סעודיה הוציאה להורג איש דת שיעי בכיר, איראן מגנה בחריפות

המתח השיעי-סוני במזרח התיכון מתלהט.

סעודיה הודיעה היום על הוצאתם להורג של 47 אנשים שהורשעו בהאשמות שונות של קשר לטרור. בין המוצאים להורג: השיח' נימר באקר א-נימר, איש דת שיעי בולט בממלכה.

א-נימר היה כוח מניע מרכזי מאחורי המחאות שפרצו ב- 2011 במחוז המזרחי של סעודיה. במחוז זה מצוי מרכזה של תעשיית הנפט הסעודית, והיא מהווה מקום ריכוזו העיקרי של המיעוט השיעי בממלכה (במיוחד באזור אל-קטיף). א-נימר הביע את הדרישה להענקת זכויות לשיעים, הטוענים לאפליה מערכתית כלפיהם מצידו של המשטר הסוני. הוא מתח ביקורת נוקבת על השלטונות בסעודיה, ו'זכה' להיעצר פעמים רבות. מעצרו האחרון היה ביולי 2012, לאחר שחודש קודם לכן – בעקבות מותו של יורש העצר הסעודי נאיף בן עבד אל-עזיז – הוא נשא נאום חריף כנגד המשפחה המלכותית, בו הביע שמחה על מות הנסיך ואמר כי הוא יתייסר בקברו ולא ייכנס לגן עדן. א-נימר הועמד לדין באשמה של הסתה והצתת קונפליקט עדתי, פעילות עוינת כנגד המשטר וערעור בטחונה של הממלכה. באוקטובר 2014 הוא נידון למוות. גזר הדין עורר מחאות ברחבי העולם, בין היתר של ארגוני זכויות אדם.

משרד הפנים הסעודי פרסם הודעה, לפיה 47 האנשים שהוצאו להורג הורשעו באימוץ האידיאולוגיה התכפירית [=האסלאמיסטית ג'יהאדיסטית], בהצטרפות לארגוני טרור ובמזימות פליליות.

רשימת ה- 47 כוללת 45 אזרחים סעודים, אזרח מצרי ואזרח מצ'אד. רובם של המוצאים להורג הינם סונים, שהורשעו במעורבות בפיגועי טרור של "אל-קאעדה" אשר בוצעו בסעודיה בין השנים 2003 ו- 2006. ביניהם: פארס אאל שוויל (הידוע גם בכינוי: אבו ג'נדל אל-אזדי), המנהיג הדתי הבכיר של "אל-קאעדה" בסעודיה, אשר נעצר באוגוסט 2004.

כצפוי, הוצאתו להורג של א-נימר מתקבלת בזעם רב מצידה של איראן, שבכירים בה מיהרו להוציא היום הודעות גינוי ואיום.

דובר משרד החוץ האיראני חוסיין ג'אבר אנסארי, גינה בחריפות את ההוצאה להורג של א-נימר, ואמר כי סעודיה תשלם על כך "מחיר כבד". לדבריו, הממשלה הסעודית תומכת בתנועות טרור ובקיצונים, ומטפלת במבקריה מבית באמצעות דיכוי והוצאה להורג. הוא הוסיף, כי ההוצאה להורג מבטאת את "חוסר האחריות וחוסר הזהירות" של המשטר הסעודי.

בעקבות ההוצאה להורג, זימן משרד החוץ האיראני את האחראי על שגרירות סעודיה בטהראן אחמד אל-מולד לשיחת נזיפה. סגן שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבד אל-להיאן אמר בפגישה, כי "סעודיה היא החשודה העיקרית בצמיחתם של הטרור והקיצוניות באזור". הוא גינה את טעויותיה האסטרטגיות של הממלכה, כהגדרתו – בהפרת זכויות האדם ובהפרה השיטתית של זכויות השיעים והמיעוטים הדתיים בממלכה.

