סערה במפרץ (כתבה מתעדכנת)


[09:20] משחק באש? שליט קטר, האמיר תמים בן חמד, ספג אתמול מכה קשה, כאשר סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות הערביות ומצרים הודיעו על ניתוק היחסים עם האמירות, בין היתר על רקע תמיכתה המתמשכת בתנועת "האחים המוסלמים".

למרות זאת, האמיר תמים שבר אתמול בערב את צום הרמדאן בארמונו בארוחת איפטאר יחד עם אנשי דת, ובהם מנהיגה הרוחני של תנועת "האחים המוסלמים", השייח' יוסף אל-קרדאווי.

[09:46] מנסה לתווך? נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שוחח אמש בטלפון עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז ועם שליט קטר האמיר תמים בן חמד.

סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית וא"ס דיווחה, כי ארדואן והמלך סלמאן דנו ביחסים בין שתי המדינות ובהתפתחויות במזרח התיכון. סוכנות הידיעות הקטרית הרשמית דיווחה כי הנשיא הטורקי דן עם האמיר תמים בהתפתחויות במפרץ וב"סוגיות בעלות עניין משותף"; ארדואן הביע את הזדהותה של ארצו עם קטר בצל המשבר המחריף עם מספר מדינות במפרץ", ואמר כי טורקיה מוכנה לשתף פעולה ולעשות את כל המאמצים כדי להביא לאיחוי הקרע.

[10:23] אמצעי התקשורת בכוויית מרוצים הבוקר מאוד, ומדגישים את התפקיד המרכזי של שליט המדינה כמתווך במשבר המפרצי. האמיר סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח אמור להגיע היום לסעודיה ולהיוועד עם המלך סלמאן.

חשבון הטוויטר של משרד התקשורת בכוויית מפרסם לפני מספר דקות את תמונות הגעתו אתמול לכויית של הנסיך הסעודי ח'אלד בן פייסל, יועצו של המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז.

[10:55] כצפוי, אמצעי התקשורת משני צדי המתרס של המשבר במפרץ אינם מראים בשלב זה כל נכונות לפשרה. הנה דוגמה לשער העיתון הקטרי "א-שרק" הבוקר: "כולנו תמים, כולנו קטר. האפוטרופסות על קטר [=הכוונה לטענת קטר לפיה סעודיה רוצה לפגוע בריבונותה ולהשתלט עליה] – קו אדום".

[11:05] והנה דוגמה מאיחוד האמירויות: אתר "סקיי ניוז" בערבית בתחקיר על "קטר ומימון הטרור מחצי האי ל[ג'בהת] א-נוסרה". תחקירים ברוח זו על התמנון הקטרי השולח זרועות סיוע לארגונים קיצוניים וטרוריסטיים, בין היתר ל"אחים המוסלמים", ניתן למצוא גם בעיתונות המצרית והסעודית.
[11:40] מלחמת מרכולים: מול ידיעות (ותמונות) לפיהן תושבי קטר התנפלו אתמול על מדפי חנויות המזון ורוקנו אותם מחשש למצור כלכלי ממושך על האמירות, גולשים קטריים יצאו למרכולים כדי להוכיח את ההיפך.

[17:06] אתמול קרא שר החוץ של ארה"ב, רקס טילרסון, למדינות המפרץ לפתור את חילוקי הדעות ביניהן ולשמור על אחדות. היום – נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מבהיר, לכל מי שהטיל בכך ספק לרגע, מה דעתו על המשבר. לפני שעה קלה הוא "צייץ" בחשבון הטוויטר שלו:

"טוב לראות שהביקור בסעודיה עם המלך [סלמאן] ו- 50 מדינות כבר משתלם. הם אמרו שהם ינקטו בקו תקיף נגד מימון הקיצוניות, וכל ההתייחסות הייתה לקטר. אולי זו תהיה תחילת הסוף לזוועת הטרור".

מוקדם יותר כתב טראמפ: "במהלך ביקורי האחרון במזרח התיכון הצהרתי שלא יכול להיות יותר מימון של אידיאולוגיה רדיקלית. המנהיגים הצביעו על קטר – ראו!".

[17:10] שליט כוויית, האמיר סבאח אל-אחמד אל-ג'אבר א-סבאח יצא לפני כשעה את המדינה בראש משלחת – בדרכו לעיר ג'דה בסעודיה, למשימת התיווך במשבר במפרץ.

[17:28] הפרלמנט של בחריין אישר, כצפוי, את ניתוק היחסים עם קטר. ערוץ "אל-ערביה" מדווח כי מלך בחריין חאמד בן עיסא אאל ח'ליפה יגיע מחר לביקור בג'דה, סעודיה, וייפגש עם המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז.

[18:05] גם צרפת רוצה לתווך. בתדרוך לכתבים במשרד החוץ הצרפתי, נאמר כי צרפת רוצה שהמשבר במפרץ ייפתר באמצעות דיאלוג. שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן ישוחח בנושא עם שרי החוץ של סעודיה וקטר ועם נציג אמירותי, ויגיע ביום חמישי לקאהיר.

[19:53] מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז נפגש בג'דה עם שליט כוויית. ישברו יחד את צום הרמדאן בסעודת איפטאר.

[21:02] שר החוץ של סעודיה עאדל אל-ג'ובייר נפגש בפריז עם עמיתו הצרפתי לה דריאן. בדברים לעיתונאים, אמר כי הצעדים שננקטו נגד קטר נועדו להבהיר כי "מספיק זה מספיק": "אף אחד אינו רוצה לפגוע בקטר. קטר צריכה לבחור באיזה כיוון ללכת". לדברי אל-ג'ובייר, על קטר להפסיק לתמוך בארגונים כמו "האחים המוסלמים" והחמאס. הוא סבור שהצעדים הכלכליים שננקטו נגדה מספיקים כדי לשכנעה לעשות את הצעדים הנכונים.

[22:03] שליט כוויית סיים את ביקורות הקצר בסעודיה – ללא הצהרות.

[22:45] נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ממשיך במאמציו לתרום לפתרון המשבר המפרצי. בהקשר זה, הוא דיבר במהלך היום בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא אינדונזיה ג'וקו וידודו, מלכי ירדן ובחריין, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי וראש ממשלת מלזיה נג'יב רזאק. ארדואן ציין בשיחות את נכונותה של טורקיה לסייע בהפחתת המתיחות באזור.

[22:57] ירדן החליטה להוריד את דרג היחסים הדיפלומטיים עם קטר, ולסגור את משרדי ערוץ "אל-ג'זירה" בממלכה.

[23:10] נשיא טורקיה ארדואן במהלך סעודת איפטאר: אנחנו לא חושבים שנכון להטיל סנקציות על קטר, מעריכים את תגובתה הרגועה. את הבעיות בין סעודיה וקטר צריך לפתור באמצעות דיאלוג. הנשיא הטורקי הבטיח להמשיך ולפתח את היחסים עם קטר.

(צילום מסך, טוויטר)
(צילום מסך, טוויטר)

[תמונת הנושא: סופת אבק במפרץ הפרסי, Jeff Schmaltz, אתר NASA, נחלת הכלל]