סוריה: מוקד חיכוך מתמשך בין הקרמלין והבית הלבן / ד"ר יבגני קלאובר

גנרל הרברט קרלייל (Herbert J. Carlisle), ראש פיקוד מטוסי הקרב בחיל האוויר האמריקני, הזהיר בפני תאונות אשר עלולות להתרחש בשמי סוריה עקב חוסר תיאום עם הרוסים. חיל האוויר האמריקני מתכנן לשלוח את מטוסי החמקן F-35 לתקוף מטרות של דאע"ש במזרח התיכון, מהלך שאם יתבצע בלא תיאום עם הרוסים – עלול לגרום לאסון. בראיון ל- Defense One ציין הגנרל כי הרוסים הציבו טילי קרקע-אוויר מתקדמים בסוריה, והוסיף כי "באזורים מסוימים בסוריה קיימים איומי קרקע-אוויר משמעותיים". הגנרל קרא לכונן תקשורת טובה יותר בין הרוסים לבין האמריקנים בכל הקשור לשמי סוריה. הוא הציע להשתמש בערוצי התקשורת הקיימים, לגביהם הסכימו המעצמות במהלך השנים 2016-2015.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מעוניין להראות הישגים בסוריה: ככל שמשוחררים שטחים רבים יותר מידי דאע"ש, כך מצטמצם מרחב התמרון; ובד בבד עם צמצומו של מרחב התמרון, גדלים הסיכויים לתאונות אוויריות. בסוריה, הצדדים הלוחמים בשטח עסוקים כעת ב"שימור מחוזות שליטתם המקומיים והרחבתם, בחיפוש אחר מקורות מימון ואספקת נשק, ובמאמצים לחזק את מעמדם בכל הליך מדיני שיתפתח". הרחבת מחוזות השליטה מחייבת בחינה מחודשת של אופני התיאום האווירי, ועל כך טראמפ טרם נתן את דעתו. שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס עומד לחשוף את תכניתו להאיץ את הלחימה בדאע"ש – בעקבות הדרישה של הנשיא טראמפ – ולתיאום האווירי בין המעצמות יינתן דגש מיוחד. כוחות הקואליציה, בראשות צבא ארה"ב ובסיוע חיילים כורדיים וסוריים, מחכים לאות כדי לפתוח במערכה צבאית רחבה לכיבושה של א-רקה, בירת המדינה האסלאמית. המונח "תיאום ביטחוני" כולל לא רק היבטים טכניים אלא גם אינטרסים גאו-פוליטיים, שהרי במידה והאמריקנים ישחררו את א-רקה, הם לא ירצו לחלוק עם הרוסים בהישג המדובר.

לפני כחודש פרסם טראמפ צו נשיאותי שהורה לצבא ארצות הברית להציג בפניו בתוך 30 יום תכנית "כיצד להביס את דאע"ש". ב"וושינגטון פוסט" מעריכים שתכנית טראמפ ללחימה בדאע"ש תכלול צעדים בלתי שגרתיים והיא תייצג מדיניות שונה במזרח התיכון מזו של הנשיא אובמה. לפי הערכות אלו, התכנית החדשה תכלול צמצום התמיכה בכוחות האופוזיציה המתונה מחד, ותמיכה בכורדים הסוריים ככוח מרכזי ללחימה נגד דאע"ש מאידך. לפי דיווחים אלה, גורמי צבא אמריקניים הצהירו כי "ארה"ב יכולה להביס את דאע"ש במהירות אם תשתמש בכוחות לוחמים אמריקניים במקום לוחמים מקומיים". על פי אותו מקור, "הניצחון ידרוש מהאמריקנים אבדות רבות בנפש, ובסופו של דבר יתרום רק מעט לסכסוך שמתנהל במדינות לא יציבות עם רגשות אנטי-אמריקניים גדולים". מאחר והתכנית החדשה תכלול, כפי הנראה, הגדלת מספר הלוחמים האמריקניים בסוריה ובעיראק, יהיה קשה לקדם אותה מבלי להראות הישגים משמעותיים בשטח. מאטיס תומך גם הוא בגישה תקיפה יותר נגד דאע"ש, וייתכן שכבר בשבועות הקרובים אנחנו נראה שינוי באזור.

