סעודיה, האמירויות ומצרים נגד קטר – האם גם ארה"ב בדרך להטיל עליה סנקציות?

המשבר הדיפלומטי-תקשורתי בין קטר ובין סעודיה, איחוד האמירויות ומצרים ממשיך להתגלגל: מצרים הלכה אמש בעקבותיהן של סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות, וחסמה את אפשרות הכניסה בשטחה לאתרים קטריים שונים, בראשם האתר של ערוץ החדשות "אל-ג'זירה".

המשבר החל שלשום בלילה, כאשר באתר סוכנות הידיעות הקטרית הרשמית "קנא" הופיעה ידיעה על נאום יוצא דופן בחריפותו של שליט המדינה, האמיר תמים בן חמד אאל ת'אני, בו תקף את ארה"ב, מצרים ומדינות במפרץ. האמיר יצא נגד המסר האנטי-איראני הבוטה שיצא מפסגת ריאד בהובלתם של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ומלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז. הוא אמר כי איראן היא כוח אזורי ואסלאמי שאי אפשר להתעלם ממנו ולא חכם להסלים את היחסים עמו, ויש לשתף עמה פעולה אם רוצים להבטיח את היציבות באזור. הוא טען כי נגד קטר מתנהל "קמפיין בלתי צודק", שתוזמן לימי ביקורו של טראמפ בריאד, ואשר נועד להשחיר את דמותה כמדינה התומכת בטרור. הוא הוסיף, כי האיום האמיתי טמון "בהתנהגותן של מספר ממשלות שגרמו לטרור בשל כך שאימצו גירסה קיצונית של האסלאם שאינה משקפת את סובלנותו". האמיר קרא "לאחים במצרים, איחוד האמירויות ובחריין לבחון מחדש את עמדותיהם האנטי-קטריות ולהפסיק את הקמפיינים וההאשמות שאינן משרתות את היחסים הבילטרליים ואת האינטרס המשותף". השליט הקטרי הדגיש, כי ארצו אינה מתערבת בענייני הפנים של מדינות אחרות, "לא משנה עד כמה עמיהן משוללי חירויות וזכויות". האמיר תמים גם מתח ביקורת על עסקת הנשק הענקית שנחתמה בריאד בין סעודיה וארה"ב, ואמר כי היא תגדיל את המתחים ולא תתרום ליציבות באזור.

על פי הדיווח ב"קנא", האמיר תמים דיבר על מתחים הקיימים בין ארצו ובין הממשל האמריקני הנוכחי, אך צפה כי "המצב הנוכחי" לא יארך זמן רב, וזאת בשל החקירות המתנהלות בארה"ב בנוגע לקשריהם של טראמפ ואנשיו עם הרוסים. עוד טען השליט הקטרי, כי לארצו יש יחסים "טובים" עם ישראל, וכי היא רוצה ליטול חלק ב"השגת שלום צודק" בין ישראל ובין החמאס, אותו הגדיר כ"נציג הלגיטימי של העם הפלסטיני".

הידיעה הפרובוקטיבית, שהופיעה באתר מדיה רשמי של קטר, "הקפיצה" את כלי התקשורת במפרץ, ובפרט באיחוד האמירויות ובסעודיה. "קנא" וגורמים רשמיים נוספים בקטר מיהרו אמנם להכחיש את הדברים שיוחסו לאמיר תמים, בטענה כי פצחנים (האקרים) פרצו לאתר הסוכנות ושתלו בו כתבה מפוברקת. בהמשך נאלץ משרד החוץ של קטר להכחיש באופן דומה ידיעה נוספת של "קנא", לפיה קטר החזירה את שגריריה מסעודיה, בחריין, כוויית, איחוד האמירויות ומצרים. אך ההכחשות לא עזרו: המדיה הסעודית והאמירותית המשיכה אתמול לאורך כל היום לצטט בהרחבה את דבריו של שליט קטר, מבלי לציין את ההכחשות (או, במקרים נדירים, להצניען בתחתית הדיווחים).

