עורך "א-שרק אל-אוסט": "סופת הנחישות" – שוטר המפרץ

המדיה הסעודית ממשיכה בקו בו היא נוקטת מאז תחילת מבצע "סופת הנחישות": הבהרת משמעותו ההיסטורית של המבצע, תוך מתיחת ביקורת על המדיניות האמריקאית ביחס לאיראן (בהקשר הגרעיני, אך לא רק). הנה דוגמה טרייה מהיום – מ"א-שרק אל-אוסט".

לא שוטר המפרץ. רכב משטרתי באיראן (צילום: Self, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
לא שוטר המפרץ. רכב משטרתי באיראן (צילום: Self, wikicommons, CC BY-SA 3.0)

עורך העיתון סלמאן א-דוסרי טוען כי איראן יכולה להמשיך לחלום להיות "השוטר של המפרץ הערבי", כלשונו, גם אם המערב בראשות ארה"ב מעוניין לאפשר לה זאת:

"מה שנעלם מעיני ושינגטון וידידתה החדשה באזור איראן הוא, שאזור המפרץ לפני 'סופת הנחישות' אינו כפי שהוא לאחריה, והשוטר היחיד והאמיתי הצפוי הוא מדינות האזור – לאחר שהוכיחו כי הברית שלהן הינה ברית רציונלית, מציאותית והגיונית, [ברית] שאיננה מחפשת מלחמות, אלא שואפת ליציבות האזור ובטחונו ולכך שלא יתערבו בענייניהן הפנימיים של מדינותיו. רק 'סופת הנחישות' תוכל למלא את המשימות של שוטר המפרץ, והיא לא תאפשר קיומו של שוטר איראני".

הכותב מותח ביקורת נוקבת על ממשל אובמה: על "אמונתו המוחלטת והעמוקה ביכולתו לפתור את בעיות האזור יותר מאשר תושבי האזור עצמם", ועל שבמקום לפתור את המשברים בגזרות השונות (ולא רק במזרח התיכון) הוא נוקט במדיניות של הכלה – "ואפילו אינו מתייעץ עם מדינות האזור…".

א-דוסרי סבור, כי מדיניות אובמה ביחס לאיראן הינה בבחינת "פרגמטיזם נפיץ" שלא ניתן לדעת מתי והיכן הוא יתפוצץ. היא מעמידה את מדינות המפרץ בפני סכנה איראנית ממשית, אך יותר מכך: העובדה שהיא מבוססת על אי הבנת המציאות האזורית מעמידה מכשולים משמעותיים בדרכה: "כיצד מדינות המפרץ תתעלמנה מהכיבוש האיראני של האיים האמירותיים [שלושה איים במפרץ הפרסי שנכבשו על ידי איראן בסוף 1971]? וממעורבותה בבחריין [לטובת הרוב השיעי הדורש זכויות]? ומהמלחמה שמבצעים החות'ים בתימן נגדן בשליחותה [של איראן]?". לכך יש להוסיף את המעורבות האיראנית במדינות ערביות אחרות: "כל מדינות העולם רואות ועדות לחדירה האיראנית הבוטה – למעט ממשלו של הנשיא האמריקאי, המזהיר מפני 'הדיכוי' המפרצי ואף פעם אינו רואה זאת באיראן!".

סיכומו של דבר: "'סופת הנחישות' הינה שינוי מדיני וצבאי שביכולתו לפצות על היעדרן של המעצמות הגדולות מהמפרץ, ולעמוד בפני שאיפות ההתרחבות של איראן".