עהד אל-תמימי – אייקון פלסטיני או בלון תקשורתי? / יוני בן מנחם

לפני כשבועיים התירו שלטונות ישראל לנערה הפלסטינית עהד אל-תמימי לצאת לחו"ל למסע במדינות העולם. הייתה זו נסיעתה הראשונה לחו"ל מאז שוחררה מהכלא הישראלי.

הנערה הפלסטינית הפכה לאייקון בקרב הפלסטינים ומדינות ערב בעקבות מעצרה, לאחר שתקפה את חיילי צה"ל בכפר נבי צאלח באזור רמאללה. העיתון "אלקודס אלערבי" הכתיר אותה לקראת שחרורה מן הכלא במילים "סמל המאבק הפלסטיני". היא שוחררה ב- 29 ביולי לאחר שריצתה 8 חודשי מאסר, בעקבות הרשעתה במסגרת עסקת טיעון לאחר שצולמה כשהיא סוטרת לחייל צה"ל ובועטת בו בעימותים בכפר נבי צאלח באזור רמאללה כשלצידה אמה וצעירות נוספות. במסגרת עסקת הטיעון היא הודתה גם בשני אישומים של הפרעה לחייל והסתה.

עם שחרורה ערך לה יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, קבלת פנים בלשכתו במוקאטעה ברמאללה. עבאס ניסה לנכס אותה לתנועת פת"ח, למרות שהיא הצהירה בראיונות לתקשורת כי איננה משתייכת לשום פלג פלסטיני. בקבלת הפנים הוא אמר כי "עהד אל-תמימי היא המודל למאבק הפלסטיני לחופש ולעצמאות ולהקמת המדינה הפלסטינית".

עד ליציאתה לחו"ל המשיכה אל-תמימי לייצר כותרות. בסרטון שהופץ היא שיבחה את מנהיג חיזבאללה, השייח' חסן נסראללה, על תמיכתו בפלסטינים והודתה לו על מאבקו בישראל. בראיון לעיתון הבריטי "גארדיאן" ב- 1 באוגוסט אמרה כי במהלך שהותה בכלא הישראלי למדה את החוק הבינלאומי וכי היא תפעל להילחם בישראל באמצעות החוק הבינלאומי כדי לחשוף את ההפרות שלה בבתי הדין הפליליים.

לא כל הפלסטינים מתייחסים אליה כ"גיבורה" חדשה או "אייקון חדש" של המאבק הפלסטיני. יש הרואים בה "פרובוקטורית" המנסה לתפוס כותרות, בסיועם של אמצעי התקשורת אשר מחפשים "גיבורים" חדשים של המאבק הפלסטיני מאז החל קמפיין "צעדת השיבה". לכן, הדברים שאמרה אל-תמימי ב-3 באוקטובר בתוניס, במהלך טקס קבלת פנים לכבודה, לאחר שנשיא תוניסיה אל-קאיד באג'י אל-סבסי אירח אותה בלשכתו, עוררו זעם רב בקרב גורמים בתנועת פת"ח בגדה. היא קראה לכל הפלגים הפלסטינים להתאחד – אחרת "היא ובני דורה יתמרדו כנגדם". "לא נחזור על מה שעשה הדור שלפנינו ולא נסכים לשום ויתור על אף שעל מאדמת פלסטין ההיסטורית", היא טענה, "אם הפלגים הפלסטינים לא יתאחדו למען המטרה הראשית של שחרור פלסטין – נמצא להם תחליף ונמרוד נגדם".

גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי "השתן עלה לראשה של עהד אל-תמימי", וכי "מדובר בנערה שאין לה שום מושג מי הוביל את המהפכה הפלסטינית ואת המאבק בישראל, מדובר בגולם שקם על יוצרו".

גורמים אחרים בפת"ח אומרים כי אל-תמימי היא יצירה של התקשורת הישראלית אשר ניפחה אותה מעבר לכל פרופורציה. הם מאשימים את מערכת הביטחון הישראלית כי היא איפשרה לה לצאת למסע יחצ"נות בחו"ל כדי לנפח אותה עוד יותר.

הדברים שאמרה אל-תמימי נתפסים בקרב רבים מתושבי השטחים כדברי רהב, בעוד כ- 200 פלסטינים נהרגו עד כה ואלפים אחרים נפצעו בהפגנות נגד צה"ל על גדר הגבול ברצועת עזה. "היא ישבה בכלא הישראלי בסך הכל 8 חודשים וכבר היא רוצה להנהיג את הפלסטינים ולהתמרד נגד ההנהגות הוותיקות", אומר בלעג פעיל בכיר של פת"ח שבילה יותר מ- 10 שנים בכלא הישראלי.

גם אנשי תקשורת בכירים בעולם הערבי מותחים ביקורת נוקבת על עהד אל-תמימי. העיתונאי והפרשן הידוע ד"ר פייסל אל-קאסם תיאר את הפסטיבל התקשורתי סביב שחרורה מהכלא הישראלי כ"הצגה". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו ב- 30 ביולי כתב אל-קאסם כי "אלפי לוחמים פלסטינים עצורים שנים רבות בבתי הכלא של ישראל, חלק מהם אף מת בכלא ולא שומעים עליהם אף מילה. והנה אמר מי שאמר כי היא (עהד אל-תמימי) הינה האייקון של המאבק. כמה עלובים הם אלה שמאמינים להצגה הנחותה הזו שמשחקת במוחותינו לטובת ישראל".

גם הסופר הפלסטיני אחמד דעדוש כתב בחשבון הפייסבוק שלו ב- 30 ביולי: "מדוע מהיום הראשון למעצרה הפכה עהד אל-תמימי לאייקון? מדוע הערבים חוגגים את שחרורה לאחר 8 חודשים בעוד 300 ילדים עדיין במאסר מבלי שאף אחד לא מוסר לנו את שמותיהם?".

אל-תמימי זכתה גם לפני כמה ימים לכבוד גדול כאשר התארחה בספרד אצל קבוצת הכדורגל "ריאל מדריד". בראיונות שהעניקה בספרד היא טענה כי התנאים בכלא הישראלי "קשים ביותר", בניגוד לדברים שסיפרה בעבר באמצעי התקשורת כיצד היא בילתה ונהנתה בחברת האסירות הביטחוניות שעימן ישבה בכלא. ברשתות החברתיות בעולם הערבי יש המלגלגים עליה וטוענים כי היא עלתה במשקל בגלל "התנאים הקשים" בכלא הישראלי.

כך או כך, עהד אל-תמימי עדיין לא אמרה את המילה האחרונה. אולם נוכח ההתבטאות האחרונה שלה אי אפשר להוציא מכל אפשרות כי גורמים פוליטיים פלסטינים בכירים יראו בה גורם שמאיים ומסכן את מעמדם ויפעלו כדי לגמד את מעמדה ולהכשיל אותה. ניתן להעריך כי עוד נשמע עליה רבות.

יוני בן מנחם הינו חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ופרשן לענייני העולם הערבי, לשעבר מנכ"ל רשות השידור