סבא"א אישרה עמידת איראן בהסכם הגרעין – הסנקציות הכלכליות הוסרו

יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) יוקיה אמאנו אישר הערב מוינה בירת אוסטריה, כי איראן השלימה את "צעדי ההכנה הדרושים" כדי להתחיל ביישום הסכם הגרעין שנחתם בינה ובין המעצמות ביולי 2015. דו"ח סבא"א בנידון הועבר לעיונה של מועצת הביטחון של האו"ם.

לדברי אמאנו, הדו"ח מבוסס על בדיקות שטח שביצעו פקחי הסוכנות, אשר וידאו כי איראן ביצעה את כל הצעדים הנדרשים בהתאם להנחיות ההסכם. כעת, הצדדים להסכם יכולים להתחיל ביישומו. אמאנו אמר, כי מדובר ב"יום חשוב עבור הקהילה הבינלאומית", ובירך את "כל אלו שסייעו להפוך זאת למציאות".

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קובעת, כי בהתאם להתחייבויותיה בהסכם, איראן צמצמה את פעילותה הגרעינית. בעקבות האישור של סבא"א, שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי, הנמצא בוינה, הודיע לפני שעה קלה במסיבת עיתונאים כי בהתאם לסעיפי הסכם הגרעין, ארצו הסירה את הסנקציות מעל איראן.

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ושר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף, הנמצאים אף הם בוינה, יצאו אל התקשורת לאחר פגישה שקיימו ביניהם והקריאו הודעה משותפת. בהודעה נאמר, כי איראן עמדה בהתחייבות שנטלה על עצמה בהסכם הגרעין, ועל כן הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה על ידי המעצמות והאו"ם אינן עוד בתוקף.

עוד קודם להכרזה מוינה, הודיעו היום איראן וארה"ב על שחרור הדדי של אסירים: איראן שחררה חמישה אסירים – ביניהם ארבעה בעלי אזרחות כפולה, אמריקנית ואיראנית. בין המשוחררים כתב ה"וושינגטון פוסט" ג'ייסון רזאיאן שהורשע בריגול עבור ארה"ב. ארה"ב תשחרר שבעה אזרחים איראנים, שלרובם גם אזרחות אמריקנית.

(תמונת הנושא: יוקיה אמאנו, צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של סבא"א)