סוריה: פסל של חאפז אל-אסד הוצב מחדש בעיר חמאה

בכניסה הדרומית של העיר חמאה נערך היום טקס במהלכו הוסר הלוט מעל פסלו של נשיא סוריה לשעבר חאפז אל-אסד, אביו של הנשיא הנוכחי.

מדובר בפסל ישן שהיה מוצב במקום עוד בטרם פרצה המלחמה בסוריה בתחילת 2011. הפסל הורד ביוני 2011 בעקבות החלטה יזומה שהתקבלה על ידי המשטר, וזאת כדי למנוע את הפלתו והריסתו על ידי המורדים. על פי אחד הדיווחים, את ההחלטה קיבל הישאם בח'תיאר, מי שכיהן אז כראש המודיעין הסורי (מנגנון הביטחון הלאומי. בח'תיאר עצמו מת ביולי 2012 לאחר שנפצע קשה בפיגוע שהתרחש במפקדת הביטחון הלאומי בדמשק. בפיגוע נהרגו ונפצעו בכירים נוספים במעגל הקרוב לבשאר אל-אסד).

לפני מספר ימים הוחזר פסלו של 'הנשיא האב' אל הכניסה לעיר חמאה כשהוא מכוסה בדגל סוריה, וכאמור היום הוסר מעליו הלוט-הדגל. הצבתו מחדש של הפסל מבטאת את בטחונו הגובר של הנשיא הסורי, וזאת בעקבות ההצלחות הצבאיות שהשיג בחודשים האחרונים בלחימה מול המורדים, בסיוען של בעלות בריתו רוסיה ואיראן ושל מיליציות שיעיות כדוגמת "חזבאללה" הלבנוני – בראש ובראשונה, כיבושה מחדש של העיר חלב.

חאפז חזר לחמאה (צילום מסך, טוויטר)
חאפז חזר לחמאה (צילום מסך, טוויטר)

אתרים וגולשים ברשתות החברתיות – תומכים ומתנגדים של המשטר הסורי – מגיבים לאירוע הסמלי. בעוד התומכים מציינים את הנוכחות העממית הגדולה והערה שהייתה בטקס לצד נציגים רשמיים של המשטר [וידיאו מצורף], מתנגדיו של אל-אסד מתמקדים בסמליות המתריסה שבהצבת הפסל דווקא בחמאה – העיר הסונית, השמרנית באופיה, אשר הייתה מעוז של מרד "האחים המוסלמים" שהחל בסוף שנות השבעים כנגד משטרו של חאפז אל-אסד. המשטר הסורי דאז דיכא את המרד באכזריות, חולל בעיר הרס רב וטבח בתושבים. לפי ההערכות המקסימליות, מספרי ההרוגים בטבח הגיעו לכ- 40 אלף איש. אמצעי המדיה הסוריים המתנגדים למשטר מציינים גם את העיתוי בו הוחזר הפסל – במלאת 35 שנה לטבח בחמאה, שהתבצע במהלך חודש פברואר 1982.

פייסל אל-קאסם, המגיש הסורי-דרוזי של ערוץ אל-ג'זירה הידוע כאופוזיציונר חריף של המשטר הסורי, "צייץ" בחשבון הטוויטר שלו: "תושבי העיר חמאה, שחאפז אל-אסד טבח בהם, אוהבים את חאפז כמו שאנחנו אוהבים את הסרטן. למרות זאת, בשאר החזיר את הפסל של אביו אל העיר כמסר של התגרות והשפלה לתושבי חמאה…".

(המדיה הסורית; טוויטר)