותר במדינה. מדובר בכורים שייבנו על ידי רוסיה במסגרת פרויקט המכונה "בושהר 2", שהחוזה לבנייתו נחתם בין שתי המדינות בנובמבר 2014. לדברי סאלחי, שני המפעלים החדשים יחסכו לאיראן 22 מיליון חביות נפט בשנה. החוזה הרוסי-איראני כולל אופציה לשישה כורים נוספים.

סאלחי ציין עוד, כי עד כה הצליחה איראן לייבא 220 טון של "עוגה צהובה", ובעתיד הקרוב תייבא 130 טון נוספים – סך הכל 350 טון. לדבריו, מדובר בהישג גדול עבור איראן.

"עוגה צהובה" הינה החומר האבקתי המופק ממיצוי של אורניום טבעי. היא משמשת לייצור דלק ומוטות לכורים גרעיניים, אך יכולה לשמש גם כחומר גלם להעשרת אורניום לצורכי ייצורו של נשק גרעיני. יצוין, כי ייבוא של "עוגה צהובה" מותר על פי הסכם הגרעין שהושג ביולי 2015 בין המעצמות ואיראן.

("אירנא"; "פארס"; "ספוטניק")