סוריה: משבר הומניטרי חריף בעיירה הנצורה מדאיא

בימים האחרונים מגיעים מהעיירה הסורית מדאיא תמונות וסרטונים קשים, המלמדים על המצב הנואש השורר במקום.

מדאיא – לשעבר עיירת נופש בעלת מוניטין – שוכנת קרוב לגבול עם לבנון, כ- 40 ק"מ צפונית-מערבית לדמשק. במסגרת מאבקם מול המורדים הסורים על האחיזה באזור הגבול עם לבנון, כוחות הצבא הסורי והחזבאללה מטילים מזה כחצי שנה מצור כבד על העיירה, בה מתגוררים כיום כ- 40 אלף איש. כמחצית מהתושבים הגיעו מהעיר הסמוכה א-זבדאני, לאחר שברחו מבתיהם בעקבות הקרבות הקשים על השליטה בעיר גבול חשובה זו. לפני כשלושה חודשים, פיזרו הכוחות הצרים מאות מוקשים סביב מדאיא והקיפו אותה בגדרות תיל במטרה לבודד אותה.

המצור הארוך והנוקשה הוביל למחסור חמור במוצרי יסוד (בין היתר, חלב לתינוקות) ולהאמרת מחיריהם. כך, למשל, מחירו של קילוגרם אורז מתקרב ל- 100 דולר. משלוח המזון האחרון נכנס אל העיירה לפני שלושה חודשים. כדי להתקיים, ובהיעדרו של סיוע ממשי מבחוץ, התושבים נאלצים לאכול עלים ועשבים כדי לשבור את רעבונם. בואו של החורף (יחד עם השלג שירד בשבוע שעבר) החריף את קשייהם של תושבי העיירה, המנותקת מחשמל.

על פי דיווחים מן המקום, בחודש שעבר מתו 23 תושבים, ובהם שישה ילדים – חלקם מתת-תזונה. האחרים נפגעו ממוקשים או מצלפים הפזורים מסביב לעיר במהלך מאמציהם לחפש אחרי אוכל. מאז תחילת המצור מתו 70 איש מרעב.

(צילום מסך, טוויטר)
(צילום מסך, טוויטר)

התמונות ממדאיא מציגות תושבים (ובכללם ילדים), הנראים כמו שלדים, במצב של תת-תזונה קשה. בין התמונות הרבות המופצות באמצעות הרשתות החברתיות ניתן לראות גם אדם המחטט באשפה כדי לחפש אוכל, וילדים האוכלים תבשיל העשוי מעלים. על פי הנתונים שנאספו, למעלה מ- 300 ילדים סובלים מתת-תזונה וממצב רפואי ירוד.

המצור על מדאיא נועד לשמש כקלף מיקוח של המשטר הסורי והחזבאללה מול המורדים הסורים, המטילים מצור על שתי עיירות שיעיות במחוז אידליב (צפון-מערב סוריה) – אל-פועה וכפריא. שלב שני ב"הסכם א-זבדאני" – אשר הושג בין הצדדים בתיווכו של האו"ם כדי לפתור את המבוי הסתום בגזרת א-זבדאני ובשתי העיירות הצפוניות – יצא בשבוע שעבר אל הפועל. במסגרת ההסכם, מדאיא הייתה אמורה לקבל סיוע הומניטרי, אבל המשלוח עדיין לא הגיע. "הצלב האדום" טוען, עם זאת, כי הוא פועל להכניס בימים הקרובים מזון וסיוע רפואי למדאיא.

בסרטון המצורף נראים תושבים ממדאיא, המתעמתים באופן מילולי עם אחד מאנשי הכוחות הצרים על העיירה ומונעים את הכניסה אליה ואת היציאה ממנה.

("הארגון הסורי לזכויות אדם"; סוכנויות הידיעות; טוויטר)