סאיב עריקאת: החלטת ישראל בחברון – גזענית; קורא לקהילה הבינלאומית לפעול לביטולה

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, קורא לקהילה הבינלאומית – ובראשה ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם – לפעול במהירות ולנקוט בצעדים מעשיים ומוחשיים כדי לכפות על ישראל לסגת מ"ההחלטה הצבאית הגזענית", כלשונו, אותה קיבלה בנוגע ליישוב היהודי בחברון.

מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, חתם ביום חמישי על צו המסדיר את מעמדו המוניציפלי של ועד היישוב היהודי בחברון. המהלך, שנעשה בהנחייתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, יאפשר לתושבים היהודים במקום להקים מנהלת שבידיה יופקדו הסמכויות המוניציפליות לניהול חייהם האזרחיים. הצעד ישפר את מתן השירותים לתושבים היהודים בחברון, שעד כה היו תלויים בעיריית חברון.

בהודעה שפורסמה מטעמו, תובע עריקאת "לעצור את ההתנחלות הבלתי חוקית ולתבוע מהכיבוש וממתנחליו לתת דין וחשבון על פשעיהם והפרותיהם המתמשכות והשיטתיות נגד בני עמנו ונגד החוק הבינלאומי".

לדברי הבכיר הפלסטיני, ההחלטה הישראלית בחברון מהווה "מימוש בפועל של תוכנית ישראל הגדולה וסיפוחם של השטחים הפלסטיניים לישראל… תוך הפרה בוטה של ​​הנורמות והחוקים הבינלאומיים ושל החלטות האו"ם, האחרונה שבהן החלטת מועצת הביטחון מספר 2334".

עריקאת (צילום מסך ארכיוני, ערוץ האו"ם ביוטיוב)
עריקאת (צילום מסך ארכיוני, ערוץ האו"ם ביוטיוב)

עריקאת מותח ביקורת על הסלחנות, כהגדרתו, בה נוהגת הקהילה הבינלאומית כלפי "בנימין נתניהו וממשלתו הקיצונית" – סלחנות שלדבריו מעניקה להם זמן וחסינות כדי להוציא לפועל את תוכניתם להקמת מדינת אפרטהייד. הוא קורא לפעול ברצינות כדי לסיים את הכיבוש הישראלי ולהקים מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים.

בהודעה שהוציא אתמול ארגון הפת"ח, מוגדר הצעד הישראלי בחברון כ"דבר מסוכן מאוד, המפוצץ את כל ההסכמים הבינלאומיים שנחתמו, ומיישם בפועל משטר גזעני. [זהו] ניסיון… ליישם את התוכנית לייהודה של כל העיר העתיקה [של חברון]". דובר הפת"ח, אוסאמה אל-קוואסמי, קרא "לפעול באופן מיידי ודחוף בכל המישורים הרשמיים, העממיים, המשפטיים והדיפלומטיים כדי לעצור צעד מסוכן זה, המבשר על אסון אמיתי לעיר חברון, לתושביה, להיסטוריה שלה, ולמורשתה התרבותית, הדתית והחברתית". הוא פנה לקהילה הבינלאומית בקריאה לפעול באופן מיידי "כדי למנוע את הצעדים הגזעניים וההרסניים הללו, העומדים בסתירה לחוק הבינלאומי ולהסכמים החתומים".

מושל מחוז חברון מטעם הרשות הפלסטינית, כאמל חמיד, תקף אף הוא את הצו הישראלי ואמר כי מדובר בהחלטה "המסוכנת ביותר מאז 1967". לדבריו, החלטה זו סוללת את הדרך להחלתה של ריבונות ישראלית ומכשילה כל הסדר מדיני באזור: "את המחיר של החלטה זו ישלמו 40 אלף פלסטינים המתגוררים באותו אזור, בנוסף לתושבי העיר [כולה] שמספר מגיע ל- 250 אלף".

וגם החמאס מגנה. עבד א-לטיף אל-קאנוע – דובר מטעם הארגון – אמר אתמול בהודעתו, כי החלטה זו "סותרת את כל החוקים הבינלאומיים והחלטות האו"ם", וכי היא "משקפת את קיצוניותה של ממשלת הכיבוש, הנוקטת במדיניות של אפרטהייד".