סעודיה מאיימת על קטר: ניסיון לבנאם את המקומות הקדושים לאסלאם – הכרזת מלחמה

המתח במפרץ מתחמם במעלה נוספת, וזאת לאחר התבטאות חריגה בחריפותה של שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר נגד קטר.

אל-ג'ובייר אמר כי כל דרישה לבנאם את המקומות הקדושים לאסלאם [בחצי האי ערב] נחשבת על ידי סעודיה כ"פעולה תוקפנית" וכ"הכרזת מלחמה" עליה, וכי "הממלכה שומרת על זכותה להגיב" נגד כל גורם שיפעל באופן זה.

דבריו של השר הסעודי נאמרו בראיון לערוץ "אל-ערביה", בשולי הפגישה שהתקיימה היום במנאמה בירת בחריין בין שרי החוץ של סעודיה, איחוד האמירויות הערביות, מצרים ובחריין – ארבע המדינות שניתקו בתחילת החודש שעבר את היחסים עם קטר והטילו עליה סנקציות.

הרקע לאמירתו של אל-ג'ובייר הוא האשמות שהעלתה קטר בימים האחרונים, לפיהן סעודיה מערימה קשיים על תושבי האמירות המעוניינים לקיים את מצוות החג' – העלייה השנתית לרגל לעיר מכה ולאתרים הקדושים לאסלאם שמסביבה (הנערכת בפרק זמן קצר במהלך חודש ד'ו אל-חיג'ה) שעל כל מוסלמי לבצע לפחות פעם אחת בחייו.

עם תחילתו של המשבר במפרץ בתחילת החודש שעבר, טענה קטר כי המצור שהוטל עליה מהווה עונש קולקטיבי, המהווה הפרה של המשפט הבינלאומי ושל החוק ההומניטרי. ראש הוועדה הלאומית בקטר לזכויות אדם (NHRC), ד"ר עלי בן סמיח' אל-מרי, טען כי שלטונות סעודיה מונעים מאזרחי קטר להיכנס אל המסגד הגדול בעיר מכה (אל-מסג'ד אל-חראם), בו נמצאת הכעבה (האבן הקדושה למוסלמים).

סעודיה הודיעה בשבוע שעבר כי תקבל בברכה את עולי הרגל הקטריים, אך הבהירה כי הם יוכלו להיכנס לשטחה רק אם יגיעו ישירות מדוחה בירת קטר, ושלא באמצעות חברת התעופה של קטר (Qatar Airways). בנוסף, הם יורשו לנחות אך ורק בשני נמלי תעופה בסעודיה – בערים ג'דה ומדינה (כזכור, בתחילת המשבר סגרה סעודיה את גבולה היבשתי והאווירי עם קטר).

בתגובה לצעדים הסעודיים, הודיעה אתמול הוועדה הקטרית לזכויות אדם כי הגישה תלונה לאו"ם על המכשולים שלטענתה סעודיה מערימה בדרכם של תושבי קטר המעוניינים להגיע למכה. בתלונה הקטרית הובעה דאגה עמוקה מפני הפוליטיזציה של טקסי הדת על ידי סעודיה והעובדה שהיא עושה בהם שימוש כדי להשיג רווחים פוליטיים, באופן שמהווה הפרה בוטה של כל האמנות הבינלאומיות המבטיחות את הזכות לחופש פולחן דתי.

בהודעת ה- NHRC (גוף ממשלתי קטרי, יש לציין) נאמר עוד כי הוועדה נמצאת בשלבי הכנה של תלונה נוספת בנידון שתוגש לארגון אונסק"ו, וכי בנוסף לכך מתוכננים צעדים נרחבים שנועדו "לבנאם" את סוגיית מניעתם של תושבי קטר מלהגיע למכה ולהציגה בפני הפורומים הבינלאומיים הרלוונטיים. אף כי הדבר לא נאמר במפורש, בסעודיה (כפי שעולה מאמצעי המדיה השונים, ומהתבטאותו של אל-ג'ובייר בראיון ל"אל-ערביה") מתפרשת הודעה זו כקריאה קטרית להפקעת השליטה על המקומות הקדושים לאסלאם מידיה של הממלכה.

מהצד הסעודי נשמעו טענות דומות נגד קטר על כך שהיא זו שמבצעת "פוליטיזציה" של החג'. סעוד אל-קחטאני, יועץ בחצר המלכותית הסעודית, האשים ביום חמישי (בחשבון הטוויטר האישי שלו) את שלטונות קטר בהפצת שקרים שנועדו לשבש את עלייתם לרגל למכה של תושבי האמירות. במסיבת העיתונאים שהתקיימה היום לאחר פגישת שרי החוץ של "הרביעיה הערבית", אמר אל-ג'ובייר כי ארצו – כפי שההיסטוריה שלה מעידה – מעודדת את הגעתם למכה של מוסלמים מכל העולם, ובכלל זאת מקטר. הוא הוסיף כי הממלכה עושה מאמצים רבים כדי להקל על העולים לרגל, והיא דוחה את נסיונותיה של קטר לפוליטיזציה של הנושא.

ההודעה שיצאה היום מטעם "הרביעייה הערבית" לאחר הפגישה במנאמה, התייחסה בין היתר לסוגיית החג', וכצפוי העניקה גיבוי מלא לסעודיה: היא שיבחה את ההקלות המתמשכות שמעניקה הממלכה לעולים לרגל למכה וגינתה את העמדה הקטרית המשבשת את עלייתם לרגל של תושבי קטר.

התגובה הסעודית החריפה נובעת מכך שטענותיה של קטר בכל הנוגע לחג' פוגעות ב"ציפור הנפש" של סעודיה: יוקרתם של הממלכה והעומד בראשה כמי שמחזיקים באפוטרופסות ובאחריות על המקומות הקדושים לאסלאם בחצי האי ערב ועל ניהול העלייה לרגל אליהם. כלי תקשורת במפרץ תקפו היום את דוחה על הניסיון ל"פוליטיזציה של החג'" וקריאתה לבנאום המקומות הקדושים. העיתונאי הסעודי סלמאן א-דוסרי השווה (במאמר בעיתון "א-שרק אל-אוסט") בין מהלכיה של קטר לנסיונות ארוכי השנים שעושה איראן בתחום זה מאז שנות השמונים: "אין זה סוד שאיראן עומדת בגלוי מאחורי הקריאה לבנאומם של שני המסגדים הקדושים [במכה ובמדינה] כדי להכעיס את הממלכה… איראן מעולם לא פסקה מליצור משברים בכל עונת חג' כדי להשיג את מטרתה זו… המשטר האיראני נכשל כישלון חרוץ… הפעם זו אותה קריאה איראנית אבל באמצעות קטר, שלא למדה את הלקח האיראני ותיכשל אף היא… הנסיונות הקטריים לבצע פוליטיזציה של החג' יישארו כתם קלון שהסעודים וממשלתם לא ישכחו לעולם".

[תמונת הנושא: עאדל אל-ג'ובייר, צילום מסך ארכיוני, ערוץ החדשות הסעודי]