סעודיה: הומתק עונש המוות של המשורר אשרף פיאד – למאסר ומלקות

בית משפט בעיר אבהא שבדרום-מערב סעודיה הקל אתמול בעונשו של המשורר והאמן הסעודי אשרף פיאד, ודן אותו לשמונה שנות מאסר ול- 800 מלקות.

פיאד – יליד סעודיה, בן למשפחת מהגרים פלסטינית, ודמות ידועה בזירת האומנות המקומית המתפתחת – נעצר לראשונה באוגוסט 2013, לאחר שהוגשה נגדו תלונה כי השמיע בפומבי קללות נגד אללה והנביא מוחמד והעליב את הממלכה. הוא שוחרר כעבור יום אחד, אך בתחילת 2014 נעצר שוב, והואשם בכפירה ובהפצת השקפות אתאיסטיות בחברה הסעודית. בנוסף לתלונה הראשונית, כתב האישום נשען על ספר שירה של פיאד (שיצא לאור בביירות ב- 2008, ואסור ברחבי הממלכה): נטען נגדו, כי שיריו כוללים רעיונות כפרניים.

פיאד, ארכיון (צילום מסך, ערוץ התרבות הסעודי)
פיאד, ארכיון (צילום מסך, ערוץ התרבות הסעודי)

במאי 2014 נידון פיאד לארבע שנות מאסר ו- 800 מלקות, אך בנובמבר 2015, בסיומו של משפט חוזר שנערך לו, הוא נידון לעונש מוות.

לכל אורך ההליך המשפטי, פיאד הכחיש מכל וכל את המיוחס לו, וטען כי מקורה של התלונה הראשונית שהוגשה נגדו הינו בסכסוך אישי עם המתלונן. הוא גם דחה את הטענות כי שיריו כוללים אלמנטים של כפירה, ואמר כי מדובר בפרשנות מעוותת ומוטה של 'משטרת המוסר' הסעודית. על פי ה"גרדיאן" הבריטי, תומכים של פיאד ופעילים למען שחרורו טוענים כי מדובר בנקמה של 'משטרת המוסר', הרודפת אותו בשל סרטון וידיאו אותו פרסם ברשת המראה את אנשיה מצליפים באדם בפומבי.

גזר דין המוות שהוצא נגד פיאד גרר ביקורת ערבית ובינלאומית נרחבת, בין השאר בקרב ארגוני זכויות אדם וחוגים תרבותיים. למעלה מ- 1000 סופרים ומשוררים מרחבי העולם חתמו על מכתב שיצא מטעם "ארגון הסופרים הבינלאומי" [PEN International], שהביע זעזוע מגזר הדין וקרא לשחרורו של פיאד.

במסגרת פסק הדין החדש שהוצא אתמול, בית המשפט בסעודיה חייב את פיאד להביע חרטה ולהתנער משיריו בפומבי.

(המדיה הסעודית; "ערבי 21"; "גרדיאן")