סעודיה הודיעה על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם איראן

שר החוץ של סעודיה עאדל אל-ג'ובייר הטיל לפני שעה קלה פצצה בשידור חי.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בריאד, הודיע אל-ג'ובייר כי ארצו החליטה לנתק את היחסים עם איראן.

לדברי אל-ג'ובייר, שגריר איראן בריאד קיבל את ההודעה, לפיה על איראן להוציא מן הממלכה את כל נציגיה הדיפלומטיים תוך 48 שעות. אל-ג'ובייר הוסיף, כי ארצו מסרבת להיות בקשרים עם "מדינה התומכת בטרור והמפיצה אנרכיה ועדתיות".

מנתקים: אל-ג'ובייר.
מנתקים: אל-ג'ובייר.

ההודעה הסעודית באה לאחר שאתמול הודיעה הממלכה על הוצאתו להורג של איש הדת הסעודי-שיעי נימר באקר א-נימר. ההוצאה להורג גררה גל של גינויים מרחבי העולם השיעי, ובעיקר מכיוונה של איראן. בנוסף, מפגינים פרצו אתמול לשגרירות סעודיה בטהראן ולקונסוליה הסעודית בעיר משהד. לעבר שני הבניינים נזרקו בקבוקי תבערה, שגרמו להצתה ולהרס בשני המקומות.

במסיבת העיתונאים הסעודית הערב הוצג ההרס שנגרם, והועלתה הטענה כי איראן לא עשתה דבר כדי למנוע את האלימות נגד המבנים הסעודים ולהגן עליהם כראוי.

מוקדם יותר היום, נשיא איראן חסן רוחאני הוסיף את תרומתו לתגובות הרבות שהוציאו בכירים ודוברים איראנים שונים להוצאתו להורג של א-נימר. רוחאני גינה את הצעד הסעודי, ה"מפר את זכויות האדם והערכים האסלאמיים", ושלח את תנחומיו למשפחתו של א-נימר. לדבריו, הצעד הסעודי תואם את המדיניות העדתית בה נקטה הממלכה, שגרמה לערעור היציבות באזור והחריפה את הטרור והקיצוניות. עם זאת, רוחאני יצא נגד הקיצונים – כהגדרתו – שפרצו לנציגויות הסעודיות באיראן וגרמו להן נזק, וקרא לגורמים האחראים לזהות את התוקפים ולהעמידם לדין.

שלט הרחוב על שם א-נימר (צילום מסך, טוויטר)
שלט הרחוב על שם א-נימר (צילום מסך, טוויטר)

בצעד סמלי רב משמעות, החליטה היום מועצת העיר טהראן לשנות את שמו של הרחוב בו שוכנת שגרירות סעודיה בטהראן ולקרוא אותו על שמו של א-נימר. שלטים עם השם החדש נתלו במהירות ברחוב.

(מקורות עזר: "אל-ג'זירה"; "אל-קודס אל-ערבי"; טוויטר)