נשיא תימן מינה את ראש הממשלה בחאח לסגנו

ראש ממשלת תימן ח'אלד בחאח מונה אתמול לסגנו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי.

טקס שבועת האמונים נערך בשגרירות התימנית בריאד. בנוסף לנשיא האדי השוהה בבירה הסעודית, נכחו בטקס מספר שרים, פוליטיקאים ומנהיגי שבטים תימנים.

מקור בלשכת הנשיא התימני מסר לאתר "אל-ערבי אל-ג'דיד", כי המינוי אינו כולל הענקת סמכויות צבאיות לסגן הנשיא החדש. לדבריו, המינוי החדש נועד לאפשר להאדי להקדיש את זמנו לבניית צבא לאומי מאוחד לתימן המנותק מנאמנויות מפלגתיות, אזוריות ומשפחתיות.

"אל-קודס אל-ערבי" טוען – מפי מקורות תימניים בריאד – כי המינוי מהווה הכנה להתפטרות עתידית של הנשיא האדי בן ה- 70 מתפקידו, וזאת בשל מחלת הלב ממנה הוא סובל ואי יכולתו למלא את תפקידו כנדרש לאור המשימות הקשות העומדות בפני תימן. מקורות אחרים טוענים כי האדי לא יתפטר, אך יעניק סמכויות רבות לסגנו החדש, וזאת במטרה לחזק את מוסד הנשיאות שספג פגיעה קשה לאחר כיבושה של צנעא על ידי החות'ים בספטמבר 2014.

בחאח, בן 50, כיהן בעבר בין היתר כשגריר ארצו בקנדה וכשר הנפט. לפי "אל-קודס אל-ערבי", הוא זוכה לאמון רב בקרב מקטעים נרחבים בחברה התימנית – שבטיים ופוליטיים – המתנגדים לחות'ים ולנשיא לשעבר עלי עבדאללה סאלח, אך עד כה "ישבו על הגדר". מינויו לסגן הנשיא יאפשר לו להניע כוחות אלו לפעולה.

נאמן להאדי. מתוך ערוץ החדשות הסעודי "אל-אח'באריה"
נאמן להאדי. מתוך ערוץ החדשות הסעודי "אל-אח'באריה"