בהודעת גינוי שהוציא יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לאריג'אני נכתב, כי המשטר הסעודי יצר לעצמו "ביצה נוראה". לדבריו, פעולות כגון אלו יגבירו את בעיות הביטחון באזור, כפי שעשתה התנהגותו הבלתי אנושית והמוטעית של המשטר הסעודי בשנתיים האחרונות.

הוועדה ליחסי חוץ של הפרלמנט האיראני פנתה במכתב לשר החוץ מוחמד ג'ואד זריף, בו היא קוראת לו לשקול מחדש את היחסים עם סעודיה.

חבר "מועצת המומחים" [הגוף הבוחר את המנהיג העליון] אחמד ח'אתמי, אמר כי מדובר בפשע צפוי מצידו של משטר "הבגידה והגזל" הסעודי, כהגדרתו – "משטר הבנוי מאז הקמתו על הפשע והגזל". ח'אתמי מתח בדבריו קו ישיר בין הוצאתו להורג של א-נימר לבין המלחמה בה פתחה סעודיה במרץ 2015 נגד המורדים החות'ים בתימן ובין האסון שהתרחש בספטמבר 2015 בעמק מינא ליד מכה (בו מאות עולי רגל נמחצו למוות) – "פשע [ש]נשאר כפצע עמוק בגופו של העולם האסלאמי". ח'אתמי הביע תקווה כי העולם המוסלמי יגיב באופן שיגרום לסעודיה "להתחרט על הפשע שלה", וכי "המוסלמים השיעים בסעודיה יהפכו את יומו של בית סעוד ללילה חשוך".

"משמרות המהפכה האיראניים" הוציאו אף הם הצהרת גינוי, והגדירו בה את הוצאתו להורג של א-נימר כ"פעולה ברברית" של "המשטר הסעודי הריאקציונרי, הימי-ביניימי ומטפח הטרור", צעד המהווה "הפרה בוטה של זכויות האדם וחופש הביטוי, ומראה כי אסכולת המחשבה הווהאבית היא המקור של פשעים אלו והמקור לזרם התכפירי-סלפי שדאע"ש הוא נושא הדגל שלה". ההצהרה מוסיפה ומגדירה את ההוצאה להורג כפעולה פלילית של בית המלוכה הסעודי, שהינה חלק ממזימה ציונית.

גם תגובה אלימה נרשמה באיראן, כאשר מאות מפגינים נאספו מול הקונסוליה הסעודית בעיר משהד (מחוז ח'וראסאן, צפון מזרח המדינה). חלקם השליכו בקבוקי תבערה לעבר הבניין, שחלק ממנו עלה באש. ערוץ "אל-ערביה" טען, כי התוקפים הינם אנשי מיליציית הבסיג' השייכת ל"משמרות המהפכה האיראניים".

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" דיווחה על הפגנה מול שגרירות סעודיה בטהראן, במסגרתה השמיעו המפגינים קריאות נגד הממלכה.

סוכנות הידיעות הסעודית וא"ס מסרה הערב, כי משרד החוץ הסעודי זימן את שגריר איראן בריאד ומסר לו מזכר מחאה חריף נגד ההצהרות התוקפניות שיצאו היום מאיראן.

מחיר כבד? א-נימר (צילום מסך, ארכיון, רשתות חברתיות)
מחיר כבד? א-נימר (צילום מסך, ארכיון, רשתות חברתיות)

מחאות וגינויים מגיעים גם מדוברים שונים בריכוזים שיעיים ברחבי המזרח התיכון, כדוגמת לבנון, בחריין ועיראק. ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי (השיעי) הביע צער וזעזוע על ההוצאה להורג. בהודעתו, שפורסמה בעמוד הפייסבוק שלו, נכתב כי חירות הביטוי והאופוזיציה בדרכי שלום הינן זכויות יסוד, ולהפרתן תהיינה "השלכות על הביטחון, היציבות והמרקם החברתי של עמי האזור". עוד נכתב, כי "מדיניות סתימת הפיות וחיסול המתנגדים תביא רק ליותר הרס וחורבן עבור הממשלות והעמים".