התכנית של טראמפ צריכה להיות כוללנית. היא אמורה לכלול לא רק הנחיות לגבי שחרורה של א-רקה, אלא להשליך אף על ייצובה של סוריה. פרופ' עפרה בנג'ו ממרכז דיין באוניברסיטת תל-אביב טוענת: "אני מאמינה שבמקרה שדאע"ש יחוסל, יתפתח על בסיס האיבה הזו גוף אחר תחת שם אחר או שתהיה חזרה לאל-קאעדה, אבל הסונים – שהם הגורם שהכי נפגע בעיראק מאז הפלישה האמריקאית ב-2003 – ימשיכו להיאבק למען חיזוק מעמדם ולנסות להגיע להישגים במדינה או באיזו ישות שתקום אחרי המלחמה הזאת. המאבקים ימשיכו לבעבע ולהתקיים למשך זמן רב, ואני מניחה שבעיראק תימשך חוסר יציבות שמלווה באלימות. השיעים היום נוקמים על מה שעשו להם במשך 1,400 שנה, והסונים גם ינהגו בהתאם בהמשך". ארה"ב נמצאת על קו פרשת דרכים: עליה להחליט האם היא עומדת לשחק תפקיד משמעותי בסוריה, או שהיא מתכוונת להשאיר את זה לרוסים. הרוסים מצדם מעוניינים להוביל את התהליך המדיני, אותו הם התחילו באסטנה שבקזחסטן לפני כחודש, ואף הצליחו לצרף לתוכו את הירדנים.

לפי מקורות בישראל, האמריקנים מתכוונים לשלוח למזרח התיכון מטוסים מסוג F-35 ו-F-22, המצוידים בחיישנים מיוחדים אשר מאפשרים תקשורת בזמן אמת בין המטוסים בעת קרב. גנרל הרברט קרלייל אמר לעיתון Aviation Week, כי "שני המטוסים מדור 5 הם 'מאגרי מידע מעופפים', המסוגלים לאסוף מודיעין ולהפיצו לטווחים ארוכים, למעשה בכל העולם". הבעיה היא שבינתיים אין בידי חיל האוויר הרוסי מערכת תקשורת אחידה עם האמריקנים, שתאפשר את הפצת חומרי המודיעין הנאספים על ידי מטוסי החמקן. לדברי הגנרל, יש לבנות מערכת תקשורת אחידה שתנצל את היכולות של חיישני החמקנים הרוסיים והאמריקניים, ותאפשר שידור מהיר של החומר המודיעיני למפקדות ולמרכזי השליטה. דרישה לוגיסטית-צבאית זו נתקלת כרגיל בפוליטיקה. האם האמריקנים יסכימו להעביר חומרי מודיעין למרכזי השליטה של הרוסים כמו שעשו בבסיס "חמימים" שבלטקיה – זוהי שאלה מהותית. כך גם לגבי הרוסים, שאין לבטוח מראש בהסכמתם להעברת החומר המודיעיני למרכזי שליטה האמריקניים בירדן.

למרות שרבים טוענים שהיחסים בין רוסיה לארה"ב נמצאים עתה בשפל המדרגה, בין שתי המעצמות מתנהל תיאום ביטחוני מאז ספטמבר 2015, כשרוסיה התערבה במלחמת האזרחים הסורית. התיאום מתחייב – ויפה שעה אחת קודם – עקב התקריות האוויריות שאירעו בשנה האחרונה. גנרל ג'פרי הריגן (Jeffrey Harrigian), מפקד כוחות האוויר של ארה"ב במזרח התיכון, הגדיר את התקרית האווירית של ה-17 באוקטובר כ"כמעט תאונה". במהלך התקרית, שני המטוסים (מטוס ריגול ומטוס מלווה), שדגמיהם לא זוהו, טסו עם אורות מלאים במהירויות מופרזות, והתקרבו זה לזה "עד למרחק של פחות מחצי מייל, בטווח פסי העיבוי של מנועי הסילון של המטוסים". וזו לא הייתה התקרית היחידה בשמי סוריה. לדברי גנרל הריגן, בתקופה האחרונה גדל מספרן של תקריות מסוג זה, וקיימת סכנה שישובו ויתרחשו, זאת מאחר והאמריקנים העבירו לצפון סוריה מטוסים נוספים, לקראת השחרור הצפוי של העיר א-רקה מידי דאע"ש. בעקבות התקריות הללו, דובר הפיקוד המרכזי קולונל ג'ון ת'ומס (John Thomas) אמר כי "על צבא ארה"ב לשדרג את הטכנולוגיות על מנת להיות מתואמים עם הרוסים", וכי התיאום עד כה נעשה "כמעט באמצעות התקשורת הסלולרית המסחרית". במהלך מסיבת העיתונאים הוקדש דיון נפרד לנושא התיאום עם הרוסים, וגנרל קרלייל אמר שהנושא בטיפול וכי גורמים בכירים – ביניהם מפקד כוחות הקואליציה גנרל סטיבן טאונסנד (Stephen Townsend), ראש הפיקוד האמריקאי הצבאי המרכזי גנרל ג'וזף ווטל (Joseph Votel) ושר ההגנה ג'יימס מאטיס – מטפלים בסוגיה.