וגם תגובה מעשית הגיעה מצידן של איחוד האמירויות וסעודיה, אשר חסמו את הכניסה לאתר החדשות "אל-ג'זירה" המשדר מקטר, ולאתרים קטריים נוספים. הצעד בו נקטה מצרים בעקבותיהן היה נרחב בהרבה: סגירתם לא רק של אתרים קטריים, אלא גם של אתרים התומכים ב"אחים המוסלמים", ואחרים – בסך הכל 21 אתרים – בטענה כי הם תומכים בטרור ומפיצים שקרים. חלק מהאתרים, הפועלים משטח מצרים, נסגרו לחלוטין.מרגע פרוץ המשבר, המדיה הקטרית טוענת כי מדובר בקמפיין מתוזמר ומתואם, שהוכן מראש, להכפשתה של קטר. עולה גם הטענה, ביותר מרמז, כי הפריצה לאתר "קנא" הינה חלק מקמפיין זה. גם גורם רשמי – שר החוץ הקטרי מוחמד בן עבד א-רחמן אאל ת'אני – אמר היום דברים ברוח זו. במסיבת עיתונאים בדוחה בירת קטר, הגדיר השר את הפריצה לאתר "קנא" כפשע שבוצע במסגרת מסע המתנהל נגד ארצו, וכי קטר תפעל נגד מסע זה. הוא הבהיר כי מתנהלת חקירה בעניין, אך הדגיש כי ארצו רוצה לשמור על יחסים טובים עם שכנותיה במפרץ.

המשטרים הסוניים במפרץ מחשיבים מזה שנים את קטר ל"כבשה השחורה" והסוררת של האזור, וטוענים כי היא מתערבת בענייניהם הפנימיים ותומכת באופן פעיל בתנועת "האחים המוסלמים", השנואה עליהם ועל המשטר המצרי בראשותו של עבד אל-פתאח א-סיסי. לאחר שהצבא המצרי הדיח בקיץ 2013 את הנשיא האח'ואני מוחמד מורסי והחל לרדוף את "האחים המוסלמים", בכירים אח'ואניים רבים מצאו מקלט בשטחה של קטר. היא גם מארחת את בכירי החמאס, ובראשם ח'אלד משעל (עד לא מכבר, ראש הלשכה המדינית של הארגון). מצרים ומדינות המפרץ מאשימות את ערוץ "אל-ג'זירה" בקידום האג'נדה הלעומתית של קטר, כפי שבא לידי ביטוי בסיקור האוהד והמקדם של אירועי "האביב הערבי" ב- 2011, ובקו מערכתי פרו-אח'ואני התוקף בהתמדה את המשטר המצרי. במרץ 2014 סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות אף נקטו בצעד דרסטי (אם כי לפרק זמן קצר יחסית, של שמונה חודשים), כאשר החזירו את שגריריהן מדוחה.

עיתויו של המשבר הנוכחי מביך מאוד מבחינת קטר – זמן קצר לאחר הפסגה הערבית-אסלאמית-אמריקנית שהתקיימה בתחילת השבוע בריאד: עשרות מנהיגים ונציגים של מדינות ערביות ומוסלמיות – ביניהם שליט קטר – האזינו לנאומו של טראמפ, בו קרא להם לשתף פעולה עם ארה"ב במאבק נגד הטרור והקיצוניות ולגרש את הטרוריסטים משטחם. בדומה למארחו הסעודי, הנשיא האמריקני סימן את איראן כמי שמערערת את יציבותו של האזור באמצעות תמיכתה הפעילה (מימון, אימון וחימוש) בארגוני טרור ובמשטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. הצהרת הסיכום של הפסגה דיברה על "נקודת מפנה היסטורית" ביחסים שבין העולם הערבי והאסלאמי ובין ארה"ב, ונציגי המדינות השונות שהשתתפו בה התחייבו להילחם בטרור על כל צורותיו, להיאבק בשורשיו האידיאולוגיים ולייבש את מקורות המימון שלו. הציטוטים שהובאו בשמו של האמיר תמים מהווים תקיעת אצבע בעינו של טראמפ. גם אם אכן הנאום כלל לא ננאם ומדובר בפברוק – כפי שקטר טוענת בנחרצות להגנתה (וצריך להודות, כי לנוכח ההתבטאויות הבלתי דיפלומטיות הרבות הכלולות בנוסח הנאום כפי שפורסם, טענה זו נדמית הגיונית למדי) – ייתכן שמי שבישל עבורה את הדייסה עשה זאת כדי להצביע על המשחק הכפול של קטר, שממשיכה גם בימים אלו לתמוך בחמאס וב"אחים המוסלמים", ובכך להביא את ארה"ב לשנות את מדיניותה כלפי המדינה המפרצית.

