סובחי א-טופיילי תוקף שוב את איראן וחזבאללה: משרתים את ארה"ב וישראל

סובחי א-טופיילי, ממייסדי החזבאללה ומי שכיהן כמזכ"ל הראשון של הארגון, התראיין הערב ממקום מושבו בבקאע הלבנוני לערוץ הטלוויזיה "אל-ערבי".

א-טופיילי, הנוהג בשנים האחרונות לתקוף את החזבאללה ואיראן, לא חרג ממנהגו גם הפעם. הוא פתח את הראיון המיוחד עימו בקביעה, כי לא רק שהחזבאללה – המעורב במלחמה בסוריה לצידו של המשטר הסורי – שקוע בביצה הסורית, אלא האומה כולה שקועה ב"ביצת המחלוקת" (במקור: פיתנה) ובביצה של שירות האויבים. הוא הביע צער עמוק על כך שהחזבאללה – שהוקם כדי לאחד את האומה, ולהפעיל את כל הנשק מול האויב הציוני במטרה לשחרר את ירושלים ופלסטין – מנוצל על ידי איראן במקומות אחרים לצורכי ישום "תכניות פיתנה", תכניות שלטענתו משרתות את ישראל וארה"ב ואת האינטרסים המערביים במזרח התיכון: "יחד עם החזבאללה, שדמו מוקז עד הטיפה האחרונה, מוקזים גם מאמצה של אומה נכבדה זו, מטרותיה ודגליה".

א-טופיילי הדגיש, כי האויב הציוני – כהגדרתו – הוא הנהנה היחיד מהמתרחש בסוריה, בעיראק ובמדינות אחרות בעולם הערבי והמוסלמי – אירועים הכותשים והורסים את האומה. לדבריו, ההנהגה האיראנית פועלת לחלוקתה של סוריה, ויודעת היטב כי מעשיה משרתים את האויב הציוני, את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ואת העומדים מאחוריו. הוא קרא לחזבאללה לחזור לעשתונותיו ולהתחרט על מעשיו הפוגעים בילדי סוריה.

אל-טופיילי התייחס לדברים שאמר מזכ"ל החזבאללה חסן נסראללה (בנאום בתחילת חודש יולי השנה, לרגל "יום ירושלים העולמי" שנחוג באיראן), לפיהם "הדרך לאל-קודס עוברת באל-קלמון, א-זבדאני, חומס, חלב, א-סווידא ואל-חסכה". דבריו של נסראללה נועדו להצדיק את מעורבותו העמוקה של ארגונו בלחימה בסוריה. א-טופיילי טען כי מדובר בשקר, וכי "סוריה היום יצאה מההיסטוריה ומהגאוגרפיה, ובמקרה הטוב היא תחולק לאחר מכן".

א-טופיילי תקף את איראן ומנהיגה העליון עלי ח'אמנאי על שהם זורעים מחלוקת עדתית ברחבי המזרח התיכון במטרה להחליש את האזור ולפצלו, וזאת לצורך הגשמת שאיפותיה של איראן להגמוניה אזורית. הוא שילב במתקפתו זו מימד דתי, כאשר טען כי לשיעה כפי שעולה מהפרשנות הניתנת לה על ידי איראן אין כל קשר לשיעה של עלי [הח'ליפה הרביעי, מייסד השיעה, בן-דודו וחתנו של הנביא מוחמד]. הוא קרא לאחדות סונית-שיעית מול ארה"ב והציונים, והביע תקווה לקיומה של תקשורת שלא "תזריק עדתיות" אלא תטיף לאחדות ולהצגתה של המחשבה השיעית הנכונה: "על כולנו מוטל לחפש את תכניותינו שלנו, אשר תשרתנה את האינטרסים שלנו יחד… ולא לשמש אך ורק ככלי בשירות התכניות המערביות והישראליות".

א-טופיילי הציג תחזית קודרת לעתידו של האזור הערבי. לטענתו, "אנחנו הולכים לברית של מיעוטים באזור תחת האוהל הישראלי. מיעוטים אלו בשום פנים ואופן לא יוכלו להגן על עצמם". ועוד בהקשר זה: "האויב הישראלי קרוב מאוד, לאחר שהפכנו לאויבים זה לזה. פיצול האזור לישויות קטנות משרת את האויב".