הפוליטיקאי השיעי נורי אל-מאלכי (לשעבר ראש הממשלה, המקושר לאיראן) הוציא אף הוא הודעת גינוי חריפה להוצאתו להורג של א-נימר, בה נאמר כי היא תגרום להפלתו של המשטר הסעודי, "כפי שפשע הוצאתו להורג של השיח' [מוחמד באקר] א-סאדר [חכם דת שיעי בכיר בעיראק, נרצח ב- 1980] הפיל את משטרו של סדאם [חוסיין]".

ואילו המנהיג הפוליטי ואיש הדת השיעי מוקתדא א-סאדר קרא היום לשיעים בסעודיה, במדינות המפרץ ובעיראק לצאת ולהפגין במחאה על ההוצאה להורג. א-סאדר קרא לממשלת עיראק לשקול שוב את פתיחת השגרירות הסעודית במדינה. זאת לאחר שהשגריר הסעודי ת'אמר א-סבהאן נכנס השבוע לתפקידו בבגדאד – שגריר סעודי ראשון בעיראק מאז ניתוק היחסים בין שתי המדינות ב- 1990, בעקבות הפלישה העיראקית לכוויית.

ומלבנון: ארגון החזבאללה פרסם הודעת גינוי על "הרצח של חכם הדת הגדול הלוחם א-נימר, [אשר בוצע] בתואנות שווא". לדבריו, הסיבה האמיתית שהניעה את המשטר הסעודי להוציא להורג את א-נימר היא מפני שהוא הטיף להעניק זכויות ל"בניו של עם מדוכא, הנשלט על ידי עריצות ובורות, שזכויותיו ועושרו נגזלו".

במקומות שונים במזרח התיכון בהם יש ריכוזים שיעיים, החלו תושבים שיעים לצאת לרחובות. כך, למשל, בבחריין – בה הרוב השיעי מוחה בשנים האחרונות בצורה אינטנסיבית (בעידודה של איראן) נגד משטר המיעוט הסוני ודורש לקבל יותר זכויות (מחאה שחלקה אף אלים) – יצאו מאות שיעים להפגנת מחאה על הוצאתו להורג של א-נימר. הם פוזרו על ידי כוחות משטרה תוך שימוש בגז מדמיע.

ומהעבר השני של המתרס – איחוד האמירויות הערביות פרסמה הודעות תמיכה בסעודיה. שר החוץ האמירותי עבדאללה בן זאיד אאל נהיאן הצהיר, כי ארצו עומדת לימינה של הממלכה הסעודית בצעדי ההרתעה בהם היא נוקטת מול הטרור והקיצוניות.

גם בחריין הרשמית, הנמצאת תחת שליטתו של המיעוט הסוני בממלכה, הוציאה הודעת תמיכה דומה בצעד הסעודי. משרד החוץ הבחרייני הביע את עמדתו "העקרונית וחסרת הפשרות", המביעה סולידריות עם "הממלכה האחות של סעודיה" – המהווה את "עמוד התווך של הביטחון הערבי והאסלאמי" – ועם כל "צעדי ההרתעה הנדרשים כדי להתמודד עם הטרור והקיצוניות". לדברי המשרד, ביצוע גזר דין המוות כנגד אלו אשר "פשעיהם הוכחו בראיות מוחשיות" הינו "צעד הכרחי כדי לשמור על הביטחון והבטיחות של כל אזרחי ותושבי סעודיה וכדי להרתיע כל מי שינסה להסית, להתסיס או לערער את יציבותה ובטחונה של סעודיה".

(סוכנות הידיעות הסעודית וא"ס; "אל-ערביה"; "אל-אהראם"; סוכנות הידיעות האיראנית "ארנא"; "פארס"; עמוד הפייסבוק של נורי אל-מאלכי; "וטן"; "א-נהאר", לבנון; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; סוכנות הידיעות של בחריין)

[עודכן: 23:58]