האמיר תמים עם שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, דוחה, אפריל 2017 (Jim Mattis, flickr, CC BY 2.0, cropped)
האמיר תמים עם שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס, דוחה, אפריל 2017 (Jim Mattis, flickr, CC BY 2.0, cropped)

על הלך הרוח האנטי-קטרי השורר ממילא בימים אלו בוושינגטון ועל התחושה כי המדיניות האמריקנית כלפי קטר עומדת להשתנות, ניתן ללמוד מכינוס שהתקיים שלשום בבירת ארה"ב תחת הכותרת "קטר ושלוחותיהן הגלובליות של 'האחים המוסלמים': משטר אמריקני חדש שוקל [צעדי] מדיניות חדשים". בכינוס השתתף רוברט גייטס, שכיהן כשר ההגנה של ארה"ב בממשליהם של ג'ורג' בוש וברק אובמה (בין השנים 2011-2006). גייטס אמר, בין היתר, כי המערב לא הקדיש בעבר תשומת לב לקשר שבין "האחים המוסלמים" ובין קיצוניות וטרור, אף שהם סללו את הדרך להופעתם של ארגוני טרור כדוגמת "אל-קאעדה" ודאע"ש. הוא הגדיר את האח'ואן כ"משני צורה" ["shapeshifters"], כמי "שיֵיראו [לך] כפי שהם חושבים שאתה רוצה שיֵיראו".

גייטס הביע סיפוק מנאומו של טראמפ בריאד, ואמר כי הוא מהווה התחלה טובה המעידה – בניגוד לשנים האחרונות – על מחויבותה של ארה"ב לאזור ולמאבק בטרור המכה בו. הוא הדגיש כי על בעלות בריתה של ארה"ב לנקוט בצעדים נגד ארגונים קיצוניים כדוגמת "האחים המוסלמים" הפועלים בשטחן.

בהתייחסו לקטר, אמר גייטס כי בביקורו הראשון בה כשר הגנה הוא נתקל ב"מידה רבה של הנהון והסברים, אבל לא ראינו הרבה שינוי". הוא ציין את אי שביעות הרצון ששררה בוושינגטון בשל תמיכתה של קטר בארגונים "בעייתיים", בשל החסות שנתנה למיליטנטים אסלאמיסטיים וחופש הפעולה שהעניקה להם לפעול משטחה, ובשל המגמה האנטי-אמריקנית הבוטה שהוביל ערוץ "אל-ג'זירה". גייטס טען, כי אין כל חדש בהתחייבויות שנתנה קטר השבוע בריאד במסגרת הפסגה: התחייבויות דומות ניתנו לפני 2014 (בנוגע לפעילות החמאס והאח'ואן בשטחה), אך לא הרבה בוצע. הוא אמר, כי ארה"ב צריכה להציג בפני קטר רשימת פעילויות שעליה להפסיק לתמוך בהן, ולאיים כי אם לא תבצע זאת יחול שינוי באופי היחסים עמה.

גייטס ציין – כתחזית לעתיד הקרוב – כי בניגוד לתקופת נשיאותו של ברק אובמה, כעת – כפי שעולה מנאומו של טראמפ בריאד, המעיד על הרצון לנהל מלחמה כוללת בטרור בהשתתפותן הפעילה של מדינות האזור – לא ניתן יהיה עוד 'לנהל' את המתח השורר ביחסים בין ארה"ב וקטר: הלחץ על המדינה המפרצית יגבר, הן מצידה של ארה"ב והן מצידן של שכנותיה במפרץ.

(המדיה המפרצית; insidesources; "אל-ערביה"; gulfnews)