עיזאת איבראהים א-דורי: מבול פרסי בדרך!

בסוף השבוע הופצה ברשת הקלטת שמע המיוחסת לעיזאת איבראהים א-דורי – מי שכיהן כסגנו של נשיא עיראק לשעבר סדאם חוסיין, וסומן על ידי האמריקאים, לאחר פלישתם לעיראק ב- 2003, כאחד מבכירי המבוקשים של שלטון הבעת' אחריהם נערך מצוד.

למרות פרס כספי נכבד שהוצא על ראשו, א-דורי הצליח להיחלץ מהרשת בה נלכדו סדאם ובכירי בעת' אחרים ונותר בחיים. לאחר הוצאתו להורג בסוף 2006 של הנשיא העיראקי המודח, הפך א-דורי למנהיגה של מפלגת הבעת'. הוא נחשב כמי שמן המחתרת היה בין מוביליה של ההתנגדות הסונית לכיבוש האמריקאי ולממשלת עיראק בראשות נורי אל-מאלכי השיעי, ובשנה האחרונה שיתף פעולה עם ארגון הטרור הסוני דאע"ש במסע הכיבושים שלו בעיראק.

הימים הטובים: א-דורי (מימין) לצידו של סדאם חוסיין ובכירי מפלגה נוספים, 1989.
הימים הטובים: א-דורי (מימין) לצידו של סדאם חוסיין ובכירי מפלגה נוספים, 1989.

עיתויה של הקלטת בת 40 הדקות מסוף השבוע נעוץ בציון יום השנה ה- 68 להקמת מפלגת הבעת' החל מחר, ה- 7 לאפריל. שלא במפתיע, מישור ההתייחסות הזהותי עבור א-דורי הבעת'יסט הינו האומה הערבית ואחדותה. מכאן נגזרות עמדותיו כלפי האירועים האקטואליים המתרחשים במזרח התיכון.

א-דורי מגולל באריכות כתב אשמה כנגד ארה"ב ואיראן. הוא מזהיר את שליטי ערב מפני "מבול פרסי" שיפגע בכולם ללא יוצא מהכלל, ומצהיר כי ארה"ב אכזבה את בעלות בריתה: "האמפריאליזם האמריקני… כרת ברית עם הפרסים", ולמעשה ניער את חוצנו מהנעשה בלבנון, סוריה, תימן ועיראק, ובקרוב יעשה כך גם בנוגע למפרץ.

א-דורי מתייחס באופן פרטני למתרחש במדינות שונות באזור:

* את המלחמה בסוריה רואה הבכיר הבעת'י כמזימה בתכנון אמריקני ובשותפות איראנית, אשר הביאה להכנסתם של ארגוני טרור אל המדינה אשר חיבלו במהלכה של ההתנגדות הסורית הלאומית. הוא קורא למשטר ולעם בסוריה להישמר מפני המזימה כנגד סוריה ולסיים את המלחמה. בשאר אל-אסד נדרש לוותר על כסאו.

* איראן היא שהציתה בתימן מלחמה עדתית, והזינה אותה בכסף, נשק ולוחמים תחת מטריה אמריקנית. א-דורי קורא לתימנים – ובכללם החות'ים – לשבת לשולחן המו"מ כדי להגן על תימן ועמה ולסלק את הסכנה האיראנית.

א-דורי מברך על התהוותה של הקואליציה הפועלת בתימן במסגרת מבצע "סופת הנחישות", ורואה בכך סימן לחזרתה של הלאומיות הערבית אל הבמה. הוא קורא להרחיב את המבצע, כך שניתן יהיה "לעצור את ההתפשטות האיראנית בעיראק ובאזור".

* עיראק: איראן שולטת על החיים בעיראק ועל הפעילות הפוליטית ומוסדות הממשלה. ראש הממשלה אל-עבאדי גרוע אף מקודמו אל-מאלכי, ומשרת בנאמנות רבה יותר את תוכנית ההתפשטות של איראן. א-דורי מאשים את המיליציות השיעיות הפועלות בעיראק כי הן מחוללות הרס טוטלי ואף שורפות בתים על יושביהם.

א-דורי אף תוקף את האידיאולוגיה הג'יהאדיסטית, וסבור כי מקדמיה ותומכיה הינם אויביה של האומה הערבית.

בשורה התחתונה: א-דורי קורא ליצירת ברית ערבית, שלרשותה יועמדו כל יכולותיה של האומה "במערכה לשחרור וגירוש הצפוויות הפרסית מאדמת הערביות הטהורה".

(ערבי21; אל-חיאת; מפכרת אל-אסלאם)