סעודיה: הרוג ושלושה פצועים בפיגוע נגד כוחות הביטחון באזור אל-קטיף

ממשיך להיות מאוד לא שקט במחוז המזרחי של סעודיה.

איש ביטחון סעודי נהרג ושלושה נוספים נפצעו ממטען שהושלך בשעות הבוקר לעבר כלי הרכב בו נסעו במהלך סיור בטחוני בשכונת אל-מוסאוורה בעיירה אל-עוואמיה. דובר משרד הפנים, מנסור א-טורקי, מסר כי ההרוג הוא עאדל פאלח אל-עותייבי.

אל-עוואמיה נמצאת באזור אל-קטיף שבמחוז המזרחי עתיר הנפט – מקום ריכוזו של המיעוט השיעי החי בממלכה, הנשלטת על ידי השושלת הסונית של בית סעוד (אאל סעוד). באמצע חודש מאי החלו הרשויות הסעודיות במבצע נרחב להריסתם של כ- 500 מבנים עתיקים בשכונת אל-מוסאוורה. השלטונות טוענים כי ההריסה נועדה לצורך עבודות פיתוח לקראת הקמת פרויקט חדש במקום, אך מוסיפים כי טרוריסטים (במשתמע, הכוונה לשיעים) מנצלים את הסמטאות הצרות של השכונה ובתים רבים נטושים בתוכה כדי לצאת להתקפות נגד כוחות הביטחון. התושבים, לעומת זאת, טוענים כי מטרת המשטר להרוס את המורשת ההיסטורית והתרבותית בת 400 השנה של השכונה השיעית. גולשים שיעים ברשתות החברתיות עושים שימוש בהאשטאג "אל-עוואמיה תחת מצור" כדי להציג באמצעותו מראות מן ההרס ולתקוף את בית המלוכה הסעודי. המדיה האיראנית עוקבת אף היא בעניין רב אחר המתרחש.

פעולות ההריסה בשכונת אל-מוסאוורה נתקלו מתחילתן בהתנגדות מזוינת של חמושים שיעים, שכללה ירי ומטענים. בחודש שעבר (ב- 11 ביוני) אירעה תקרית דומה, כאשר מטען שהתפוצץ הרג חייל סעודי ופצע שני אנשי ביטחון במהלך פטרול באותו אזור. עד כה גבו ההתנגשויות למעלה מתריסר הרוגים – בקרב כוחות הביטחון, החמושים והאזרחים.

השיעים בסעודיה טוענים לאורך השנים לאפליה מערכתית כלפיהם מצידו של המשטר הסוני. במהלך אירועי האביב הערבי של 2011, הם יצאו להפגנות ברחבי המחוז המזרחי בדרישה לרפורמות ולקבלת זכויות. איש הדת השיעי נימר באקר א-נימר  – כוח מניע מרכזי מאחורי המחאה השיעית – הוצא להורג בתחילת 2016. ההוצאה להורג גררה מחאות ברחבי העולם השיעי: מפגינים השליכו בקבוקי תבערה לעבר שגרירות סעודיה בטהראן ולעבר הקונסוליה הסעודית בעיר משהד, וחלקם אף פרצו לתוכן וחוללו בהן הרס. סעודיה הגיבה בניתוק היחסים הדיפלומטיים עם איראן.

(וא"ס; הארץarabnews; רויטרס; presstv)