סעודיה מציעה לקואליציה: מבצע צבאי קרקעי בסוריה נגד דאע"ש

שרי ההגנה של המדינות המשתתפות בקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש אמורים להתכנס החודש בבריסל. לקראת הכינוס, אמר אתמול אחמד אל-עסירי – יועץ במשרדו של שר ההגנה הסעודי (ומי שמשמש כדובר הקואליציה בהובלת סעודיה הנלחמת בתימן נגד החות'ים) – כי ארצו מוכנה להשתתף בכל מבצע צבאי קרקעי בסוריה נגד דאע"ש עליו תחליט הקואליציה בראשות ארה"ב.

בראיון לערוץ "אל-ערביה" אמר אל-עסירי, כי סעודיה מאמינה שהמתקפות האוויריות "אינן הפתרון האידיאלי", וצריך לצרף אליהן גם פעילות קרקעית.

אל-עסירי ציין, כי סעודיה הינה חברה פעילה בקואליציה, ומטוסיה ביצעו למעלה מ- 190 גיחות התקפה נגד מטרות דאע"ש מאז תחילת הפעילות האווירית בספטמבר 2014.

הצהרתו של אל-עסירי מגיעה לאחר ששליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה הודיע שלשום (רביעי) על השעיה זמנית של שיחות השלום העקיפות בז'נבה בין הממשלה הסורית לאופוזיציה, עד ל- 25 בפברואר – יום בלבד לאחר פתיחתן המעשית של השיחות, באיחור מהמתוכנן. ההודעה על ההשעיה באה בעקבות התקדמות קרקעית משמעותית באזור חלב של כוחות המשטר הסורי ונאמניו.

הצבא הסורי – בסיוע הגיבוי הרוסי האווירי – פתח השבוע במתקפה נרחבת באזור הריף הצפוני של חלב, והצליח לשבור מצור בן שלוש שנים שהטילו המורדים על נובל וא-זהרא, שני כפרים שיעיים מצפון לחלב. התושבים בשני הכפרים קיבלו בשמחה מופגנת את הכוחות המשחררים של הצבא הסורי ונאמניו (חדי האוזן יוכלו לשמוע בסרטון המצורף את צעקות "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל").

חשיבותו של ההישג עבור הצבא הסורי נובעת מהעובדה ששני הכפרים שוכנים על ציר האספקה היחיד המחבר בין טורקיה ובין מאחזיהם של המורדים בחלב (מאז קיץ 2012, השליטה בעיר נחלקת בין כוחות המשטר ובין המורדים). גורמים שונים – ובהם גורמי אופוזיציה וגורמי או"ם – הביעו חשש מפני משבר הומניטרי כבד עד כדי סכנת רעב העלול להיגרם, במידה והצבא הסורי יגביר את הלחץ ויטיל מצור על העיר חלב.

בעקבות המתקפה הסורית-רוסית, אלפי תושבים עזבו את בתיהם בחלב והחלו לנוע לעבר הגבול עם טורקיה. ראש הממשלה הטורקי אחמט דבוטאולו הזהיר אתמול מפני גל פליטים המוני שינטוש את חלב. לדבריו, כעשרת אלפים איש כבר ממתינים מצידו הסורי של הגבול עם טורקיה, וכשבעים אלף נוספים עושים את דרכם אליו. דבוטאולו אמר את הדברים בוועידת המדינות התורמות שהתכנסה בלונדון, במהלכה נאספו למעלה מ- 10 מיליארד דולר לטיפול במשבר ההומניטרי הסורי.

המתקפה המוצלחת של הצבא הסורי באזור חלב נתפסת על ידי האופוזיציה הסורית ועל ידי מדינות המערב כניסיון להכשיל את השיחות עוד בטרם הצליחו 'להמריא', ולקבוע עובדות צבאיות מכריעות בשטח. שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר, כי ארצו מגנה את "המתקפה הברוטלית של המשטר הסורי, בתמיכתה של רוסיה, [שנועדה] לכתר ולחנוק את חלב". שר החוץ האמריקני ג'ון קרי קרא "למשטר הסורי ולתומכיו" להפסיק את ההפצצות על האזורים שבשליטת האופוזיציה הסורית, במיוחד בחלב, ולהסיר את המצור המוטל על אזרחים.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב דחה מצידו את הקריאות להפסקת המערכה האווירית הרוסית בסוריה, והבהיר כי ארצו תמשיך לפעול באופן זה עד להבסתם של ארגוני דאע"ש ו"ג'בהת א-נוסרה".

ואילו בשאר אל-ג'עפרי, שגריר סוריה באו"ם העומד בראש המשלחת של המשטר הסורי לשיחות ז'נבה, אמר כי הצבא הסורי ימשיך להילחם בטרור במקביל למסלול הדיאלוג הפוליטי. בראיון ל- BCC, דחה אל-ג'עפרי טענות שהועלו על ידי האופוזיציה ודוברים במערב לפיהן המשטר מנצל את השיחות בז'נבה כדי ליצור הבקעה צבאית בשטח. לדבריו, הצבא הסורי נלחם בטרור מזה חמש שנים וימשיך לעשות כן ללא קשר למסלול ז'נבה: "זו זכותנו, בהתאם להחלטות האו"ם ולחוק הבינלאומי".

בהתייחסו להודעתו של מתווך האו"ם דה מיסטורה, כי השיחות בז'נבה תחודשנה ב- 25 לחודש, הבהיר אל-ג'עפרי כי לא מדובר בתאריך מקודש: "אנחנו נחליט – באמצעות הערוצים הדיפלומטיים – אם נחזור ב- 25 [לחודש], או קודם או לאחר מכן".

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום לישיבת התייעצות סגורה עם דה מיסטורה, שימסור לה דו"ח על הנסיבות שהביאו אותו להשעות את השיחות בז'נבה.

("אל-ערביה"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; "אל-קודס אל-ערבי"; "אל-ג'זירה"; "גרדיאן"; סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א)