סעודיה: חבילות נופש לנשים ללימודי נהיגה בחו"ל

ההחלטה ההיסטורית עליה הודיע סלמאן מלך סעודיה לפני כחודשיים (ב- 26 בספטמבר), המתירה לנשים במדינה לנהוג, תיכנס לתוקף רק ביוני 2018 – אבל הנשים הסעודיות החלו כבר להתכונן לרגע הנכסף, ועל הדרך יש מי שמנצלים זאת ליוזמה עסקית רווחית.

העיתון הסעודי "אל-וטן" מדווח, כי נשים סעודיות רבות רוצות לשבור את "מחסום הפחד" ולנסות את ידיהן על ההגה לפני כניסתן ללימודי נהיגה בבתי ספר ברחבי הממלכה. לשם כך, הרכיבו סוכנויות נסיעות מקומיות חבילת נופש ייחודית לנשים ליעדים במזרח התיכון, שעלותה 3,900 ריאל סעודי (1,040 דולר). בנוסף לכרטיסי הנסיעה (כולל העברות), החבילה כוללת 6 לילות בבית מלון חמישה כוכבים (2 בחדר) ו- 10 שעות של שיעורי נהיגה ברכב אוטומטי. השיעורים מועברים על ידי מורות מקצועיות – שעתיים בכל יום, במשך חמישה ימים.

עבדאללה א-רמדאן, בעליה של סוכנות נסיעות, אומר כי נשים רבות מעדיפות לעבור את 'טבילת ההגה' הראשונה דווקא במצרים. על פי הנתונים שהוא מוסר, בחמשת הימים הראשונים מאז הושקה חבילת הנופש הוא קיבל פניות מ- 300 נשים, וסוכנויות נוספות מציעות אף הן את החבילה. לדבריו, הביקוש הגדול ביותר לחבילת נופש-נהיגה במצרים מגיע מנשים המתגוררות בעיר ג'דה.

יש לציין, כי שיעורי הנהיגה בחו"ל לא יוכלו לפטור את הנשים מחובת שיעורי הנהיגה בסעודיה. עבד אל-האדי אל-ערג'אני, חבר בוועדה הלאומית של בתי הספר ללימודי נהיגה בממלכה, מדגיש כי הנשים תהיינה חייבות לעבור הכשרה בבתי הספר הסעודיים, מכיוון שתקנות התנועה שונות ממדינה למדינה.

לפני מספר ימים הודיע מוחמד עבדאללה אל-בסאמי, מנכ"ל מנהלת תנועה הסעודית (אל-מורור), על שינוי בכללים להשגת רישיון נהיגה: בעוד שעד כה ניתן היה לעבור מבחן נהיגה מעשי ולקבל רישיון מיידי, מעתה ואילך כל מי שחפץ ברישיון נהיגה יצטרך לעבור מספר מינימלי של שיעורי נהיגה – בין 30 ל- 120 שעות, בהתאם לרמת הנהג.

בדרך להגה הנכסף (תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)
בדרך להגה הנכסף (תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)