עיראק: 42 אסירים הוצאו להורג בתחילת השבוע; נציב האו"ם לזכויות אדם: "מזועזע"

הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, הנסיך הירדני זיד בן רעד אאל חוסיין, הביע היום זעזוע על ההוצאה להורג ההמונית של אסירים שבוצעה בתחילת השבוע בעיראק.

ביום ראשון הוצאו 42 אסירים סונים להורג בתלייה בבית הכלא "אל-חות" בעיר נאסריה שבדרום עיראק. פקידי ממשל מסרו כי מדובר באזרחים עיראקיים המזוהים עם ארגוני דאע"ש ו"אל-קאעדה", אשר הואשמו בעבירות שונות בהתאם לחוקים נגד טרור. העבירות כללו: חטיפות, הריגתם של אנשי כוחות הביטחון, מעשי שוד מזוינים והנחת מטענים.

מדובר בהוצאה להורג ההמונית הגדולה ביותר שערכה בגדאד בשנה זו. היא באה לאחר שב- 14 בספטמבר ביצעו אנשי דאע"ש מתקפת טרור משולשת (ירי ושני פיגועי התאבדות) ליד העיר נאסריה, המאוכלסת ברובה בשיעים. במתקפה, שכוונה נגד מסעדה ומחסום בטחוני, נהרגו למעלה מ- 80 בני אדם, רבים מהם עולי רגל שיעים; בין ההרוגים היו גם שבעה איראנים. הפיגועים גררו קולות שיעיים שדרשו תגובה תקיפה. לפני שלושה חודשים הוצאו 14 בני אדם להורג בעיראק לאחר שהורשעו בעבירות טרור.

ארגון "אמנסטי" גינה את הוצאתם להורג של 42 האסירים, ואמר כי מדובר ב"הצגה מזעזעת של האופן בו הרשויות העיראקיות משתמשות בעונש מוות כדי לנסות להראות כי הן מגיבות לאיומים בטחוניים… עליהן להכיר בכך שהוצאות להורג אינן התשובה, והן לא יהפכו את המדינה או את תושביה לבטוחים יותר".

מזועזע: זיד בן רעד (תמונת ארכיון, U.S. Mission Geneva, flickr, CC BY-ND 2.0)
מזועזע: זיד בן רעד (תמונת ארכיון, U.S. Mission Geneva, flickr, CC BY-ND 2.0)

והיום, כאמור, תגובה של האו"ם. זיד בן רעד אמר כי תלייתם של האסירים מעוררת "חששות כבדים" בנוגע לשימוש שעיראק עושה בעונש המוות. הוא ציין כי השימוש בחוקים נגד טרור במטרה לגזור עונש מוות על מגוון רחב של עבירות אינו עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי, על פיו עונש זה יוטל רק על "הפשעים החמורים ביותר", דהיינו רצח וצורות אחרות של הרג מכוון. זאת ועוד: הטלת עונש מוות מחייבת עמידה ב"מערכת קפדנית של דרישות מהותיות ופרוצדורליות"; לדבריו, ספק רב אם הנאשמים זכו להליך משפטי הוגן, הכולל את הזכות לסיוע משפטי, להגשת ערעור ולבקשת חנינה או המתקה של העונש.

הנסיך הירדני הוסיף כי היעדר מידע מדויק על זהותם של המוצאים להורג ועל שלבי ההליך המשפטי שנוהל נגדם מהווה אף הוא "סיבה נוספת לדאגה".

על פי הנתונים שנמסרו על ידי גורמים רשמיים בעיראק, כ- 1,200 אסירים מבין כ- 6,000 המוחזקים בבית הכלא בנאסריה נידונו למוות. זיד בן רעד הביע דאגה מהדיווחים לפיהם עיראק מתכננת להאיץ את הליך הוצאתם להורג של אסירים אלו, כך שבשבועות הקרובים עלולות להתבצע הוצאות להורג בהיקף גדול בהרבה. הוא פנה בקריאה לרשויות בעיראק להקפיא באופן מיידי את השימוש בעונש המוות, ולהקים גוף שיפוטי מיוחד שיגיש המלצות לרפורמות שיבטיחו הליך משפטי הוגן, ויפקח בעתיד על משפטים בהם נשקלת הטלתם של עונשי מוות.