סגן ראש התנועה האסלאמית בישראל: מדינות ערב בראשות סעודיה מפקירות את ירושלים לחסדי ישראל

השייח' כמאל אל-ח'טיב, סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל (ארגון שהוצא אל מחוץ לחוק בנובמבר 2015), אומר כי סעודיה מובילה מזימה ערבית מסוכנת לחיסולה של הסוגיה הפלסטינית ולהפקרת ירושלים ומסגד אל-אקסא לחסדיהן של ארה"ב וישראל.

אל-ח'טיב אמר את הדברים בראיון לאתר "אל-ח'ליג' אונליין" (המפרץ אונליין), שהתפרסם שלשום. לטענתו, ריאד – בצעדיה המדיניים והאידיאולוגיים – מנסה למזער את הסוגיה הפלסטינית ולשנות את מעמדה של ירושלים, וזאת בהתאם לתוכניותיהן של ארה"ב וישראל להעביר את "עסקת המאה". אל-ח'טיב אמר כי "ריאד רותמת את כל משאביה ומזרימה מיליונים לעיר ירושלים הכבושה – לא כדי לתמוך ולסייע אלא כדי לקנות את הירושלמים ולאלפם", כל זאת במטרה "להעביר את רעיונותיה המסוכנים וההרסניים לקבלת עסקאות המיועדות לפגוע בסוגיה הפלסטינית בכלל וירושלים בפרט".

לטענת אל-ח'טיב, כספי התרומה בסך 150 מיליון דולר שסלמאן מלך סעודיה הבטיח כסיוע עבור ירושלים (הבטחה שניתנה במהלך הפסגה הערבית האחרונה שהתקיימה בריאד באמצע חודש אפריל) מגיעים אך ורק לאישים פרטיים, והממלכה מסרבת להעבירם למוסדות רשמיים הנמצאים תחת פיקוח הוקף. הוא מגדיר כספים אלו ככספים "חשודים" המיועדים למימושן של מטרות מסוכנות נגד ירושלים ותושביה: "מדובר בהונאה גדולה ובתוכניות שמיושמות בהשתתפות מדינות ערביות בהנהגת סעודיה לשנות את הסטטוס קוו בירושלים ולהחליפו במציאות חדשה".

לחסדי ישראל? מסגד אל-אקסא (Andrew Shiva / Wikipedia / CC BY-SA 4.0)
לחסדי ישראל? מסגד אל-אקסא (Andrew Shiva / Wikipedia / CC BY-SA 4.0)

אל-ח'טיב מפנה את האצבע המאשימה לא רק לעבר סעודיה אלא גם לעברן של מדינות ערב, שבמקום להקדיש את כל משאביהן הפוליטיים, הפיננסיים והאידיאולוגיים "לשחרור ירושלים מידי הכובש הישראלי", בפועל הן סוחרות בה: "לירושלים אין עוד מקום בתוכניות ובאג'נדות של מדינות ערב – הן הפנו אליה את גבן". זאת ועוד: על פי אל-ח'טיב, מדינות ערב לחצו על העם הפלסטיני והנהגתו לקבל את התכתיבים של ארה"ב וישראל: "הן הפכו לחלק מתוכניות עסקת המאה, לאחר הברכה שנתנו מצרים, האמירויות וסעודיה לתוכנית החיסול של הסוגיה הפלסטינית".

גם הרשות הפלסטינית בראשותו של אבו מאזן אינה יוצאת נקייה משבט לשונו של אל-ח'טיב, התוקף אותה על כך שבמקום לתמוך "בעמידה האיתנה של הירושלמים", היא ויתרה על ירושלים ותושביה והפקירה אותם לידיה של ישראל: "היא חלק מהפשעים המתבצעים בירושלים – הייהוד, הגניבה, טימואה של העיר והמתקפה על הזכויות – כל זאת באמצעות התיאום הבטחוני המתמשך עם הכיבוש ומחויבותה של הרשות להסכם אוסלו".

על רקע העברתה של שגרירות ארה"ב לירושלים (שתצוין מחרתיים בטקס רשמי), אל-ח'טיב סבור כי אין לשלול את האפשרות כי גם מדינות ערב תפתחנה שגרירויות בירושלים: "מדינות ערב קשרו קשר נגד ירושלים, ואין זה בלתי מתקבל על הדעת שתהיינה שגרירויות ערביות בירושלים, במיוחד לאור הקשר הסעודי והאמירותי עם ישראל".