סערה במרוקו בעקבות חתונה של ילדה בת 12

חתונה של ילדה בת 12 בעיר תטואן שבצפון מרוקו מעוררת בימים האחרונים סערה ברשתות החברתיות במדינה ומחדשת את הדיון בתופעה הכאובה והרחבה של נישואי קטינות וקטינים.

תמונתה של הילדה כשהיא לבושה בבגדי כלה התפרסמה ברשתות החברתיות. על פי הפרטים העולים מאמצעי המדיה במרוקו (המשתנים, יש לציין, ממקור למקור), אביה של הילדה מת, והאם החליטה להשיא אותה בעל כורחה לגבר מבוגר ממנה (גילו נע בדיווחים השונים מ- 26 ועד שנות השלושים לחייו). החתונה התקיימה בגלוי באולם אירועים בעיר. על פי מקור משטרתי, משפחתו של האב הזעיקה את המשטרה; שוטרים הגיעו לאולם – אך לפי חלק מהדיווחים היה זה מאוחר מדי. אם הכלה והחתן נלקחו לחקירה.

תמונת הילדה (מתוך הרשתות החברתיות)
תמונת הילדה (מתוך הרשתות החברתיות)

גיל המינימום בו מותר להינשא על פי החוק במרוקו הינו 18. שופט רשאי אמנם להעניק רישיון לנישואיהם של קטינים או קטינות, אך עליו להוציא החלטה המנמקת את ההצדקה למתן ההיתר. בנוסף לכך, הנישואין מותנים בהסכמת האפוטרופוס החוקי של הקטין/קטינה, ובחתימתו – יחד עם הכלה/חתן העתידיים – על הרישיון. במקרה של אי הסכמה – השופט הוא הפוסק האחרון בסוגיה.

על פי נתונים שהובאו בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", בשנת 2013 הוגשו 43,500 בקשות לקבלת היתר לנישואין מוקדמים (של קטינים או קטינות מתחת לגיל 18), מתוכן נענו בחיוב כ- 85% מהמקרים (37,200 בקשות). במקרה המדובר של הילדה בת ה- 12 לא ניתן כלל היתר לנישואין. אמה של הילדה טענה להגנתה כי מדובר באירוסין בלבד – כהכנה לקראת הנישואין שייערכו בהגיעה לגיל 18. יצוין, כי בחוק המרוקני אין הגבלת גיל על האירוסין.

גורמים משפטיים ופעילים חברתיים במרוקו מגנים את התופעה הרחבה של נישואין מתחת לגיל החוקי. ראש המרכז המרוקני לזכויות אדם, עבד אל-אילה אל-חדרי, סבור כי מדובר בהוכחה לקיומו של משבר אמיתי בחברה המרוקנית. הוא מציין כי תופעת הנישואין המוקדמים יוצרת השלכות חמורות – בין היתר, גידול בתמותה בקרב צעירות שנכנסו להריון, הפרת זכויותיהן של הצעירות לכבוד, להשכלה ולפיתוח יכולותיהן.

"ילדה - לא אישה" (מתוך הרשתות החברתיות)
"ילדה – לא אישה" (מתוך הרשתות החברתיות)

ׁ(אל-ערבי אל-ג'דידaljarida24, מרוקוlesiteinfo; הרשתות החברתיות)