סעודיה מגנה את ישראל על רקע האירועים באל-אקסא

סעודיה מצטרפת לקולות מתוך העולם הערבי המגנים את ישראל בעקבות אירועי האלימות (התנגשויות בין כוחות הביטחון של ישראל ובין פלסטינים) המתחוללים בימים האחרונים במסגד אל-אקסא.

מקור בכיר בממלכה מגנה היום את חילול קדושתו של המסגד על ידי שלטונות הכיבוש הישראליים, כהגדרתו. הוא מטיל על ישראל את האחריות המלאה לתוצאות הרות האסון של פעילות תוקפנית בלתי חוקית זו. לדבריו, תוקפנות זו מנוגדת לכל העקרונות והחוקים הבינלאומיים, והיא תתרום להתגברותן של הקיצוניות והאלימות.

המקור הסעודי מוסיף, כי הממלכה דוחה באופן נחרץ את מדיניותה של ישראל המכוונת – לדבריו – להביא לחלוקת זמן השימוש באל-אקסא בין יהודים ומוסלמים. הוא קורא לקהילה הבינלאומית לפעול באופן מיידי ורציני כדי לחייב את השלטונות הישראלים להפסיק את התוקפנות כנגד המקומות הקדושים לאסלאם ולכבד את הדתות, את החוקים הבינלאומיים ואת עקרונות תהליך השלום.

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז שוחח אתמול בטלפון עם מספר מנהיגים בעולם: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שליט קטר האמיר תמים, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, מזכ"ל האו"ם באן קי מון ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית וא"ס מסרה, כי המלך דן עם בני שיחו בהתפתחויות האחרונות הקשורות להסלמה הישראלית המסוכנת במסגד אל-אקסא, וגינה בתקיפות את המתקפה על מתפללי המסגד וחילול המקום הקדוש. בשיחתו עם קמרון, קרא סלמאן להתערבותה של מועצת הביטחון, כדי לנקוט בכל הצעדים הדחופים הנדרשים כדי לעצור את חילול קדושתו של המסגד, להגן על העם הפלסטיני ועל המקומות הקדושים, ולהעניק לעם הפלסטיני את כל זכויותיו הלגיטימיות.

מסגד אל-אקסא, מראה מבפנים (Miriam Mezzera, flickr, CC BY 2.0)
מסגד אל-אקסא, מראה מבפנים (Miriam Mezzera, flickr, CC BY 2.0)

ובאותו עניין: ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל ראאד סלאח התראיין אתמול לתכנית "ללא גבולות" המשודרת בערוץ "אל-ג'זירה".

סלאח אמר במהלך הראיון, כי המתרחש באל-אקסא מהווה הכרזת מלחמה של ישראל שמטרתה לשנות את זהותו האסלאמית של המסגד. לדבריו, ישראל הכריזה על 2015 כשנת תפילת היהודים במסגד, והיא מטילה את כל כובד משקלה הצבאי כדי ליישם תכנית זו. סלאח הוסיף, כי ישראל מתכננת לחלק את מסגד אל-אקסא מבחינת השימוש בו בשעות היממה, וכן מבחינה גאוגרפית, כך שאזור כיפת הסלע יהיה נתון בלעדית בידיה, כהכנה לתכנית לבנייתו של בית המקדש השלישי במקום. הוא הבהיר, כי ישראל טועה בסוברה כי תצליח לכפות דו-קיום חדש במסגד: "לא ייתכן דו-קיום. הפתרון היחיד הוא היעלמותו של הכיבוש הזה".

סלאח טען עוד, כי ראש ממשלת ישראל נתניהו ספג תבוסות רבות בעזה, והוא מתכונן לעלות ביום רביעי הבא למסגד אל-אקסא כדי לחפות על תבוסותיו הצבאיות. הוא יצא בדבריו נגד שתיקתם של הערבים והמוסלמים נוכח המתרחש במתחם אל-אקסא, והעלה על נס את תפקידם של המוראבטון והמוראבטאת כ"מכשול הגדול המונע את שליטת הכיבוש על מסגד אל-אקסא".

סלאח קרא לכינוסו של מפגש חירום של השליטים הערבים והמוסלמים, כדי שיכריזו מה הם מתכוונים לעשות עבור אל-אקסא ברגעים גורליים אלו. הוא פנה לירדן בקריאה להפעיל במלואה את ריבונותה על המסגד. בהתייחסו לרשות הפלסטינית, תקף סלאח את הסכמי אוסלו שנועדו – לטענתו – לכבול את רצונם של הרשות והפלסטינים באמצעות התיאום הבטחוני עם ישראל. הוא אמר, כי הרשות נמצאת כעת במבחן קשה מול עמה והאומה האסלאמית והערבית: "עליה להחליט ולבחור בין התיאום הבטחוני ובין מסגד אל-אקסא". הוא קרא לרשות לאפשר חירות לאזרחיה, וזאת "כדי שעמנו בגדה יוכל לבטא את אהבתו לאל-אקסא".

גם ראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו הצטרף אתמול למביעים את עמדתם בעקבות האירועים באל-אקסא. לאחר שנשיא טורקיה ארדואן שוחח שלשום עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ותקף את ישראל, אמר דבוטאולו כי ישראל מנסה לקחת את אל-אקסא מהמוסלמים ולהרוס אותו. סוכנות הידיעות "אנאדולו" מסרה, כי לדברי דבוטאולו יהיה קשה להגיע לנורמליזציה ביחסים עם ישראל לפני ההגעה לשלום שישחרר את כל האדמות הפלסטיניות, ובכללן ירושלים.

(מקורות: חשבון הטוויטר של משרד החוץ הסעודי; וא"ס; "אל-ג'זירה"; "אנאדולו")