פעילות רוסית בשמי סוריה (ארכיון, אתר משרד ההגנה הרוסי, CC BY 4.0)
פעילות רוסית בשמי סוריה (ארכיון, אתר משרד ההגנה הרוסי, CC BY 4.0)

הדרישה הנוספת להקמת מערכת תיאום משותפת בשמי סוריה מוצדקת, בגלל הגורם הטורקי. הטורקים – שהדגישו לא פעם כי ארצם לא תקבל אוטונומיה כורדית לאורך הגבול – דורשים כעת מארה"ב להסכים לאסור על המורדים הכורדים לנוע מערבה מהנהר פרת. טורקיה דורשת מוושינגטון לבחון מחדש את תמיכתה ב"יחידות ההגנה העממיות" הכורדיות (YPG) כדי למנוע התגבשות של האוטונומיה הכורדית בצפון סוריה. טורקיה מעוניינת לשמר את האחדות הטריטוריאלית של סוריה, ולא תסייע לאמריקנים לשחרר את א-רקה במידה ודרישתה לא תיענה בחיוב. הטורקים הצהירו לא פעם כי "יש צורך בפתרון משותף למצב בסוריה", וכי "אסור שהאירועים האחרונים יפגעו ביחסים שלנו [טורקיה] עם ארה"ב". בארה"ב משוכנעים כי הכורדים הם השותף האפקטיבי שלהם על הקרקע בלחימה הסורית, בעוד שטורקיה רואה בהם טרוריסטים ובדלנים. במשך תקופה ארוכה שאפה טורקיה להקים "אזור חיץ" בסוריה בין ג'רבלוס לעזאז, ותכננה לכונן שם אזור ללא טיסות עבור הפליטים הסורים. טראמפ עצמו שחרר לא פעם הצהרות אודות הקמת "אזורים בטוחים" (Safe Zones) בסוריה. מבחינת הרוסים, הבעיה הטמונה במדיניות מעין זו היא ש"האזורים הבטוחים של טראמפ" ו"אזור החיץ" של ארדואן יאפשרו למורדים הסונים להתחמש ולהמשיך לפעול נגד משטרו של אסד. הרוסים כבר אותתו לטורקים כי תרחיש מעין זה אינו מקובל מבחינתם: בתחילת פברואר 2017, חיל האוויר הרוסי תקף בניין בצפון סוריה בו היו אמורים לשהות חמושים של דאע"ש, אך פגע בחיילים טורקיים. במהלך האירוע נהרגו שלושה חיילים טורקיים ו-11 נפצעו. למרות ש"פוטין התקשר לארדואן להביע 'תנחומים והשתתפות בצער'", הטורקים היו אמורים להבין את המסר.

טראמפ עומד בפני דילמה קשה 'על מי להמר' – על הכורדים או על הטורקים. הכורדים הצליחו להתקדם באופן משמעותי בימים האחרונים. "הכוחות הדמוקרטיים בסוריה (SDF) בהובלתם של הכורדים החמושים הצליחו בימים האחרונים לשחרר מידי דאע"ש תשעה כפרים; הם שבו ופתחו את החזית בעיירה מנבג' (Manbij); הם דחפו את החמושים של דאע"ש דרומה. הכוחות הכורדיים מתכננים לכבוש גם את העיירה אל-ח'פסה (Al-Khafsa) – מקום שחשיבותו האסטרטגית טמונה בכך שדרכו עוברת אספקת המים לעיר חלב. מצד שני, טראמפ יכול להשליך את יהבו על הטורקים: הם שחררו לאחרונה את העיירה אל-באב, וכך הם עשויים להוות פרטנרים לשחרורה של א-רקה. אלא שהאמריקנים לא יכולים לבטוח בטורקים, שהרי ארדואן עלול להפוך את המבצע נגד דאע"ש למבצע נגד הכורדים – דבר שיגרום לטראמפ למצוא את עצמו תומך בכוחות שנלחמים זה בזה. טראמפ עשוי להבין שללא תיאום עם הרוסים קשה יהיה להגיע להישגים בסוריה.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית