סוכנות ידיעות איראנית: שר ההגנה הסעודי תקף את מצרים ופקיסטן

משלחת פקיסטנית בראשות ראש הממשלה נוואז שריף הגיעה אתמול לריאד כדי לדון במצב בתימן לאחר תום מבצע "סופת הנחישות".

שריף נפגש תחילה עם שר ההגנה הסעודי הנסיך מוחמד בן סלמאן. לאחר מכן קיימו השניים פגישה משותפת עם נשיא תימן עבד רבו מנסור האדי השוהה בריאד. בהמשך הגיעה המשלחת הפקיסטנית לפגישה עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז, והתכבדה בארוחת צהריים על שולחנו.

שר ההגנה הסעודי נפגש במהלך היום גם עם רמטכ"ל צבא פקיסטן רחיל שריף ודן עמו בשיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות ובדרכים לחיזוקו.

כזכור, פקיסטן החליטה שלא להצטרף למבצע הצבאי שניהלה הקואליציה בהובלת סעודיה כנגד המורדים החות'ים בתימן, והפרלמנט באיסלאמאבאד החליט שלא להתערב באופן צבאי בסכסוך בתימן. כעת מנסה פקיסטן לתרום את חלקה למאמץ המדיני שיוביל את הצדדים הניצים בתימן להגעה להסדר פוליטי.

למרות הרוח החיובית העולה מהדיווחים על הפגישות (למשל, בשידורי רשת "אל-ערביה"), ההחלטה הפקיסטנית לעמוד מן הצד השאירה טעם מר בפה הסעודי (והמפרצי בכלל – כפי שבא לידי ביטוי בביקורת שמתח שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות על ההחלטה). אך גם מצרים, שהצטרפה רשמית למבצע, הפגינה "רגליים קרות" וחוסר התלהבות בכל הנוגע לאפשרות שהיא תיטול חלק בהרחבתו של המבצע למישור הקרקעי.

שר ההגנה הסעודי מוחמד בן סלמאן
חילוקי דעות בציר הסוני? (הנסיך מוחמד בן סלמאן, ארכיון, שידורי סוכנות הידיעות של בחריין)

על רקע זה יש לקרוא את הידיעה שהובאה היום במספר אמצעי מדיה באזור (אך לא במדיה הסעודית), וזוכה לתגובות ברשתות החברתיות. מקורה, ככל הנראה – אם כי לא בוודאות – בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", המגוללת את נוסחה של הודעה שפורסמה לכאורה על ידי שר ההגנה הסעודי ואשר יועדה לתושבי הממלכה. לכתבה ב"פארס" מצורף תצלום של ההודעה, אשר איננה מתוארכת. היא כוללת מתקפה חריפה ביותר על מצרים ופקיסטן בשל מה שמתואר כבגידתן בסעודיה.

כאמור, מקורה ואמיתותה של ההודעה אינם ברורים די הצורך, ולשונה הבוטה מחזקת ביותר את הסבירות כי מדובר בזיוף איראני לצורכי תעמולה פוליטית. עם זאת, יש בדברים כדי ללמד על חלק מהמתחים הפנימיים השוררים בתוך הציר הסעודי-מצרי (והסוני בכלל) דווקא בשעת המבחן בה הוא ניצב מול שאיפותיה של איראן להגמוניה אזורית.

להלן תרגום של קטעים נרחבים מהמסמך:

"אנחנו, ללא ספק, ננצח – למרות נטישתם של בוגדים פנימיים ונטישתה של פקיסטן אותנו והתפארותה עלינו בססמאות המזויפות של דמוקרטיה [– התייחסות לטענת השלטון בפקיסטן כי הוא כפוף להחלטת הפרלמנט]. על אפסי כוח אלו – המתפארים בדרגות הצבאיות הרמות ביותר, אך אינם יכולים לפתור בעיה קטנה בביתם פנימה – לדעת כי לולי תמיכתנו בהם בכסף, בתקשורת ובמידע – הם לא היו יכולים להדיח את יריביהם ולהגיע אל השלטון… הם שחיזרו על פתחינו ועדיין מבקשים מאיתנו שניתן להם צדקה ממה שאללה העניק לנו, ולאחר מכן הם מתכחשים לטובה שלנו. הם מדקלמים כי הפתרון של שלום בתימן הוא הבחירה הטובה ביותר, ושוכחים כי סופת נחישותנו בתימן היא בעצם הגנה על הערביות וגאווה לכל ערבי נכבד… אנחנו לא נזקקנו לתמיכה המצרית האווירית והימית. כוחות האוויר שלנו נחשבים מהחזקים בעולם, וכוחות הים של הממלכה שולטים על כל האזור… איננו זקוקים לעזרה של אף אחד… לא נצטרך לעזרתם של אלו – אשר אם נגרש את אזרחיהם העובדים אצלנו בממלכה, יראו הכל כיצד הם יחזרו על פתחינו וייללו ככלבים. הממלכה… איננה זקוקה לסיועם של פחדנים…

חשבנו שהגנרל הזה [=א-סיסי] (שהשיג את דרגת הגנרל שלו הודות לנו ובתמיכתנו…) יודה על טובתנו וישתף עמנו פעולה [מבחינה] צבאית במערכת תימן, [וזאת] כדי לשמור על הביטחון הערבי, אך הוא בגד בהבטחה פעם נוספת. יש לשלול ממנו את דרגתו הצבאית, לה לא היה ראוי מלכתחילה. ימי מובארכ וצבאו הגדול היו טובים בהרבה מימי הגנרל היהיר אשר מתגאה בדרגתו המזויפת. על כולם לדעת, כי 'סופת הנחישות' נכבדת מאשר ישתתפו בה הפחדנים וכזבני הערביות [=הטוענים בשמה לשווא]".