סאיב עריקאת: המתקפה הישראלית על נאום אבו מאזן – סילוף של דבריו

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, מגיב על הסערה שחוללו התבטאויותיו האנטישמיות של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופ"א מדווחת כי עריקאת הביע את פליאתו על המתקפה הישראלית המתואמת, כהגדרתו, נגד אבו מאזן, המאשימה אותו באנטישמיות ובטרור ובסירוב למו"מ עם ישראל – מתקפה המבוססת, לדברי עריקאת, על סילוף דבריו של יו"ר הרשות.

בנאום שנשא שלשום בכינוס של המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה, טען אבו מאזן כי רדיפתם של היהודים באירופה ומעשי הטבח שבוצעו בהם לאורך מאות שנים – כולל בתקופת השואה – לא נבעו מסיבות דתיות אלא בשל התפקיד החברתי שמילאו כמלווים בריבית.

גורמים רבים בארץ ובעולם גינו את דבריו של יו"ר הרשות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב כי "אבו מאזן נשא עוד נאום אנטישמי. בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית. אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר". נתניהו הוסיף כי "כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה" וקרא לקהילה הבינלאומית "לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם".

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "אבו מאזן הגיע לשפל חדש ביחסו את הגורם למעשי הטבח ביהודים לאורך השנים ל'התנהגותם החברתית הקשורה לריבית ולבנקים'. לכל אלה החושבים כי ישראל היא הסיבה שאין לנו שלום – חישבו שנית".

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של נשיא ארה"ב למזרח התיכון, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "כולם צריכים לגנות את דבריו של הנשיא עבאס ברמאללה… הם מאוד מטרידים, מצערים ומדאיגים. שלום לא יכול להיבנות על יסודות מסוג זה".

בהודעה שהוציא האיחוד האירופי נאמר כי דבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית כללו "הערות בלתי מקובלות בנוגע לגורמיה של השואה וללגיטימיות של ישראל. רטוריקה כזו רק תשחק לידיהם של אלו שאינם רוצים בפתרון שתי המדינות, פתרון שאבו מאזן הביע בו תמיכה פעם אחר פעם". בהודעה נאמר עוד: "השואה ומלחמת העולם השנייה הגדירו יותר מכל אירוע אחר את ההיסטוריה המודרנית של אירופה. החינוך בנושא השואה הינו מרכזי לבנייתו של חוסן נגד כל צורות של שנאה בחברות שלנו. אנטישמיות אינה רק איום על יהודים אלא היא מהווה איום יסודי לחברות הפתוחות והליברליות שלנו. האיחוד האירופי נותר מחויב להילחם בכל סוג של אנטישמיות ובכל ניסיון להצדיק או לגמד את השואה".

וכאמור, סאיב עריקאת דחה הערב את המתקפה על דבריו של יו"ר הרשות. לטענתו, אבו מאזן לא הכחיש את מעשי הטבח להם היו נתונים היהודים – כולל בשואה – והוא מאמין בשלום ובמו"מ ובהקמת שתי מדינות, פלסטין וישראל, החיות בשלום, בביטחון ובשכנות טובה בהתאם לחזון השלום שלו אותו הציג בפני מועצת הביטחון ב- 20 בפברואר. עריקאת הוסיף, כי אבו מאזן הדגיש פעמים רבות את הכבוד שהוא רוחש לדת היהודית, וכי "הבעיה שלנו היא עם מי שכובש את אדמתנו".

אבו מאזן, שלשום (צילום מסך, הטלוויזיה הפלסטינית)
אבו מאזן, שלשום (צילום מסך, הטלוויזיה הפלסטינית)