סעודיה מתקררת מ"עסקת המאה" / יוני בן מנחם

סעודיה הייתה בחודשים האחרונים המנוע שבאמצעותו תכנן ממשל טראמפ להשפיע על הרשות הפלסטינית ועל מדינות ערב להסכים לרעיונות המופיעים ביוזמת השלום החדשה של הנשיא טראמפ המכונה "עסקת המאה", או לפחות להיכנס לדיונים עליהם.

השושבין היה יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, האיש החזק בסעודיה והמיועד להיות המלך הבא. הוא מקורב מאוד לג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ, והוא פעל אצל יו"ר הרש"פ ומנהיגי ערב כדי שיסכימו לרעיונות "עסקת המאה".

על פי גורמים פלסטיניים בכירים, מוחמד בן סלמאן ניסה לשכנע את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס להסכים לקבלת העיירה אבו דיס וכמה שכונות בצפון מזרח ירושלים כבירה הפלסטינית העתידית וגם לקבל את עיקרון יישוב הפליטים במקומות מגוריהם במדינות ערב, דהיינו ויתור על "זכות השיבה". במקביל פעל מוחמד בן סלמאן אצל נשיא מצרים א-סיסי ומנהיגי מדינות המפרץ לרכך את התנגדותם לרעיונות המופיעים ב"עסקת המאה".

אולם ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל, העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וקמפיין "צעדות השיבה" של חמאס ברצועת עזה טרפדו את הקלפים של הממשל האמריקני והביאו להקפאתה של תוכנית "עסקת המאה" עד לזמן בלתי ידוע.

הרש"פ מחרימה את ממשל טראמפ, ומחמוד עבאס מעוניין לפרוש מתפקידו מבלי להתקדם בערוץ המדיני עם ישראל. המצב ההומניטרי ברצועת עזה וההסלמה הביטחונית דחקו הצידה את "עסקת המאה", והממשל מתרכז ביחד עם ישראל, מצרים ושליח האו"ם מלאדנוב במציאת פתרונות למנוע מלחמה חדשה ברצועת עזה. זוהי העדיפות הראשונה מבחינתו כרגע.

בעקבות ההתייצבות החד משמעית של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, לצד ג'ארד קושנר בכל הקשור ל "עסקת המאה", גברה השנאה לסעודיה בקרב תושבי השטחים וגם במדינות ערב. נראה כי זו הייתה אחת הסיבות שגרמו למלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז לעשות "סיבוב פרסה" בכל הקשור ל"עסקת המאה" האמריקנית. החישוב הסעודי הוא ברור: אין שום סיכוי ליישם בטווח הקרוב את העסקה הזו, שמתה בטרם היא נולדה, ולכן ראוי שסעודיה תתעשת ולא תילחם בטחנות הרוח הפלסטיניות והערביות. זו הסיבה שמלך סעודיה פרסם לפני כמה ימים הודעה רשמית כי סעודיה לא תקבל שום תוכנית שלום אזורית שלא תכלול את נסיגת ישראל מהשטחים שנכבשו ב- 1967, ובתוכם מזרח ירושלים. ההודעה גם הדגישה את "זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים למולדתם.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה ב- 30 ביולי מפי דיפלומטים מבלי למסור את זהותם, כי שליט סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז הבהיר לרש"פ ולמדינות ערביות נוספות כי ארצו לא תתמוך ביוזמה האמריקנית לתהליך השלום עם ישראל שלא תכלול את "זכות השיבה" ואת ההכרה במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית. העיתון "אל-קודס אל-ערבי" דיווח ב- 1 באוגוסט כי המלך סלמאן שלל מבנו, יורש העצר מוחמד בן סלמאן, את הסמכויות לטפל בתיק הפלסטיני. אין אימות לדיווח הזה אך הוא מעיד על הלך הרוחות בעולם הערבי. ממשל טראמפ נתקל בחומה בצורה של הפלסטינים, פת"ח וחמאס כאחד, שדחו את תוכנית "עסקת המאה" מבלי לשמוע את פרטיה, מכיוון שלדעתם היא איננה עונה על הדרישות המינימליות הדרושות כדי לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הנסיך סלמאן אורחו של טראמפ בבית הלבן, 14 במרץ 2017 (The White House, flickr, public domain)
הנסיך סלמאן אורחו של טראמפ בבית הלבן, 14 במרץ 2017 (The White House, flickr, public domain)

העמדות של הנשיא טראמפ בנושא ירושלים והפליטים נתפסות כפגיעה אנושה ב"קווים האדומים" הפלסטיניים. מדינות ערב, ובראשן סעודיה, אינן יכולות לעקוף את הפלסטינים במיוחד בכל הקשור לירושלים ול"זכות השיבה", ולכן סעודיה נאלצה להתקפל ו"ליישר קו" עם הפלסטינים.

במקביל מנסה סעודיה להגביר את השפעתה במזרח ירושלים כדי להשתלט על המקומות הקדושים ולדחוק את ירדן מתפקיד האפוטרופוס על המקומות הקדושים שניתן לה באופן רשמי בהסכם השלום עם ישראל בשנת 1994. ברש"פ מעריכים כי שינוי העמדה של סעודיה בעניין "עסקת המאה" עשוי לסייע לה, וכי סעודיה תנסה להתקרב אליה מחדש באמצעות העברת סיוע כספי. בוועידת הפסגה הערבית האחרונה שהתקיימה בריאד שבסעודיה ב-15 באפריל השנה, הודיעה סעודיה על הקצאת סכום של 150 מיליון דולר לתמיכה בירושלים. המלך סלמאן מסר גם בהודעתו כי סעודיה מחויבת לתוכנית השלום הסעודית שהוגשה לוועידת הפסגה הערבית ב- 2002, העומדת על נסיגה ישראלית מכל השטחים שנכבשו ב- 1967.

ממשל טראמפ נאלץ לקחת פסק זמן מאפשרות חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, "עסקת המאה" נכנסה להקפאה עמוקה. כרגע המשימה הדחופה היא מניעת מלחמה חדשה ברצועת עזה וגיבוש עסקת "הסדרה" בין ישראל לחמאס שתאפשר רגיעה ארוכת טווח. רק אם  תושג המשימה הזו, יוכל הממשל לחזור ולנסות להציע שוב לצדדים את "עסקת המאה". המהלך הסעודי האחרון איננו מבשר טובות לממשל טראמפ בכל הקשור לאפשרות יישום "עסקת המאה".

יוני בן מנחם הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ופרשן לענייני העולם הערבי, לשעבר מנכ"ל רשות השידור