סעודיה מכחישה: יורש העצר המודח מוחמד בן נאיף אינו כלוא בארמונו

מקור סעודי מכחיש הבוקר ידיעה שהתפרסמה אתמול ב"ניו יורק טיימס" האמריקני, לפיה הנסיך מוחמד בן נאיף – שהודח בשבוע שעבר מתפקיד יורש העצר של הממלכה – כלוא בארמונו בעיר ג'דה ואינו מורשה לצאת לחו"ל.

בשבוע שעבר הדיח מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז את מוחמד בן נאיף מתפקידו כיורש העצר הראשון של הממלכה, ומינה במקומו לתפקיד את בנו, הנסיך מוחמד בן ה- 31. מוחמד בן נאיף הודח גם מתפקידיו כסגן ראש הממשלה וכשר הפנים של סעודיה; מוחמד בן סלמאן, המשמש גם כשר ההגנה, תפס את מקומו כסגן ראש הממשלה. לשר הפנים מונה אחיינו של הנסיך המודח, הנסיך עבד אל-עזיז בן סעוד בן נאיף.

מינויו של הנסיך מוחמד בן סלמאן ליורש העצר הכריע למעשה את המאבק שהתנהל מאחורי הקלעים בינו לבין מוחמד בן נאיף על ירושת כסאו העתידית של המלך בן ה- 81. כדי להמחיש כי חילופי התפקידים מתבצעים ללא מכשולים, מיהרה המדיה הסעודית לפרסם סרטון בו נראה יורש העצר המודח בן ה- 57 מגיע להביע את נאמנותו (בייעה) למחליפו – וזוכה ממנו למחווה של כבוד: כריעת ברך בפניו ונשיקת ידיו.

על פי הפרסום ב"ניו יורק טיימס", מסתבר שלא הכל חלק בתהליך המעבר השלטוני. הידיעה – המסתמכת על ארבעה מקורות רשמיים בעילום שם, אמריקניים וסעודיים, המקורבים לבית המלוכה – טוענת כי מוחמד בן נאיף מרותק לארמונו בעיר החוף ג'דה ונאסר עליו לצאת לחו"ל. ההגבלות על הופעתו בציבור של הנסיך המודח נועדו להגביל את יכולתו להוות "אופוזיציה פוטנציאלית" ליורש העצר החדש.

לדברי ה"ניו יורק טיימס", לא ברור עד מתי ההגבלות תהיינה בתוקף. העיתון ציטט פקיד בכיר במשרד החוץ הסעודי שהגדיר את הידיעה כ"חסרת בסיס ושקרית".

סוכנות הידיעות "רויטרס" מפרסמת הבוקר הכחשה גורפת דומה מפי מקור סעודי, לפיה "זה לא נכון ב- 100 אחוז".