סעודיה: העם של קטר – בלבו של המלך סלמאןמשרד החוץ הסעודי בראשותו של עאדל אל-ג'ובייר עובד בתקופה האחרונה שעות נוספות כדי לדברר את מדיניותה של הממלכה, שהחליטה לפני שבוע (יחד עם איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומצרים) לנתק את היחסים עם קטר ולהטיל עליה מצור כלכלי.

במסגרת זו, ניתן לציין את פעילותו של מרכז המדיה והתקשורת החדש של המשרד, שהוקם לאחרונה, אשר נוטל חלק פעיל במערכה התקשורתית-תעמולתית הניטשת בין קטר לשכנותיה. חשבון הטוויטר של משרד החוץ הסעודי מלמד על פעילות במספר שפות זרות (בנוסף לערבית), ועל מסרים 'רכים' שנועדו להפגין כי סעודיה אינה פועלת נגד אזרחי קטר אלא נגד מדיניותו של שליטה, האמיר תמים בן חמד.

סעודיה צריכה, בין היתר, להתמודד עם טענות היוצאות מקטר, לפיהן ניתוק היחסים אינו אך ורק סוגיה דיפלומטית, אלא מהווה הפרה בוטה של זכויות אדם בסיסיות – ניסיון של קטר להפעיל לחץ על שכנותיה באמצעות פנייה אל 'הבטן הרכה' של מדינות המערב. ואכן, בתדרוך רשמי שנערך בסוף השבוע במחלקת המדינה האמריקנית, פנה שר החוץ של ארה"ב, רקס טילרסון, בקריאה לסעודיה ולשותפותיה לחרם על קטר להקל את המצור מעל האמירות: "ישנן השלכות הומניטריות לסגר זה. אנחנו רואים מחסור במזון. משפחות מופרדות בכוח, וילדים מוּצאים מבית הספר. אנחנו מאמינים שאלו השלכות בלתי מכוונות" (אם כי, יש לציין שהנשיא האמריקני דונלד טראמפ התבטא באותו יום בחריפות נגד קטר ולא ציין את הצורך להקל את המצור).

בסוף השבוע טען גורם רשמי בקטר כי ההוראה שנתנו מדינות המפרץ לאזרחי האמירות לעזוב את שטחן תוך שבועיים פוגעת באלפי משפחות 'מעורבות', שבהן אחד מבני הזוג הוא קטרי והשני הינו סעודי, בחרייני או אמירותי. כדי להדוף טענות אלו, הורה המלך סלמאן לטפל במקרים הומניטריים של משפחות 'מעורבות' של בני זוג קטרים-סעודים, וזאת מתוך "הערכה לעם הקטרי האח"; משרד הפנים הסעודי אף הקצה מספר טלפון מיוחד לקבלת פניות בנידון. בפן התעמולתי קיבל צעד זה את ביטויו בכרזה הבאה, הנושאת את הכותרת "העם של קטר – בלבו של המלך סלמאן". הכרזה מופיעה בערבית, אנגלית ואיטלקית.

עוד טענה במישור ההומניטרי שיצאה מקטר עסקה בחופש הפולחן הדתי של אזרחיה. לדברי האמירות, התקבלו תלונות של אזרחים קטריים שעלו לרגל למכה, לפיהן השלטונות הסעודיים מנעו את כניסתם למסגד הגדול בעיר (אל-מסג'ד אל-חראם) ולכעבה (האבן הקדושה למוסלמים) שבתוכו. טענה זו יש בה כדי לפגוע ביוקרתם של סעודיה ומלכה, כמי שאחראים על המקומות הקדושים לאסלאם בשטח הממלכה. התגובה הסעודית (באנגלית ובערבית): מחויבים לספק לעולי הרגל של קטר את כל השירותים.

ולסיום, הרבה אושר וחיוכים בסרטון תדמית שהופק על ידי משרד החוץ הסעודי, שנועד גם לעיניים בינלאומיות, ועל כן מלווה בכותרות הבאות באנגלית ובערבית: הסעודים יוצרים אושר" (בערבית הכותרת היא "הסעודים יוצרים חיים"); "כאן אנחנו מחייכים לחיים"; "מולדת לאושר"; "זה אנחנו".